Główne menu

Młodsza siostra – jaka jest? To wulkan energii!

Teoria, że kolejność urodzenia wpływa na nasz charakter, ma już ponad 90 lat. Przez dekady mocno ugruntowała się w społecznej opinii. I tak wiemy dzisiaj, że młodsza siostra zazwyczaj znacznie różni się od starszej. To po prostu wulkan energii i kreatywna dusza. Co można o niej jeszcze powiedzieć? Okazuje się, że naprawdę sporo!

Po raz pierwszy na kolejność urodzenia i jego wpływ na charakter zwrócił uwagę psycholog Alfred Adler w 1927 roku. Badania na ten temat trwają do dziś. Są prowadzone w różnych ośrodkach badawczych.

Jaka jest młodsza siostra?

Wśród aktorów, twórców, pisarzy, malarzy jest wiele osób, które urodziły się jako kolejne dziecko w rodzinie. Często jako najmłodsze. Dlaczego?

Najczęściej dlatego, że pierwsze dziecko w wielu rodzinach uchodzi za to najambitniejsze, zmotywowana do nauki, osiągania wysokiej pozycji społecznej w tradycyjnych zawodach. Jak wskazują badania, ma też najczęściej wyższe IQ. Drugie dziecko ma na starcie utrudnione zadanie. Dlatego zaczyna się realizować na innych polach, jeszcze niewyeksploatowanych, na których może być pionierem (nie porównywanym ze starszym rodzeństwem). Tak przynajmniej pewne prawidłowości tłumaczą psychologowie.

Młodsza siostra, szczególnie jeśli jest najmłodszym dzieckiem w danej rodzinie, zazwyczaj zyskuje pewne cechy. Stereotypowo przypisuje się jej:

  • pewność siebie,
  • twórczość,
  • wysoką towarzyskość,
  • umiejętność zażegnywania konfliktów,
  • otwartość na pracę na rzecz innych osób,
  • wrażliwość.

Młodsza siostra jest bardziej rozpieszczona?

Istnieje też inna teoria. Mówi ona o tym, że młodsze rodzeństwo jest częściej rozpieszczane przez rodziców i zyskuje od nich mniej uwagi. Przykłada się mniejszą wagę do jego edukacji, mniej motywuje się je do rozwoju. Rodzice bywają w stosunku do młodszych dzieci bardziej pobłażliwi, dlatego młodsze siostry mają tendencję do tego, by usilnie walczyć o uwagę rodziców. Często robią to w mało dojrzały sposób – buntem i rozkapryszeniem.

Dodatkowo zauważa się, że młodsze dzieci są często mniej samodzielne, jako maluchy są mniej skłonne do niezależnej zabawy, są przyzwyczajone do przebywania wśród starszego rodzeństwa. Poza tym młodsze rodzeństwo czuje się bezpieczniejsze i zaopiekowane, podświadomie polega na starszym (często się na nim wzoruje i je naśladuje).

Przeczytaj – gdy masz siostrę, jesteś szczęśliwsza i stajesz się lepsza.

Skłonna do ryzyka

Młodsza siostra jest bardziej skłonna do ryzyka. Tezę tę potwierdził profesor Frank Sulloway z Uniwersytetu Berkley. Zauważył on, że młodsze dzieci są bardziej kreatywne, odkrywcze, poszukują  innowacyjnych sposobów rozwiązania problemów.

Dodatkowo młodsze siostry są najczęściej bardziej wrażliwe i empatyczne.

młodsza siostra

I szczuplejsza, niższa

Ciekawe wyniki badań przyniosło badanie przeprowadzone na 13500 kobietach mieszkających w Szkocji. Wykazało ono, że siostry urodzone jako pierwsze miały zazwyczaj wyższy wskaźnik BMI.

Starsze siostry są, według badań, aż o 40% bardziej narażone na otyłość niż młodsze. Podobną prawidłowość zaobserwowano również u mężczyzn mających braci (przeczytaj więcej na ten temat).

Kolejne badanie pokazuje, że młodsze siostry są często niższe od starszych sióstr.

 

    2 komentarze

  • Magdalena Szymańska

    U nas tylko jedna corka, czasem mam jednak wrażenie jakby były dwie, tyle ma energii 🙂

  • Igomama

    Bardzo ciekawe informacje. Mam dwie córki, więc siłą rzeczy patrzę, co się zgadza. 😉
    Ciekawe czemu młodsze siostry są np. szczuplejsze i niższe? 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>