Główne menu

A może własny biznes po trzydziestce?

Własny biznes to bardzo kusząca, choć trudna droga kariery. Daje teoretycznie nieograniczone możliwości rozwoju, ale jednocześnie wiąże się ze sporym ryzykiem. Wymaga odwagi, by postawić pierwszy krok oraz mądrości, by uchronić się przed najpoważniejszymi błędami.

Jednak kobiety, które spróbowały, rzadko żałują swojej decyzji.  Doceniają niezależność, swobodę i wolność, jaką daje własny biznes. Dzięki niemu można świetnie łączyć pracę zawodową z życiem prywatnym oraz rozwijać skrzydła w branży, która jest nam najbliższa. To daje siłę i pozytywne emocje każdego dnia! A to wartości bezcenne, niezależne od stanu konta.

Kiedy jest najlepszy czas na biznes?

Według Forbes najlepiej rozpocząć własny biznes w dwóch momentach w życiu. Po pierwsze we wczesnych latach 20-stych, zanim ukończymy studia. Potwierdzają to historie takich osób, jak: Bill Gates (Microsoft), Steve Jobs (Apple), Michael Dell (Dell) i Mark Zuckerberg (Facebook), Dick Schulze (Best Buy). Gates, Zuckerberg i Jobs zrezygnowali ze studiów, by rozwijać swoje biznesy.

Drugą grupę stanowią osoby po 30-stce, zaskoczone? 🙂

Dowiedziono, że osoby po 30-stce świetnie odnajdują się we własnym biznesie w gałęziach przemysłowych już istniejących. Forbes powołuje się na następujące sylwetki: Jeff Bezos (Amazon), Jack Dorsey  (Twitter), Reid Hoffman (Linkedin), Elon Musk (SpaceX), Glen Taylor (Taylor Corporation i właściciel Minnesota Timberwolves), Bob Kierlin (Festenal), Steve (Chipotle) ​​i Michaela Bloomberga (Bloomberg).  W jaki sposób udało się im odnieść sukces? Znaleźli swoje nisze lub zdyskwalifikowali konkurencję, poprawiając jakość świadczonych usług.

Z drugiej strony istnieją pewne wyjątki od reguły. Przykładowo pułkownik Sanders miał ponad 60 lat, kiedy rozpoczął pracę nad KFC.

Dlaczego po 30-stce warto założyć własną działalność?

Scott i Mike Cannon Farquhar-Brookes, trzydziestolatkowie, współzałożycieli Atlassian Software podkreślają, że lata 30-ste są: „wciąż szalone/ energiczne i na tyle odważne, aby rozpocząć własny biznes. W tym wieku mamy również doświadczenie, aby wybierać właściwe problemy do rozwiązania”.

Żonaci przedsiębiorcy z małymi dziećmi, przekonują, że potrzeba dużo siły i determinacji, aby obniżyć liczbę podróży i powrotów późną nocą. Jednak potrzeba też wytrwałości, by wstawać bladym świtem i narzucać sobie pewien schemat działania, mimo zmęczenia i wielu innych obowiązków. Nikt tego nie zrobi za nas.

własny biznes

Gdy mamy trzydzieści lat, musimy łączyć biznes z obowiązkami rodzinnymi (często opieką nad małymi dziećmi, kredytami hipotecznymi, ubezpieczeniem samochodu, ratami, itd.) – to wymusza uwzględnienie rygorystycznych wymagań rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z drugiej strony może to dać na szansę na lepsze godzenie pracy i życia. Farquhar powiedział, że nauczył się sprawnego wyznaczania priorytetów na przestrzeni lat i nie będzie spędzał wielu godzin, rozdrabniając się na drobne.

„Najlepiej jest być szefem, kiedy masz dziecko” – powiedział Cannon-Brookes – „Mam więcej zrozumienia i zachęcam pracowników do działania w określony sposób.”

Firmy w rękach kobiet

W 2007 roku 7,8 mln  firm w Stanach Zjednoczonych należało do kobiet. To więcej o 20 procent niż w 2002 roku i prawie 45 procent od 1997 roku.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>