Główne menu

Art. sponsorowany
Najczęściej występujące choroby związane ze wzrokiem

Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz większej i młodszej części społeczeństwa. Pieczenie i uczucie suchości, szybkie męczenie się oczu, niewyraźne widzenie – to tylko wybrane sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Nie bagatelizuj ich, tylko skonsultuj się z okulistą, bo mogą wskazywać na chorobę oczu. Poznaj najważniejsze informacje o najczęstszych zaburzeniach narządu wzroku.

Wady refrakcyjne wzroku

Wady refrakcyjne wzroku to bez wątpienia najczęstszy problem dotyczący oczu. Opisać je można jako niedoskonałości optyczne, które uniemożliwiają prawidłowe skupienie światła na siatkówce. Należą do nich: 

  • hiperopia (dalekowzroczność; niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko); 
  • miopia (krótkowzroczność; przedmioty znajdujące się daleko są nieostre); 
  • astygmatyzm (niezborność; zaburzenia ostrości widzenia lub zniekształcenia obrazu). 

Jeśli podejrzewasz u siebie wady refrakcji, zgłoś się na wizytę do okulisty. Skorzystaj z usług wykwalifikowanych specjalistów z Grupy LUX MED. Szczegóły znajdziesz pod adresem: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/konsultacje-lekarskie/okulista

Stany zapalne oka

Najczęściej stan zapalny toczy się w siatkówce. Typowe jego objawy to: zaczerwienienie, pieczenie, nadmierne łzawienie oczu oraz obecność wodnistej lub ropnej wydzieliny. Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże powstania – od przypadkowych zranień poprzez obecność ciała obcego lub narażenie na działanie alergenów aż do infekcji wirusowej, bakteryjnej. Zapalenie spojówek towarzyszy też innym chorobom ogólnoustrojowym. Rozwinąć się może w przebiegu m.in. nagminnego zapalenia przyusznic, odry lub różyczki.

Zwyrodnienie plamki żółtej 

Plamka żółta to część siatkówki odpowiedzialna za widzenie środka obrazu bez zniekształceń. Najczęściej u osób po 50. roku życia obserwuje się procesy degeneracyjne tej struktury. To tzw. zwyrodnienie plamki żółtej. Dokładne przyczyny tej choroby nie są znane. Wśród czynników ryzyka eksperci wymieniają m.in. palenie papierosów, otyłość, przewlekłe narażenie na działanie ostrego światła, dietę ubogą w antyoksydanty (np. witaminę E, kwas askorbinowy) oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Zwyrodnienie plamki żółtej początkowo nie daje objawów. Z czasem zauważyć można trudności w dostrzeganiu szczegółów, nasilające się problemy z czytaniem, zniekształcone widzenie linii prostych czy słabsze rozpoznawanie barw.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to przypadłość charakteryzująca się nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Związane jest to niedostateczną produkcją, nieprawidłowym składem lub zbyt intensywnym parowaniem płynu łzowego. W konsekwencji dochodzi do nadmiernego wysychania spojówki i rogówki. Towarzyszyć mogą temu następujące objawy: pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami lub suchości, przekrwienie oczu oraz obecność wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym. Zespół suchego oka ma wiele różnych możliwych przyczyn. Eksperci wymieniają wśród nich m.in.: zmiany hormonalne, alergie, choroby autoimmunologiczne, stosowanie niektórych leków (np. środków przeciwhistaminowych, przeciwmigrenowych, pigułek antykoncepcyjnych).

Jaskra i zaćma

Zaćma i jaskra to choroby, które prowadzą do ślepoty. Pierwsza z nich stanowi postępujące zmętnienie soczewki, fizjologicznie przezroczystej. Przyczyny jej powstania nie zostały w pełni poznane. Czynnikami ryzyka mogą być m.in. choroby metaboliczne, czynniki toksyczne, obciążony wywiad rodzinny. Jaskra z kolei to postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Głównym czynnikiem sprawczym jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Odpowiadać mogą za to m.in. zaburzenia krążenia, migreny i nadciśnienie tętnicze. Obie te choroby wiążą się z szeregiem objawów, a niepodjęcie leczenia grozi utratą wzroku.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>