Główne menu

Inf. prasowa
Morfologia bez strachu – dlaczego nie należy bać się tego badania?

Unikanie badań laboratoryjnych z powodu „bo jeszcze mi coś wykryją” jest jednym z największych błędów, jakie możemy popełnić w kontekście dbania o zdrowie. Wykonywane regularnie laboratoryjne badania profilaktyczne mogą być obok zdrowej diety i aktywności fizycznej jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na jakość i długość naszego życia. Do podstawowych badań laboratoryjnych należy m.in. morfologia krwi. W artykule tłumaczymy, dlaczego nie warto odwlekać jej wykonywania.

Morfologia – na czym polega to badanie?

Morfologia to badanie laboratoryjne wykonywane z krwi. Polega na dokonaniu ilościowej i jakościowej oceny jej poszczególnych parametrów. Do najważniejszych należą m.in.:

 • liczba krwinek czerwonych (erytrocytów);
 • liczba krwinek białych (leukocytów);
 • liczba płytek krwi (trombocytów);
 • stężenie hemoglobiny;
 • średnia objętość erytrocytu;
 • średnia masa hemoglobiny w krwince;
 • wartość hematokrytu.

Parametry te mogą dostarczyć wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Morfologia należy do podstawowych badań profilaktycznych, a lekarze zalecają jej wykonanie niemal zawsze, kiedy zachodzi konieczność zdiagnozowania przyczyn występujących dolegliwości.

Dlaczego nie warto odwlekać wykonania morfologii?

Badania laboratoryjne należą do podstaw troski o zdrowie. Morfologia to badanie, które nierzadko daje możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości zdrowotnych w momencie, kiedy nie wywołują one jeszcze żadnych niepokojących dolegliwości. Wykrycie ich w tym czasie pozwala lekarzowi odpowiednio szybko podjąć właściwe kroki, tj.:

 • skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę;
 • wydać pacjentowi zalecenia dotyczące np. zmian w diecie lub prowadzenia aktywności fizycznej;
 • wdrożyć skuteczne metody leczenia.

Osoby, które wykonują morfologię regularnie raz w roku w ramach profilaktyki zdrowia, mogą mieć większe szanse na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych we wczesnym stadium, a tym samym skuteczne leczenie. Późna diagnoza może zwiększać ryzyko potencjalnych powikłań i pogorszenia komfortu życia. Morfologia wymaga jedynie oddania niewielkiej próbki krwi. Wystarczy poświęcić na to zaledwie kilkanaście minut w przychodni lub w prywatnym laboratorium.

Morfologia – badanie dostępne na każdym kroku

Morfologia krwi należy do podstawowych badań laboratoryjnych. Lekarze niemal zawsze zalecają to badanie pacjentom, którzy uskarżają się na jakieś dolegliwości, monitorują przebieg leczenia zdiagnozowanych chorób lub chcą dokonać ogólnej oceny stanu swojego zdrowia, m.in. w ramach profilaktyki czy chęci wdrożenia pewnych zmian mających na celu poprawę komfortu życia (np. diety, aktywności fizycznej).

Badanie to jest powszechnie dostępne. Można wykonać je bez skierowania, np. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria, których w całej Polsce dostępnych jest obecnie ponad 600. Koszty wykonania morfologii mogą wynieść od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Może być to zatem komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą oczekiwać w kolejce do lekarza po skierowanie.

Przygotowanie do morfologii nie wymaga dużego wysiłku

W wykonywaniu badań laboratoryjnych ważne jest uzyskanie niezafałszowanego wyniku. W tym celu należy zadbać o prawidłowe przygotowanie się do badania. W przypadku morfologii jest to łatwe i nie wymaga dużego wysiłku. Podstawowe zalecenia mówią o tym, że:

 • na pobranie krwi należy zgłosić się rano, najlepiej w godzinach 7–9, po całonocnym wypoczynku;
 • należy być na czczo, co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku, przed badaniem można wypić 1–2 szklanki wody niegazowanej;
 • na 2–3 dni przed badaniem należy unikać spożywania napojów alkoholowych;
 • do badania należy przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.

Stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli uzyskać niezafałszowany wynik, który będzie dla lekarza podstawą do dokonania ogólnej oceny stanu zdrowia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>