Główne menu

Jak mówić do mężczyzny, żeby Cię rozumiał?

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo pozycji o tym, jak mówić do dzieci, jak ich słuchać, jak rozmawiać. Brakuje kompletnego przewodnika, jak rozmawiać z mężczyznami. Nie to, nie żart.  Komunikacja w związku stanowi ogromne wyzwanie, a często problem. Czy da się z tym coś zrobić?

Mówisz i myślisz inaczej niż Twój partner?

Brytyjska specjalistka od związków Julie-Anne Shapiro jest autorką terminu „Menglish„, który ma obrazować, jak odmienne są schematy myślowe kobiet i mężczyzn.  Badaczka twierdzi, że kobiety i mężczyźni mają swoje unikalne języki, które są powodem wielu nieporozumień. To właśnie z ich winy można poczuć się tak, jakby się znajdowało na dwóch różnych planetach.

Shapiro zaleca, by porzucić uczucie walenia głową w mur, zaprzestać nieskutecznych technik i odkryć nowe sposoby komunikacji. Przekonuje, że warto nad kilkoma rzeczami popracować, by zmienić relacje na linii kobieta- mężczyzna.

Nie wymagaj wielozadaniowości

Wielkim problemem jest rozpoczynanie rozmów w nieodpowiednim momencie. Shapiro zauważa, że oczekiwanie od mężczyzny, że będzie słuchał, gdy zajmuje się czymś innym, jest z góry spisane na straty. Nie oznacza to, że partner nie jest zainteresowany tym, co mówisz. Po prostu osiąga lepsze efekty, gdy jest skupiony na aktualnej czynności.

Dlatego zamiast mówienia „ważnych rzeczy”mężczyźnie skupionemu na majsterkowaniu, lepiej poczekać aż skończy, by uzyskać 100% uwagę.

Reguła 30 sekund

Jak mówi kobieta? Tak, jak wylewają się uczucia…Gwałtownie. Kobiece słowa mogą torpedować, wylatywać z ust z prędkością światła.

Mężczyzna z kolei potrzebuje czasu, zazwyczaj mówi powoli, po namyśle. Stąd zasada 30 sekund, która wskazuje, by odczekać pół minuty, zaakceptować ciszę po stronie mężczyzny, przetrwać odbywający się po jego stronie proces myślowy, ważenie słów, namyślanie się nad odpowiedzią.

komunikacja z partnerem

Przeciętny mężczyzna potrzebuje czasu, w trakcie którego przeciętna kobieta się niecierpliwi i irytuje, sama zaczyna mówić. To błąd.

Gdy mężczyzna zacznie mówić, warto go posłuchać bez przerywania. I przetrwać tę cisza, która czasami mocno uwiera i którą ma się ochotę zagłuszyć.

Mężczyzna rozwiązuje problem

Kobiety mają potrzebę mówienia, samo opowiadanie sprawia im przyjemność. Tymczasem dla mężczyzn rozmowa ma bardzo konkretny wymiar. Chodzi o to, by znaleźć rozwiązanie, poradzić sobie z problemem, stąd poczucie satysfakcji, gdy mężczyzna przekazuje swoją wizję dalszego działa i rozczarowanie po stronie kobiety, która wcale nie tego chciała, potrzebowała się tylko wygadać i spotkać się ze zrozumieniem…

Dlatego jeśli chcesz być po prostu wysłuchana, powiedzieć, jak fatalny miałaś dzień i zwyczajnie się przytulić do ukochanego – powiedz mu o tym jasno i wyraźnie.

Mężczyzna ma ograniczone możliwości w odbiorze szczegółów

Przeciętny mężczyzna lubi rozmawiać o konkretach. Nie są mu potrzebne detale, szczegóły. Gdy kobieta zaczyna mu opowiadać „ważną historię”, zaczynając od długiej listy mało znaczących faktów, on wije się jak wąż, nie jest w stanie utrzymać swojej uwagi na tym, co słyszy. Poczucie uczestniczenia w torturze, sprawia, że mężczyzna zaczyna się wycofywać z rozmowy.

Mężczyzna nie wie wszystkiego

My kobiety często same nie wiemy, co jest dla nas dobre. Jesteśmy zdenerwowane i nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego. Oczekiwanie od mężczyzny, że on zrozumie nas bardziej niż my same, jest spisywaniem się z góry na rozczarowanie.

Dlatego zanim rozpoczniesz rozmowę z partnerem, przemyśl, co właściwie chcesz powiedzieć i bądź konkretna. Zamiast mówić: „chciałabym czuć, że mnie kochasz” powiedz: „chciałabym otrzymywać kwiaty, wyjść wieczorem na romantyczną kolację, żebyś mnie częściej przytulał…itd”.

Mężczyźni potrzebują uznania

Mężczyzna potrzebuje słyszeć, że jest potrzebny, że wykonał swoje zadania w najlepszy możliwy sposób. Nawet jeśli to nieprawda…:)

Gdy zamiast pochwał Twój partner słyszy narzekanie, wycofuje się z aktywności, co pogłębia jego frustrację a Twoje rozczarowanie.

Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z „beznadziejnej sytuacji” jest znalezienie jak największej liczby pretekstów do chwalenia swojej drugiej połowy. Docenienie tego, co partner robi dla Ciebie, nawet jeśli to nie jest to, czego do końca chcesz, daje szansę, że on będzie starał się bardziej i poszerzy krąg swoich działań o obszary, które najbardziej Cię interesują.

Wytykanie mu błędów na każdym kroku prowadzi do odwrotnej sytuacji – zaprzestania starań. A tego przecież nie chcesz…

Mężczyzna chce być mężczyzną

Innymi słowy – mądry facet podziwia Cię za osiągnięcia, motywuje i dopinguje, ale chce czuć się potrzebny. I nie znosi, gdy radzisz sobie świetnie…bez niego. Egoistyczne? Może…ale też prawdziwe i ludzkie.

Mężczyzna pragnie nosić Twoje walizki, otworzyć dla Ciebie drzwi, wykazać się w domu podczas drobnych napraw, być ważnym ogniwem, fundamentem Twojego szczęścia. Każdy na swój sposób pragnie zaznaczyć swoją obecność. Dobrze dać partnerowi taką możliwość.

Mężczyzna chce uszczęśliwiać swoją kobietę

Gdy mężczyzna widzi, że wszystko, co robi jest złe, nieodpowiednie, a jego ukochana jest nieszczęśliwa, zaczyna wątpić w swoje możliwości. W jego głowie pojawia się myśl, że być może inny na jego miejscu lepiej się sprawdzi.

Co zaleca Shapiro?

Zaakceptowanie, że życie nie jest i nie będzie doskonałe.

Otworzenie się na to, co przynosi nam los, wiarę, że druga osoba naprawdę chce dobrze, zaufanie jej i pozwolenie, by działała tak, jak uznaje to za stosowne…i popełniała błędy. Pozwolenie mężczyźnie by był lepszym człowiekiem dla swojej ukochanej –  zbliża i buduje zaangażowanie.

Bądź pewna swojej wartości

Jeśli uważasz, że Twoja sylwetka jest nieodpowiednia, to zrób wszystko, by ją zmienić. Nie narzekaj, nie katuj się, nie koncentruj jego uwagi na „defektach” swojego ciała. Nie pytaj co chwilę, czy jesteś gruba, czy ta sukienka dodaje Ci kilogramów…

On pokochał Cię taką, jaką jesteś i patrzy na Ciebie inaczej, nie przez pryzmat dodatkowych kilogramów czy cellulitu. Gdy widzi, że jesteś pewna siebie i umiesz cieszyć się życiem, czuje się przy Tobie szczęśliwszy.

  20 komentarzy

 • Makeup Art Marzena Bartosz

  heee, ale fajny wpis;)

 • Jaga

  Do faceta mówi się drukowanymi literami i bardzo powoli upewniając się że wszytko dotarło

 • oironio

  Aż mi się przypomniała nasza ostatnia rozmowa, gdy nie potrafił mi wytłumaczyć dlaczego nie chce jechać na koncert. Teraz tak myślę, że chyba nie bardzo dałam mu dojść do słowa. xD

 • Moje Bistro

  Wszystko się zgadza, bardzo dobrze to opisujesz. Twoje artykuły zawsze podsyłam mojemu M., kluczem do zrozumienia jest porozumienie 🙂

 • Babownia

  Podzieliłam się z przyszłą synową (już tuż tuż) tak sie ucieszyłam do tego wpisu 🙂 BAAAARDZO trafne, a jednocześnie zupełnie nie złośliwe 🙂 cudne jest to, że nie „jeździsz” po facetach, ale dajesz babkom do ręki taki fajny „przybornik do obsługi faceta” 😀 niby to wszystko takie jasne, ale nie pamiętamy na co dzień. Dla mnie do zapamiętania, bo ciągle zapominam : NIE WYMAGAJ WIELOZADANIOWOŚCI 😀 pozdrawiam!

  • dorota

   O jak fajnie, że poszło dalej 🙂 Pozdrowienia dla Synowej! 🙂 Kiedy to ważne wydarzenie?
   Dzięki za miłe słowa 🙂

 • porta celeste

  Szczerze mówiąc, mądrości tej pani zupełnie do mnie nie trafiają (może dlatego, że na Twitterze publikuje cytaty z Coelho). Po pierwsze są pełne uogólnień. Po drugie nigdy nie lubiłam podejścia w stylu „do mężczyzn trzeba głośno, powoli i dużymi literami” i robienia z nich jakichś emocjonalnych ułomków. Wiem oczywiscie, że się różnimy. Domyślam się też, że są ludzie, którzy potrzebują instrukcji obsługi innych ludzi, ale w gruncie rzeczy przecież chodzi o proste komunikacyjne prawdy – wyrażać się jasno i słuchać, co inni do nas mówią.

  • dorota

   Niby tak…i rzeczywiście takie listy mają pewną wadę – upraszczają rzeczywistość. Jednak jeśli potraktować je jako wstęp do refleksji to wydaje mi się, że można wyciągnąć z nich pewne wnioski.

 • Zwykła Matka

  Zgadza sie wszystko i to dosłownie 🙂

 • Matka na Szczycie

  To prawda, że mężczyzna chce od razu rozwiązać problem, a kobieta woli sobie o nim pogadać 😉

 • Patrycja | będękimś.pl

  Życiowa mądrość bije od Ciebie. Ja bym to skróciła do: mów wolno i oszczędzaj słowa, bo i tak połowa z nich nie zostanie zrozumiana. Faceci nie lubią natłoku informacji, a my nie lubimy być ignorowane i stąd najwięcej nieporozumień 😉

 • Sylwia W.

  Bardzo fajny, rzeczowy wpis!
  Mężczyźni są zupełnie różni od nas. My chciałybyśmy, żeby mężczyźni myśleli tak jak my, niestety tak to nie działa. Zrozumienie tego i pamiętanie o tym, to już połowa sukcesu w komunikacji damsko-męskiej 🙂

 • Maro

  Heh Twojego bloga kobiety powinny drukować i wieszać na ścianie. Prosta instrukcja obslugi faceta, wszystko sie zgadza w 100%

 • Maro

  Jednego może brakuje – faceci nie są domyślni – jeśli macie coś ważnego, jakieś uwagi do przekazania, mówcie wprost. Facet nie zrozumie aluzji, słów między wierszami, nie domyśli się o co chodzi, jeśli nie dostanie prostego komunikatu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>