Główne menu

Najlepsze sposoby na wrastające włoski po depilacji

Wrastające włoski to powszechny problem. Pojawia się po depilacji i goleniu, zwłaszcza po usuwaniu włosków z cebulkami, kiedy dochodzi do osłabienia ich kondycji. Nowe wyrastające włoski stają się słabsze, nie mogą przebić się przez skórę. W konsekwencji powstają zaczerwienia, stany zapalne. Jak sobie z nimi radzić? Oto najlepsze sposoby na wrastające włoski po depilacji. Znasz je?

Skąd się bierze problem?

Wrastanie włosków to problem, który powstaje najczęściej podczas:

  • golenia tradycyjną maszynką,
  • depilacji woskiem,
  • depilacji domowym depilatorem.

Niektórzy mają skłonność do wrastania włosków, czyli do zapalenia mieszków włosowych. Problem często występuje u osób mających grube, kręcone włosy.

Wrastające włoski – u kogo najczęściej występuje problem?

Wrastające włoski mogą pojawić się na nogach, w miejscach intymnych, wszędzie tam, gdzie depiluje się skórę. Pozostawiają po sobie czarne małe kropeczki – grudki i zmiany zapalne. Są spowodowane przez zakręcone, zagięte włosy, wrastające pod skórą.

Inne konsekwencje to stan zapalny, zaczerwienienie, a nawet krostki ropne. Wrastające włoski swędzą, powodują ból i nieładnie wyglądają.

wrastające włoski

Wrastające włoski – po pierwsze złuszczanie

Pierwszym najważniejszym powodem wrastania włosków jest brak systematycznego złuszczania powierzchni skóry. Usunięte włoski nie mają siły przebić się przez grubszą warstwę naskórka. W konsekwencji powstają charakterystyczne grudki.

Wrastaniu włosków sprzyja też ciepło ciała, pot, ocieranie skóry o skórę. W takich warunkach najszybciej rozwijają się bakterie.

Kluczowe jest zatem systematyczne złuszczanie skóry, przy pomocy peelingów oraz specjalnych rękawic. Pomocne może być ponadto szczotkowanie skóry na sucho.

Wrastające włoski – nawilżanie

Systematyczne nawilżanie ułatwia włoskom przebijanie się przez skórę. Miękki, odżywiony naskórek jest delikatniejszy, a droga włosów łatwiejsza.

Sucha skóra jest szczególnie narażona na wrastanie włosków.

Wrastające włoski – domowe patenty

Warto wybrać preparat nie tylko nawilżający, ale o działaniu kojącym, antyseptycznym, przeciwbakteryjnym. Po usuwaniu włosków można użyć też olejku herbacianego, który ma działanie odkażające. Nakładanie odrobiny olejku na zmiany na skórze pozwala w krótkim czasie wyleczyć stany zapalne.

Wypróbuj też sodę oczyszczoną, połączoną z wodą i nałożoną na skórę, która przyspieszy gojenie naskórka. Można sięgnąć też po tabletkę aspiryny i rozprowadzić ją w wodzie i miodzie. Tak przygotowany okład będzie działał podobnie – regenerująco i odżywczo.

Wrastające włoski – specjalne kremy

Można sięgnąć także po specjalistyczne maści i kremy, zawierające kwasy, które nakładane na skórę mają działanie złuszczające. Są bardzo skuteczne, jednak na dłuższą metę mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry, co z kolei może pogłębić negatywny proces prowadzący do nadmiernego rogowacenia naskórka.

Na zmienione miejsca  możemy stosować też maść cynkową czy maść z aloesem. Pomocny będzie też miód czy olejek z oczaru, idealny na stany zapalne.

Odpowiednia technika usuwania włosków

  • jeśli możesz stosuj metody usuwania włosków, które rzadko powodują podrażnienia i wrastanie włosków,
  • systematycznie rób peeling,
  • nawilżaj skórę,
  • jeśli używasz maszynki, nie nadużywaj jej,
  • nie używaj starych ostrzy (dokładnie osusz, wyczyść maszynkę po goleniu),
  • często płucz maszynkę w trakcie golenia,
  • używaj pianki do golenia,
  • jeśli używasz wosku, dokładnie oczyść skórę po zabiegu.

Wrastające włoski trzeba usunąć

Wrastających włosków nie można zostawić pod skórą. Trzeba je usunąć, by nie doszło do stanu zapalnego i zakażenia gronkowcem.  Gdy to tego dojdzie, konieczna jest wizyta u dermatologa i stosowanie maści dostępnej na receptę, w tym antybiotyku.

Kilka wrośniętych włosków, które znajdują się płytko pod skórą można usunąć przy użyciu pęsety. Zabieg należy zacząć od umycia skóry, wskazany jest peeling i masowanie, by naturalnie wydobyć włosy znajdujące się pod skórą, a następnie je usunąć.

A Wy, macie problem z wrastającymi włoskami?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>