Główne menu

Nadżerka – jakie daje objawy? Czy trzeba ją leczyć?

Nadżerka, bardzo często diagnozowana w gabinetach lekarskich, to podstępna zmiana, która nie daje niemal w ogóle objawów. Tymczasem zaniedbana może być groźna. Leczenie przeprowadzone w odpowiednim momencie natomiast pozwala na szybkie zażegnanie problemu. Dlatego warto obserwować swoje ciało i wykonywać systematyczne badania, by odpowiednio szybko reagować. To ważne w każdym wieku, jednak szczególnie po 30-stce.

Nadżerka – objawy

Nadżerka to schorzenie polegające na ubytku tkanki nabłonka w pochwowej części szyjki macicy. Zmianę w postaci niewielkiej czerwonej plamki rozpoznaje ginekolog podczas podstawowego badania ginekologicznego.

Nadżerka

Nadżerkę można stwierdzić również na podstawie:

  • dużej ilości upławów,
  • żółto-zielone wydzieliny z pochwy,
  • bóle brzucha,
  • bóle brzucha w okolicy krzyżowej,
  • pieczenie, świąd,
  • krwawienia, np. po badaniu ginekologicznym, po stosunku płciowym.

Przyczyny nadżerek

Nadżerki towarzyszą stanom zapalnym, infekcjom intymnym – wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym.

Mogą powstawać również przy zaburzeniach hormonalnych oraz na skutek urazów mechanicznych.

Nadżerka prawdziwa czy rzekoma

Nadżerka występuje w dwóch podstawowych typach:

  • nadżerka prawdziwa – powstaje najczęściej na skutek urazów mechanicznych, chemicznych oraz stanów zapalnych. Zmiana tego typu sama w sobie nie jest groźna, choć może zapowiadać nowotwór szyjki macicy
  • nadżerka rzekoma  – występuje najczęściej. Jeden rodzaj nabłonka zostaje w przypadku tej zmiany zastąpiony drugim – walcowaty. Powstaje jako konsekwencja zakażenia szyjki macicy i pochwy, zaburzeń hormonalnych, licznych porodów, częstego stosowania tamponów, stosowania antykoncepcji hormonalnej, wczesnego rozpoczęcia współżycia, czy też częstej zmiany partnerów seksualnych.

Jak leczy się nadżerkę?

Zdiagnozować nadżerkę może jedynie ginekolog. Po badaniu należy pobrać wymaz, który pozwala ocenić stan komórek nabłonka. Dzięki temu można w najbardziej trafny sposób dobrać sposób leczenia – leczenie farmakologiczne, koagulacja chemiczna, elektrokoagulacja, kriokoagulacja, fotokoagulacja).

    Komentarz ( 1 )

  • Viona

    Ja usunęłam nadżerkę przez wymrażanie bo przez nią miałam częste infekcje. Zabieg trwał 5 minut i był bez bolesny, po nim wszystko wróciło do normy, jeszcze tylko musiałam zadbać o odbudowę mikroflory, stosowałam lactovaginal dopochwowo przez 7-dni, bakterie kwasu mlekowego stanowią naturalną barierę ochronną przed patogenami. Cieszę się że zdecydowałam się ją usunąć do dziś nie mam problemów z grzybicą.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>