Mydło dziegciowe właściwości, które warto znać
Natura jest niesamowita, ponieważ kryje gotowe rozwiązania na wiele problemów. Wystarczy je odnaleźć, sięgnąć po nie, żeby skutecznie oraz bez skutków ubocznych poradzić sobie z wieloma niedoskonałościami. Co ciekawe, nierzadko okazują się one dużo lepsze niż receptury stworzone przez naukowców, a uważane za innowacyjne i najlepsze z możliwych. Z pewnością te rodzące się pod mikroskopem mają dobry marketing, ale działanie nie zawsze zadowalające. Dobrym przykładem, jak może wpływać na skórę naturalny składnik stanowi dziegieć brzozowy pozyskiwany z kory brzozy. Przez lata udowodniono, że sprawdza się doskonale w leczeniu łuszczycy, trądziku, łupieżu, grzybicy, AZS. Czarna smoła drzewna, bo tak też jest nazywana, dostępna jest pod postacią na przykład mydła. Czy warto sięgnąć po mydło tego typu? Jakie ma jeszcze mydło dziegciowe właściwości, poza tymi wymienionymi wyżej? Przeczytaj!
Jeśli nie boisz się naprawdę intensywnego zapachu, raczej nieprzyjemnego (smoła+zepsuty ser), sięgnij po mydło dziegciowe. Godny uwagi jest fakt, że intensywny zapach nie utrzymuje się długo, chociaż efekty działania – jak najbardziej – trwają w najlepsze. W wyniku tego rezultaty naturalnej kuracji dziegciem mogą Cię pozytywnie zaskoczyć!
Dziegieć czyli co?
Dziegieć stosowany jest od tysięcy lat. Jak wygląda? Okazuje się, że to nic innego jak czarna, gęsta substancja o intensywnym, raczej nieprzyjemnym zapachu.
Pozyskuje się ją z kory drzew, w którym kluczowy jest proces suchej destylacji (piroliza). Chodzi o to, by podgrzać materiał – drewno, węgiel, torf – do temperatury nawet 1000 stopni, dlatego konieczna jest sucha destylacja, czyli podgrzewanie bez udziału powietrza. W ten sposób uzyskuje się czarną, oleistą, klejącą substancję.
Kiedyś czarnej drzewnej smoły używano do leczenia chorób układu oddechowego, pasożytów. Dzisiaj stosowana jest głównie zewnętrznie. I na tym polu pozwala uzyskać niesamowite efekty!
Przechodząc do konkretów – najpopularniejszy i najszerzej stosowany w kosmetyce jest dziegieć brzozowy. Powstaje z brzozy brodawkowatej i omszonej. Wykorzystuje się go do produkcji mydeł, szamponów, balsamów, maści.
Mydło dziegciowe właściwości
Dziegieć brzozowy (Betula Alba Oil) ma wiele świetnych właściwości. Wynikają one z niezwykłego składu. W dziegciu znajdziemy betulinę, gwajakol, ksylen, fenol, fitoncydy oraz substancje żywiczne.
Jakie mydło dziegciowe właściwości ma? Jest tego sporo:
- przeciwgrzybiczne,
- antybakteryjne,
- antyseptyczne,
- przeciwzapalne,
- antyalergiczne, przeciwświądowo,
- złuszczające,
- normalizujące działanie gruczołów łojowych,
- odkażające,
- przyspiesza gojenie się skóry,
- działa odmładzająco,
- chroni przed utratą jędrności skóry,
- zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze,
Mydło dziegciowe na skórę i na włosy
Mydło dziegciowe specjaliści polecają szczególnie na egzemę, łuszczycę, łupież i trądzik.
Można nim myć skórę, ale także włosy. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do niedoskonałości. Polecany jest dla włosów szybko przetłuszczających się oraz z łupieżem. Zmniejsza tendencję do nadmiernego wypadania włosów.
Działa wysuszająco, nie nadaje się do skóry suchej.
W zależności od wybranego preparatu, uzyskujemy mydło mające w składzie olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe i inne składniki. Na rynku jest wiele świetnych propozycji!
To jak gotowe do urodowych eksperymentów?
2 komentarze
Lepiej kupić czysty dziegieć i dodawać kropeleczkę do szamponu, maski czy innych kremów
Ciekawy specyfik.