Główne menu

Mgła mózgowa – różne przyczyny, te same objawy?

Problemy z pamięcią, pogorszenie koncentracji, brak zdolności do zebrania myśli to wszystko objawy, które wskazują na jedną przyczynę, którą jest mgła mózgowa. Bardzo obrazowy opis tego schorzenia ma w pełni uzasadnienie. Chodzi bowiem o stan, w którym czujesz niemożność skoncentrowania się. Nie jesteś do końca sobą. Twój umysłu zasnuwa mgła. Gdy się pojawia, nie widzisz, a w tym przypadku – nie myślisz precyzyjnie. Coś Ci w tym procesie po prostu przeszkadza…

mgła mózgowa

Mgła mózgowa objawy

Mgła mózgowa sprawia, że:

  • czujesz się cały czas jak… idiotka,
  • wiesz, co chcesz powiedzieć, ale brakuje Ci słów,
  • zapominasz podstawowych terminów,
  • wpadasz w popłoch, bo masz „dziurę” w mózgu,
  • jakby Twój umysł nie pracował, tak, jak niegdyś, jakby coś go blokowało,
  • jesteś zmęczona,
  • czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, ale po nocy czy relaksie problem nie mija.

Skąd się bierze mgła mózgowa?

Istnieje kilka hipotez wyjaśniających, skąd się może brać mgła mózgowa.

Wszystkie koncentrują się na zaburzeniach regulacji neuroprzekaźników.

Podstawowa przyczyna, jaką się wymienia w tym kontekście to stres, przemęczenie i życie w ciągłym napięciu. Wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Podnoszą ciśnienie krwi, sprawiają, że spada nam odporność, częściej chorujemy, nasze samopoczucie pogarsza się, możemy nawet zachorować na depresję.

Problemem jest także bezsenność i niska jakość snu. Nasz organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania co najmniej 8-9 godzin snu. Codzienne braki w tym zakresie są bardzo niebezpieczne i niosą przykre konsekwencje.

Mgłę mózgową może powodować także niski poziom witaminy D w organizmie oraz nietolerancja glutenu. Mgła mózgowa to mało znany neurologiczny objaw nietolerancji glutenu. Odstawienie produktów zawierających tę mieszaninę białek może znacząco poprawić samopoczucie osoby borykającej się z mgłą mózgową. Niektórym pomaga wyeliminowanie kofeiny oraz znaczące zmniejszenie ilości konserwantów w menu.

Warto również ocenić, czy przyczyną problemów nie są niedobory witaminy B12. Częstą przyczyną mgły mózgowej może być alergia na orzeszki ziemne, aspartam, czy też mleko. Dodatkowo problematyczna jest anemia, depresja, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, czy choroby autoimmunologiczne takie, jak toczeń.

Problemy z pamięcią mogą powodować niektóre leki, także te przyjmowane bez recepty.

Zmiany hormonalne a mgła mózgowa

Mgłę mózgową mogą wywołać też zmiany hormonalne. Często charakterystyczny spadek koncentracji obserwuje się na przykład w okresie ciąży, kiedy zmienia się poziom estrogenu i progesteronu. To z kolei może wpływać na pamięć i powodować osłabienie koncentracji.

Drugim trudnym czasem dla każdej kobiety jest okres menopauzy, kiedy również dochodzi do znaczących zmian hormonalnych mogących negatywnie wpływać na kondycję pamięci.

Niektóre z nas mogą doświadczać osłabienia koncentracji z uwagi na zmiany zachodzące w cyklu miesięcznym. W drugiej fazie cyklu jednym z objawów napięcia przedmiesiączkowego mogą być problemy z pamięcią.

Jak walczyć z mgłą mózgową?

Czy są sposoby walki z mgłą mózgową?

Poleca się przede wszystkim:

  • stosowanie zróżnicowanej diety,
  • dbanie o równowagę między pracą a odpoczynkiem,
  • wybranie aktywności fizycznej,
  • zaktywizowanie mózgu- rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się nowych rzeczy, zapisanie się na kurs,
  • sprawdzenie poziom witaminy D i B12, wykonanie badanie krwi,
  • w razie dalszych problemów udanie się do lekarza.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>