Główne menu

Miłość po 35 roku życia

Czasami mówimy, że miłość zmienia się z wiekiem. Że im jesteśmy starsze, tym mniej podatne na porywy serca. Twardo stąpamy po ziemi i nie bardzo mamy ochotę na coś, co nie prognozuje wystarczająco dobrze. Prawda jest jednak taka, że jeśli tak mówimy, to po prostu nie trafiliśmy na właściwą osobę. Bo gdy naprawdę poczujemy to „coś”, to okazuje się wtedy, że miłość po 35 roku życia może być równie szalona jak miłość nastoletnia! Czasami jest zwariowana jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej! Wystarczy po prostu naprawdę się zakochać.

Jak wygląda miłość po 35 roku życia?

Zwariowałam

Bo prawdziwa miłość sprawia, że wariujemy. Nie poznajemy siebie ani świata. Nagle wszystko wygląda inaczej niż wcześniej. Życie staje się wyjątkowo piękne, a rzeczywistość przepełniona niespodziankami.

Czujemy się jak boginie. Problemy znikają, a przyszłość jawi się tylko w pięknych barwach. To swoisty koktajl, który serwują nam emocje. Swego rodzaju zaburzenie poznawcze, które przecież jest typowe dla rozwijającego się uczucia. Nic się nie liczy, nic nie jest ważne, istotne jest tylko to, co dotyczy dwóch zakochanych osób.

I choć wiele osób powątpiewa w to – prawdą jest, że można szaleńczo się zakochać po 35 roku życia. Być może nie zdarza się to tak często jak wcześniej i w takiej intensywności, ale nadal jest normą, żadnym tam wyjątkiem od reguły.

Na miłość nigdy nie jest za późno

Istnieją co najmniej 3 rzeczy, na które nigdy nie jest za późno. Wymienia się tu obok miłości, naukę i marzenia. I jest w tym sens.

Póki mamy siłę, to naprawdę można wszystko. Wystarczy pozytywne nastawienie, wiara, że się uda. Jeśli dla odmiany uwierzymy, że się nie da, to się nie da. Choćby było to wyjątkowo proste zadanie do wykonania, to nasz sceptycyzm sprawi, że przegramy na starcie.

Miłość po 35 roku życia

Mimo że w pierwszym szaleńczym okresie miłości może nie być różnic między miłością po 20 a miłością po 35 roku życia, to później jednak one się pojawiają.

Wynikają z różnic w zakresie doświadczeń. Osoba po 35 roku życia coś więcej już przeżyła. I ten prosty fakt wpływa na nią jako osobę:

  • zazwyczaj jest bardziej zdecydowana,
  • potrzebuje mniej czasu, żeby podjąć decyzję, czy związek ma wejść na wyższy poziom czy niekoniecznie,
  • bardzo szybko odrzuca to, co jej nie służy. Nie łudzi się, że coś się zmieni,
  • jest mniej podatna na manipulacje i ściemnianie,
  • wie, że nie musi, dlatego decyduje się tylko na to, co naprawdę jest dla niej ważne.

Miłość po 35 roku życia a czas

Różnice tkwią także w czymś innym. Mianowicie miłość po 35 roku życia w porównaniu do miłości nastoletniej czy tej po 20 różni się zasobem czasowym. Gdy mamy 35 lat, jesteśmy aktywni zawodowo.

Często mamy mnóstwo obowiązków, co przekłada się na ograniczone zasoby czasowe, czasami również na mniejszą spontaniczność.

Trudniej się spotykać, planować czas we dwoje. Dlatego generalnie gdy już wiadomo, że to to, szybciej
pada decyzja o wspólnym zamieszkaniu razem. Tak jest zwyczajnie wygodniej.

Sprawę jednak komplikuje fakt „posiadania” dzieci. Gdy mamy dziecko lub dzieci z poprzedniego związku, spotykanie się z kimś może być trudniejsze. Natomiast decyzja o wspólnym zamieszkaniu może być dużo większym wyzwaniem. W grę nie wchodzą tylko nasze uczucia, ale również to, co o miłości rodzica twierdzi dziecko.

Wyższa samoświadomość

Różnicę tkwią nie tylko w wyższej dojrzałości, ale w składającej się na nią samoświadomości i uważności na uczucia. Wraz z wiekiem coraz rzadziej reagujemy bez namysłu. Dajemy sobie czas na analizę i korektę swoich decyzji. Odrzucamy działanie nawykowe. Wyższa świadomość sił, które wpływają na nasze postępowania – pozwala lepiej kierować życiem. A to z kolei wpływa na nasz poziom szczęścia.

Z drugiej strony wysoka samoświadomość i przerobienie wielu życiowych lekcji sprawia, że zaczynamy przyciągać do siebie ludzi równie świadomych i dojrzałych. A tych niestety nie ma tak wielu, jak tych pogubionych i zniechęconych na samą myśl o pracy nad sobą. Wysoko postawiona poprzeczka bywa głównym powodem tego, dlaczego tak trudno nam znaleźć po 30 czy 35 roku życia kogoś właściwego.

Odrzucenie idealnej wizji miłości

Wraz z wiekiem rośnie również szansa na zdrowe podejście do związku. Ludzie dojrzali mają wyższą tendencję po prostu odrzucić mity, idealne historyjki i spoglądać prawdzie w oczy. Wiedzą już, że prawdziwa, zdrowa relacja potrzebuje czasu, pracy nad sobą i zaangażowania, a także umiejętności wybaczania.

Miłość po 35 roku życia najczęściej uwzględnia również pogląd, że nawet w dobrych związkach ludzie się kłócą. Mitem z kolei jest przekonanie, że dobrze dobrane pary nie sprzeczają się. „Szczęśliwe i mniej szczęśliwe związki różnią się nie tym, na ile partnerzy się ze sobą zgadzają, ale tym, w jaki sposób to robią i czego dotyczą sporne kwestie. Badacze zajmujący się przywiązaniem zauważyli, że konflikty mogą być szansą na zbliżenie się i pogłębienie więzi”. Amir Levine i Rachel Heller „Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek”.

Otwarcie na drugą osobę

Znaczenie ma też dojrzałość. Przekonanie, że jeśli budować związek to tylko taki, z którego można być dumną. Nie udawać, nie lansować się, być szczerą, po prostu sobą. To jedyna droga do satysfakcji. Udawanie czy granie kogoś innego szybko się mści.

Osoba dojrzała nie ma już na to ochoty. W takim ujęciu miłość po 35 roku życia nie traci czasu. Jest bardziej mądrze spontaniczna i otwarta na drugiego człowieka. Nie boi się uczuć. Wyraża je, także te trudne, które wcześniej budziły lęk. Teraz wie, że nie warto ich się wypierać, udawać, że ich nie ma.

Tylko umiejętność mówienia „nie”, odczuwania złości i frustracji w związku pozwala czuć się w relacji pewnie. Dojrzała miłość, a taka może pojawić się właśnie po 35 roku życia, to jednak nieco inny wymiar
bycia razem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze głównym czynnikiem decydującym o tym jest wiek partnerów, bo kluczowe jest również to, ile tak naprawdę dane osoby są razem. Bo miłość zmienia się wraz z czasem jej trwania.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>