Główne menu

Inf. prasowa
Modne eko-wnętrze bez wysokich wydatków – jak je stworzyć?

Wielość popularnych obecnie trendów wnętrzarskich jest olbrzymia. Ma to swoje zalety – każdy bez większego trudu lub problemów jest w stanie dobrać idealne rozwiązanie, dopasowane do swoich upodobań, równocześnie wpisując się w obowiązującą modę.

Jednym z ciekawszych nurtów, który zdobywa serca i salony w domach na całym świecie, jest obecnie zainteresowanie ekologią oraz towarzysząca temu eko-architektura.

Co to takiego? I jak wykorzystać tę tendencję do zbudowania pięknej aranżacji bez ekstremalnie wysokich wydatków na remont? O tym opowiemy poniżej.

Czym jest eko-architektura w modnych wnętrzach?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego tajemniczego terminu. W przypadku architektury kubaturowej mianem eko-architektury określa się tworzenie całościowych projektów, odpowiadających restrykcyjnym normom środowiskowym. Budynki tworzone z troską o środowisko naturalne, wytwarza się z naturalnych surowców, które nie zanieczyszczają naszej planety oraz pozwalają na zmniejszenie zużycia jej zasobów.

Eko-domy są energooszczędne, często montuje się na nich mini instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym zyskuje się sporo energii do wykorzystania w warunkach domowych, na przykład do oświetlenia lub ogrzewania.

A jak wygląda kwestia bycia eko we wnętrzach? Oczywiście dotyczy to wszystkich kluczowych instalacji – powinny być wydajne, energooszczędne oraz zapewniać maksymalny komfort dla użytkowników.

To jednak nie wszystko. Eko-wnętrza to także trend aranżacyjny i to właśnie na nim dziś się skupimy, pokazując, jak stworzyć ciekawe przestrzenie do życia oraz codziennego funkcjonowania.

Czym wyróżnia się styl eko w aranżacji wnętrz?

Podstawą nurtu eko we wnętrzach jest konsekwentne stawianie na naturę. Dotyczy to zarówno wykorzystanych materiałów, jak i kompleksowego odbioru przestrzeni – ma być zielono i blisko przyrody.

Takie postrzeganie wnętrza wiąże się oczywiście z pewną surowością i prostotą designu. Nie oznacza bynajmniej jednak, że przestrzenie nie mogą być dekoracyjne oraz oryginalne.

Wszystko zależy oczywiście od pomysłu dekoratora, a także od wykorzystanych elementów wyposażenia. Co sprawdza się najlepiej?

Meble we wnętrzach eko – wygoda i surowość idą w parze

W przestrzeniach stawiających na naturę najczęściej pojawiają się meble z surowców nieprzetworzonych. Chętnie sięga się po wielobarwne drewno o widocznym rysunku słojów. Rezygnuje się nawet z pokrywania go grubymi warstwami lakieru. Zamiast tego zabezpiecza się je olejami.

Szczególnie ciekawie prezentują się stoliki kawowe wykonane z grubych plastrów drewna. Można znaleźć sporo takich produktów w najmodniejszych sklepach z designerskim wyposażeniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taki element zrobić samodzielnie w domowym warsztacie.

Oświetlenie do eko wnętrz – natura w centrum uwagi

Równie istotne w każdym wnętrzu jest oczywiście oświetlenie. W eko-aranżacjach chętnie stawia się na produkty z naturalnych surowców. Dotyczy to oczywiście też lamp. Mogą być zrobione z metali, choć szczególną popularnością cieszą się obecnie oprawy drewniane, których spory wybór oferuje choćby sklep Azzardo.

Jakie są lampy do eko-wnętrz? Są proste i minimalistyczne, wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Ciekawie komponują się z innymi elementami wyposażenia, dając ciepłe światło, wręcz idealne do salonów, sypialni oraz pozostałych pomieszczeń o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.

Dodatki – jak dobrać akcesoria do modnej aranżacji?

Charakter wnętrza tworzą oczywiście dodatki. W eko-aranżacjach są to najczęściej rośliny. Pojawia się sporo okazów doniczkowych, a oprócz nich chętnie wykorzystuje się mchy, a zwłaszcza ozdobnego chrobotka reniferowego. Używa się go jako elementu zdobniczego na meblach oraz dekoracji ścian.

Co ciekawe mchy nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale także pomagają utrzymywać optymalną wilgotność w pomieszczeniu, co bywa bardzo przydatne i korzystne dla zdrowia.

Oprócz nich można wprowadzić eko-trend również w inny sposób. Prawdziwa natura świetnie komponuje się z elementami naśladującymi ją. Dobrze sprawdzają się choćby tekstylia w odcieniach zieleni z printami w liście i kwiaty. Ten sam deseń równie dobrze nadaje się na ciekawe i oryginalne tapety do salonów, jadalni, a nawet łazienek.

Idealne i naturalne wnętrz – eko-aranżacje bez nadmiernych wydatków

Proste aranżacje minimalistyczne można łatwo ożywić, dodając do nich nieco zieleni oraz akcesoriów dekoracyjnych. Nie musimy wcale inwestować w drogie wyposażenie. Niektóre elementy bez trudu wykonamy samodzielnie. Inne, jak tekstylia, w tym na przykład poduszki i zasłony, znajdziemy w wielu sklepach, często w bardzo okazyjnych cenach.

Oprócz nich warto oczywiście wprowadzać jak najwięcej kwiatów i roślin. Dzięki nim każde wnętrze zmieni dotychczasowy charakter, stanie się przyjaźniejsze, spokojniejsze oraz zdecydowanie bardziej EKO.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>