Główne menu

Najlepsze ćwiczenia na szczupłe łydki – z nimi zmienisz wygląd nóg

Piękno kobiecych nóg jest trudne do uchwycenia, przede wszystkim dlatego, że jest bardzo subiektywne. Dużo zależy od tego, kogo zapytamy o zdanie – jednym podobają się bardzo szczupłe nogi, inni nie „lubią patyków”. Istnieją różne poglądy na temat tego, jak powinny wyglądać idealne nogi.

Jednym z określeń, jakie się przy tych okazjach powtarza to – „szczupłe” lub „smukłe”, jednak nie za bardzo chude. Jak zachować tę równowagę? Zwłaszcza jeśli mamy tendencję do masywnych, umięśnionych łydek?

Warto rozważnie dobierać aktywność fizyczną i zdać sobie sprawę, że na wygląd nóg ma wpływ wiele czynników, nie wszystkie są zależne od naszej woli…

Genetyka a wygląd nóg

To, jak wyglądamy zostało zapisane w genach, skłonność do masywnych łydek niestety również. Dlatego często wystarczy spojrzenie po rodzicach i rodzeństwie, by stwierdzić, czy powiększone mięśnie pod kolanami zostały nam zapisane w genach, czy są może wynikiem czegoś innego.

Może być bowiem tak, że przyczyną masywnych łydek jest urodzenie się z krótkim ścięgnem Achillesa – przytrzymującym tył pięty do mięśni łydki. Krótkie ścięgna w konsekwencji sprawiają, że łydki wyglądają na większe. Niestety nie ma możliwości, by ćwiczeniami czy w inny sposób wydłużyć swoje ścięgna. Jednak można wdrożyć takie działania, które sprawiają, że chronimy mięśnie łydek przed większym rozbudowaniem, a to już daje bardzo dobre efekty. O tym poniżej.

Buty na obcasach a rozbudowane łydki

Nosimy obcasy, by wysmuklić nogi. Taka jest zazwyczaj nasza motywacja. Niestety osoby, które mają skłonność do dużych łydek, powinny być ostrożne. Przenoszenie środka ciężkości na przód stopy sprawia, że rozbudowujemy mięśnie łydki, co niestety nie poprawia nam samopoczucia, jeśli chcemy wyszczuplić nasze nogi…Dlatego warto obuwie na obcasie nosić mądrze.

ćwiczenia na szczupłe łydki

Inny sposób – to wzmocnienie mięśni znajdujących się z przodu nogi (goleni) – dzięki temu odciążymy łydki i uzyskamy kompromis z kategorii i wilk syty i owca cała.

Jest coś jeszcze – przyczyną rozbudowanych łydek może być nietypowy chód, który nadwyręża ten odcinek naszej nogi. Niestety tego nie ocenimy samodzielnie, niezbędna jest wizyta u specjalisty…

Jak wysmuklić łydki? Unikanie niektórych aktywności fizycznych

Jeśli nie chcemy mieć rozbudowanych łydek, warto rozważnie podchodzić do aktywności fizycznej. Przykładowo intensywne bieganie na krótkich odcinkach w zróżnicowanym (pagórkowatym) terenie może rozbudować nam mięśnie nóg (dlatego, że będziemy stawiać stopy na palcach i obciążać łydki). Jeśli lubimy biegać, nie musimy rezygnować z tej aktywności. Jednak zdecydujmy się na bieganie na długich dystansach, średnim tempem i koniecznie na równym podłożu – po to, by nie mieć nóg jak sprinter, ale długodystansowiec. Bardzo ważne jest, by stawiać całe stopy na podłożu.

Poza tym lepiej zrezygnować z intensywnej wspinaczki, ćwiczeń siłowych oraz aktywności bardzo wymagających pod kątem wysiłku, które również mogą nadmiernie rozbudowywać obszary ciała, jakie chcemy pozostawić szczupłe. Nie pomogą nam w wyszczupleniu łydek również ćwiczenia na stepie, które niestety zadziałają w sposób odwrotny od zamierzonego.

Wybieraj aktywności oparte na rozciąganiu mięśni, np. pływanie, jogę czy też pilates.

Ćwiczenia na szczupłe łydki

Na poniższej prezentacji znajdziecie kilka inspirujących przykładów na ćwiczenia wyszczuplające łydki polegających na rozciąganiu mięśni. Ćwiczenia można wykonywać na stojąco, nawet w niewielkim pokoju, jak również siedząc i oglądając telewizję.

Poniższe ćwiczenia pomagają wyszczuplić łydki i poprawić wygląd nóg. 10 minut oglądania i do dzieła!

 

 

    3 komentarze

  • Ala

    Ja od zawsze mam spore uda i łydki…chociaż generalnie jestem szczupła
    mam nadzieję, że ćwiczenia i te rady pomogą

  • Fitnesowiec

    Istnieje parę ćwiczeń i ogólnych zasad, które mogą pomóc w poprawieniu wyglądu łydki. Choć nie jest to taka bardzo prosta sprawa ponieważ łydka to bardzo specyficzny mięsień. Mięsień, który na codzień pracuje setki razy mocniej niż inne mięśnie w ciele. Codziennie po kilka tysięcy razy przenosi ciężar ciała z jednej nogi na drugą nogę.

    Gdy idziemy na siłownie i ćwiczymy klatkę piersiową to wykonujemy 50 może 100 powtórzeń. Natomiast łydka dzień w dzień tysiące raz zostaje zaangażowana podczas chodzenia. Unosi ciężar naszego ciała a następnie amortyzuje je.

    Nie ma jakieś specyficznej diety na łydki. Wiele razy podkreślam, że tłuszcz z naszego ciała schodzi równomiernie. Więc jeżeli chcemy pozbyć się tłuszczu z łydek to musimy pozbyć się tłuszczu z całego ciała. Im mniej tłuszczu będziesz miała na brzuchu, ramionach i udach tym samym mniej tłuszczu będzie na łydkach.

    • Jowita

      Nie zgadzam się z komentatorem powyżej. Ja schudłam wszędzie, na klatce piersiowej mi widać żebra. Biust mam jak dwie ściągnięte skarpetki, chudy brzuch i uda. Wzrost 177 cm. W udzie 56 cm… A w łydzie 41. Iiiii? Z czego jeszcze chudnąć?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>