Główne menu

Inf. prasowa
Najlepsze wina węgierskie, które musisz poznać!

Węgierskie wina zyskują na popularności i przez wielu uznawane są za najlepsze wina na świecie. Nic dziwnego. To kraj mlekiem i winem płynący, gdzie tradycja winiarska sięga setek lat wstecz. Jeśli nadal jedyne węgierskie wino, jakie znasz, to Tokaj, czas nadrobić zaległości!

Nie ma wina nad węgrzyna!

Dlaczego w ogóle warto poznać węgierskie wina? Staropolskie przysłowie mówi, że „nie ma wina nad węgrzyna”. To prawda, która nadal jest aktualna. W historii niektórych regionów na Węgrzech wina pojawiają się już na początku naszej ery, około 290 roku. To oznacza, że węgierskie wina to receptury znane i udoskonalane od wieków. Do tego w całym kraju są aż 22 regiony winiarskie (m.in. Tokaj, Eger, Badascony czy Matra), dzięki czemu wybór win węgierskich jest naprawdę ogromny. Wiele z nich zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach i zachwyca nawet najwybredniejszych koneserów.

Najpopularniejsze szczepy węgierskich win

Wędrówkę przez węgierskie wina warto zacząć od poznania najpopularniejszych szczepów win węgierskich. Ta różnorodność może zachwycić, ale też przyprawić o zawrót głowy. Od których węgierskich szczepów warto zacząć degustację?

  • Furmint – najpopularniejsze wino z najbardziej znanego węgierskiego regionu, czyli Tokaju. Nie sposób pominąć go w tym zestawieniu, ponieważ Furmint to szczep, który zachwyca swoim smakiem, ale przede wszystkim różnorodnością.
  • Harslevelu – oryginalny węgierski szczep białych winorośli, również kojarzony z regionem tokajskim. Nazwa tego szczepu oznacza „liść lipy”, co nawiązuje nie tylko do kształtu liści, ale też do nut smakowych w winach Harslevelu.
  • Kadarka – choć ten szczep kojarzymy z Bułgarią, to uprawiany i lubiany jest również na Węgrzech. Czerwona winorośl tej odmiany o owocowych nutach jest składnikiem jednego z najpopularniejszych węgierskich win: Egri Bikaver.
  • Kekfrankos – wino z tej czerwonej odmiany winorośli to prawdziwa bomba aromatów leśnych jagód, jeżyn i wiśni. Ten szczep znajdziemy w winie Egri Bikaver, ale też winach wieloszczepowych, gdzie występuje w duecie z np. Cabernet Sauvignon.
  • Olaszrizling – najbardziej rozpowszechniona z białych odmian węgierskich, charakteryzująca się dobrą kwasowością, choć produkowane z niej wina najlepsze są dopiero po 2-3 latach leżakowania w dębowej beczce.

To oczywiście nie wszystko. Typowo węgierskich odmian winorośli jest jeszcze kilka, a warto pamiętać, że Węgrzy robią również doskonałe wina z odmian międzynarodowych! Jeśli chcesz poznać wszystkie węgierskie wina, wejdź na rafa-wino.pl/18-wina-z-wegier, gdzie znajdziesz najlepsze wina z Węgier. Po które warto sięgnąć na sam początek?

Jakie są najlepsze wina węgierskie?

Na pierwszym miejscu TOP 100 węgierskich win plasuje się Gizella Pince Barát Hárslevelű, białe wytrawne wino z Tokaju. Z pewnością jest to wino, którego trzeba spróbować! W pierwszej dziesiątce tego samego zestawienia znajduje się też klasyczne wino Egri Bikaver Aldas klasy Superior z St. Andrea należącej do rodziny Lőrincz, a także wschodzącą gwiazda Egeru – Marcell Bukoly wraz ze swoim Rieslingiem klasy Grand Superior Nagy-Eged – mocno nasyconym, żywym i soczystym winem wytrawnym, białym.

Jeśli wolimy słodsze wina, powinniśmy spróbować Budahazy Szent Tamas Furmint Harslevelu. To słodkie wino produkowane z dwóch najpopularniejszych odmian, oczywiście w regionie tokajskim. To białe, słodkie wino przełamane przyjemną nutą kwasowości. Z kolei Tokaji Aszu 5 Puttonyos to słodkie, deserowe, niezwykle szlachetne wino, które rozkochuje w sobie smakiem miodu i orzechów. Na szczycie win Aszu znajduje się 6 Puttonowa od Winiarza-Lenegdy, Istvána Szepsyego. To najbogatsza wersja ze specjalnego rocznika, przez wielu uznawanego za jeden z najlepszych w ubiegłym wieku (1999).

Warto pamiętać, że węgierskich win są setki, a o każdym z nich można byłoby mówić godzinami. Wystarczy jednak wejść raz do świata win na https://rafa-wino.pl, aby rozsmakować się w nich wszystkich!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>