Główne menu

Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet po 30-stce

Dzisiaj mówi się, że kobieta po 30-stce to jak kobieta po 20-stce sprzed 50-laty. To jednak tylko częściowa prawda. Przed metryką nie da się uciec, szczególnie w naszym zwariowanym świecie, w którym wiele kobiet zwyczajnie nie ma siły, ani czasu, by dobrze o siebie zadbać.

Wraz z wiekiem następują w organizmie pewne zmiany, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatne na pewne choroby. Oczywiście różnice między poszczególnymi kobietami w tym zakresie mogą być bardzo duże, to jednak trzeba włączyć guzik pod tytułem: „pokora” i tuż po nim „uwaga”. Organizm zazwyczaj daje pewne sygnały, których nie można ignorować, a dla pewności, gdy choroba rozwija się bezobjawowo, niezbędne jest wykonanie cyklicznych badań.

Rak piersi

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powstania w piersiach guzków. Większość tych zmian jest łagodnych, jednak niektóre z nich mogą prowadzić do powstania groźnego w skutkach nowotworu piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Warto regularnie badać piersi, najlepiej tuż po miesiączce, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Najlepszym momentem będzie chwila tuż po kąpieli. To nic trudnego, a gdy wyjdzie w nawyk, stanie się odruchowo wykonywaną czynnością.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi to cichy zabójca. Prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, serca, mózgu i innych narządów. To najkrótsza droga do zawału i udaru mózgu. Jeśli dodatkowo nadciśnienie będzie towarzyszyło złej diecie i życiu w stresie, problem może być ogromny. Niestety nadciśnienie tętnicze to dzisiaj prawdziwa epidemia.

Dla własnego dobra lepiej zwrócić uwagę na codzienny jadłospis oraz unikać długich godzin w pracy. Poniżej 40 roku życia nadciśnienie powstaje najczęściej na skutek nadmiernego spożywania soli.  Zaleca się spożywanie do 6 gramów soli na dobę, tymczasem przeciętna kobieta je dzisiaj nawet 15 gramów. W tym tkwi największe ryzyko.

Jak zadbać o dietę? Do każdego posiłku należy dodać owoce lub warzywa, które zwiększą ilość potasu w diecie i w ten sposób będą skutecznie walczyć z przyczyną nadciśnienia.

    7 komentarzy

  • Zbigniew Jerzy

    Zasmuciłaś mnie tym artykułem. Temat potraktowany po macoszemu. Dobrze że o tym napisałaś, należy słuchać swojego ciała. Ale problemy nie sprowadzają się tylko do diety trybu życia i środków antykoncepcyjnych. Są grupy ryzyka, czynniki zwiększające ryzyko w grupie ryzyka itd, itp. Ponad to wiele ośrodków akademickich zaczyna traktować medycynę i zdrowie człowieka interdyscyplinarnie. Powyższe jest moją opinią z którą każdy ma prawo się nie zgodzić. Pozdrawiam.

    • dorota

      Ok, przyjmuję krytykę.
      Moim celem nie było jednak wyczerpanie tematu, absolutnie nie, ale zasygnalizowanie problemów i zwrócenie uwagi na to, o czym wielu pamięta, a równie sporo osób zapomina – profilaktyka, dbanie o siebie i badania.
      A tak na marginesie – sugerujesz jakiś temat na tą witrynę? 🙂 Chętnie posłucham.

  • Paulina

    Zbigniew, czepiasz się….Rozumiem intencje
    To nie opracowanie naukowe, ale przegląd.

    • dorota

      Dzięki, ale konstruktywna krytyka też jest potrzebna.
      Cieszę się, że piszecie o tym, co Wam nie odpowiada, jest motywacja, by było lepiej 🙂

    • Zbigniew Jerzy

      Oczywiście Paulino, z tą jedną różnicą że nie robię tego dla zasady i wskazuję co mi nie pasuje.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>