Główne menu

Najlepsze sposoby na upał. 7 kroków, które pozwolą Ci przetrwać skwar

Upały w Polsce nie odpuszczają. Prognozy wskazują, że mają być obecne przez cały najbliższy tydzień. Jednych taka letnia aura cieszy – w końcu mamy wakacje i sezon urlopowy, drugich – zwłaszcza przebywających w mieście i zmuszonych pracować – męczy.

Jak radzić sobie z upałami? Oto przewodnik, który pozwoli Wam przetrwać – wypróbowane, najlepsze sposoby na upał.

Upał to trudny czas dla naszego organizmu.  Gdy temperatura rośnie, zwiększa się tempo i ilość traconej wody, wraz z nią pozbywamy się cennych minerałów, co może skutkować zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Poza tym jemy mniej, co powoduje deficyt wielu ważnych substancji.

Między 13 a 17 zrób sobie sjestę

Powinniśmy wzorować się na osobach, które z powodu klimatu są obeznani z radzeniem sobie z wysokimi temperaturami.

Między 13 a 17 warto zrobić sobie sjestę (charakterystyczną dla Włochów i Hiszpanów) i maksymalnie ograniczyć aktywność, zwłaszcza ekspozycję na promieniowanie UV.

Wszelką obciążającą aktywność dobrze przełożyć na późne godziny wieczorowe, a najgorszy (najcieplejszy) moment dnia…przespać. Jeśli jednak przebywamy w pracy i nie mamy takiej możliwości, warto wypróbować poniższe metody.

Sposoby na upał: zasłoń okna i zrób przeciąg

W trakcie upałów warto pozostawić zasłonięte żaluzje i rolety, by nie dopuścić do nadmiernego nagrzewania okien i pomieszczeń. Oprócz tego należy schłodzić pomieszczenie poprzez wystawienie misek z wodą – parująca woda będzie zmniejszać dyskomfort spowodowany przez panujący w pomieszczeniu zaduch.

Na następnej stronie, dlaczego warto pić gorącą herbatę z solą…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>