Główne menu

Najlepsze zioła na ból głowy – czy to naprawdę działa?

Większość z nas, gdy odczuwa ból głowy, sięga po tabletkę przeciwbólową. Proste i szybkie rozwiązanie. Są też takie osoby, które próbują ból przeczekać, zwłaszcza jeśli nie jest szczególnie dotkliwy. Niektórzy poszukują, z obawy o skutki uboczne farmaceutyków, naturalnych metod ukojenia dolegliwości. I tu na pierwszy plan wysuwają się najlepsze zioła na ból głowy. Które z nich warto stosować i czy w ogóle są skuteczne?

Zioła na ból głowy i migrenę

Ból głowy to nie tylko dyskomfort. Czasami to dojmujące, wyniszczające, pulsujące uczucie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W przypadku migreny aż 90% osób cierpiących na nią nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania.

zioła na ból głowy

Dzisiaj większość osób borykających się z bólem głowy sięga po prostu po tabletkę. Coraz powszechniejsze stają się również naturalne metody uśmierzania bólu. Jeśli zdecydujesz się na tą drugą opcję, porozmawiaj z lekarzem. Szczególnie gdy przyjmujesz jakieś leki na stałe.

Jakie zioła na ból głowy? Oto one:

  • Mięta pieprzowa (Mentha x balsamea) – olejki eteryczne mięty pieprzowej wykazują działanie lecznicze, zmniejszają ból głowy. Mięta zawiera też mentol, który wykazano w badaniach z 2010 roku, że ma działanie przeciwmigrenowe.
  • Imbir (Zingiber officinale) – imbir jest tradycyjnie stosowany jako lek na bóle głowy, bóle brzucha, nudności i przeziębienia. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Badanie z 2014 roku pokazało, że stosowanie imbiru daje porównywalne korzyści jak stosowanie sumatryptanu, składniku stosowanego w lekach na migreny, jednak bez skutków ubocznych typowych dla niego.
  • Wyciąg z kory wierzby (Salix spp) – wykorzystywany jest do opracowania aspiryny, znanego leku przeciwbólowego. Zawiera składnik przeciwzapalny nazywany salicyną.
  • Złocień maruna (Tanacetum parthenium) – zioło zostało użyte po raz pierwszy w V wieku przed naszą erą w starożytnej Grecji. Od wielu lat stosuje się ją na ból głowy,
  • Lepiężnik (Petasites hybridus) – może leczyć ból głowy, a także zapobiegać migrenom, przyjmowany w dawkach od 50 do 75 mg na dzień (źródło)
  • Waleriana (kozłek lekarski) – znany składnik już w starożytności, stosowana do leczenia bezsenności, palpitacji i bóli głowy. Może być przyjmowany jako suplement diety, herbata, nalewka.

Masz ból głowy? Zrób sobie herbatę imbirową

Zioła na ból głowy to naturalne, sprawdzone i bezpieczne sposoby. Stosowane w rozsądnych ilościach pozwalają uzyskać wiele korzyści bez towarzyszących używaniu leków skutków ubocznych.

Warto wypróbować przygotowanie z wybranych ziół naparu/herbatki. Na początek doskonała będzie herbata imbirowa, która jest bogata w przeciwutleniacze i składniki przeciwzapalne. Imbir dodatkowo pozwala ograniczyć mdłości, które często towarzyszą migrenowym bólom głowy.

Sposób przygotowania jest bardzo prosty. Wystarczy około 100 gramowy kawałek imbiru. Po obraniu i pokrojeniu należy gotować go około 20 minut w 1,5 l wody. Następie odcedzamy wywar. Herbatę pijemy z dodatkiem miodu, soku z cytryny lub solo.

Co jeszcze możesz zrobić?

Pierwszym sygnałem niewielkiego odwodnienia jest ból głowy. Dlatego, gdy czujesz przykre pulsowanie czy tępy ucisk, koniecznie się napij.

Wskazany będzie też odpoczynek, także aktywny, spacer, relaks w formie jogi bywa nieoceniony. Można wypróbować też zimny kompres. Warto również spojrzeć na stosowane menu. Być może przyczyną kłopotów jest niedobór witaminy B.

    12 komentarzy

  • jotka

    Sprowadzałam kiedyś nawet specjalne zioła na migreny od zakonników, nie pomogły, a smakowały okropnie…

  • Paweł

    Leki na migreny niszczą wątrobe,każdy pomaga jakiś czas pòźniej przychodzi odporność na lek. W krajach ” rozwiniętych” czésto zapisują leki oparte na ” lekkich” narkotykach. Ogromny wpływ na częstość migren ma odpowiednia ” dieta” i ilość używek. Jeżeli jest cykliczna można działać przed migreną ,każdy może uczyć się swojego organizmu…długa droga.

  • Elżbieta

    Na migreny cierpie od 12 lat. Muszę nosic nakrycie głowy na słońce, okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Poza tym wszelke perfumy, dezodoranty, kadzidelka, swiece zapachowe i zapachy dp gniazdka wywoluja migreny. Nawet bardzo zapachowe plyny do płukania tkanin. Musze uwazac na jedzenie. Zero wina, zwłaszcza czerwone wywoluje migreny. Sery plesniowe, mocny alkohol. Chinskie zupki, przyprawy do zupy, kostki rosolowe bo zawierają glutaminian sodu. Czipsy, tofu, tluste jedzenie na wieczór. Duzy stres, chalas, swiatlo halogenowe, biale światło. Ostre chemiczne zapachy.

  • Katarzyna

    Ból głowy to w 90% przypadków niedowodnienie organizmu

  • Domika

    Ja od rana walczę z okropną migreną. Leki nie działają. Nie wiem nawet, jaka jest pogoda, bo leżę w ciemnym pokoju.

  • Katarzyna

    kawa parzona z sokiem z cytryny. moze byc z cukrem ale bez mleka

  • Ana

    Mięta, melisa, kozłek lekarski zmniejszają napięcie mięśni. Miłorząb i złocień maruna przynoszą ulgę w bólach migrenowych. Napar z kory wierzby białej oraz rumianek działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

  • Marta

    Smaruję skronie amolem gdy tabletki nie pomagają i jest lepiej

  • Domka

    Przez te kurewskie maseczki non stop mnie boli głowa. Dodatkowo pojawiają się liszaje… nigdy nie miałam z tym problemu.

  • Aga

    Po co tabletki, jak zioła dają radę?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>