Najlepszy wiek na założenie rodziny? 34 lata. Tak mówią naukowcy
Szanowne Panie, te które założyły rodziny, zanim skończyły 34 lata, mam dla Was złą wiadomość – pospieszyłyście się. Tak twierdzą bowiem naukowcy. A przynajmniej część z nich. Najlepszy wiek na pierwszy poród to 34 lata. Dlaczego?
Kiedy najlepszy czas na dziecko?
Dotąd naukowcy byli zdania, że najlepszy czas na dziecko, pod względem biologicznej gotowości, występuje między 20 a 24 rokiem życia. Jednak badanie przeprowadzone na 3000 matek wykazało, że ten czas przypada znacznie później – gdy kobieta kończy 34 lata. Właśnie wtedy urodzenie pierwszego dziecka ma najmniejszy negatywny wpływ na jej zdrowie.
Naukowcy zbadali powiązanie problemów zdrowotnych z terminem pierwszego porodu u 3000 kobiet. Okazało się, że najwięcej problemów zdrowotnych wystąpiło u kobiet rodzących dziecko tuż po okresie dojrzewania, najmniej natomiast u pań, które zdecydowały się urodzić w wieku 34 lat. Po tym czasie problemy zdrowotne pojawiały się znacznie częściej.
Profesor John Mirowsky, który kierował badaniami opublikowanymi przez Health and Social Behavior Journal, zauważył, że „pod względem zdrowotnym, kobieta, która urodzi pierwsze dziecko w wieku 34 lat, jest o 14 lat młodsza niż kobieta, która urodzi dziecko, gdy ma 18 lat.”
Wyniki badań zakwestionowała jednak Melanie Every, rzeczniczka Royal College of Midwifery, która zauważyła, że czynnikiem mającym wpływ na zdrowie kobiety nie jest wiek, w jakim rodzi dziecko, ale środowisko społeczne, z jakiego się wywodzi.
Opóźnienie w czasie urodzenia dziecka niesie zazwyczaj wiele korzyści dla kobiety planującej poród – ma ona zazwyczaj ustabilizowaną pozycję zawodową, dobre warunki mieszkaniowe, mniej stresów finansowych, może pozwolić sobie na lepszą opiekę lekarską, bardziej dopracowaną dietę. Jest zazwyczaj bardziej świadoma i dojrzała. Więcej uwagi koncentruje na dziecku, a jej wewnętrzny spokój pozwala na łatwiejszą opiekę nad niemowlakiem. Młodsza kobieta ma zazwyczaj przewagę pod względem „zasobów sił” i lepszego przygotowania biologicznego, jednak pod względem społecznym może mieć trudniej.
Czy zatem naprawdę najlepszym wiekiem na pierwsze dziecko jest czas, kiedy kończymy 34 lata? Czy dopiero wtedy jesteśmy naprawdę gotowe?
Niestety sytuacja nie jest taka prosta. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że płodność kobiet z wiekiem spada, a po 35 roku życia staranie się o dziecko może być bardzo trudne. W tym wieku często kłopotem może być planowanie drugiej ciąży, zwłaszcza jeśli planuje się dłuższe karmienie piersią (karmienie piersią często wyłącza owulację).
10 komentarzy
Ja późno urodziłam syna bo w wieku 30 lat. Miało to swoje plusy, miało minusy, ale to także chyba sprawa indywidualna…
Na pewno nie powinno to być zbyt wcześnie, choćby ze względu na psychikę, choć pewnie ktoś może podać przykłady bardzo młodych mam, które sprawdziły się w tej roli. Kiedyś wzorzec kulturowy był inny, teraz wszystko sie zmienia.
Ja urodziłam mając 29lat i do tej pory się zastanawiam czy gdybym zaczęła się starać wcześniej to byłoby mi łatwiej zająć w ciążę….czy teraz cieszyłaby się córka rodzeństwem…
O rany, pizza tutaj kobiety, ktore maja 30 lat I troche mniej i mowia- pozno urodzilam. Serio??
No cóż nic dziwnego. Świadomość w tych aspektach, kobiety pobierają od własnych mam – kiedy powinno urodzić się pierwsze dziecko. Są to raczej zabobony, a niżeli fakty, ale tak się utarło. Jeśli x set lat temu średnia długość życia ludzi oscylowała w 30-40 lat to rzeczywiście urodzenie dziecka w wieku 30-stki mogło być za późno ;). Gdy obecnie kobieta żyje tak 80 lat to matematycznie i tak lepiej wypadają. Kobiety dbające o siebie od najmłodszych lat długo mogą walczyć z zegarem biologicznym. Efekt: ciotka ma 40 lat, niedawno urodziła córeczkę oraz wychowuje 3 letniego synka. Zero problemów zajściem w ciążę, dzieci zdrowiutkie, zero problemów w ciąży, w trakcie porodu czy po :). Także problem z zajściem w ciążę często ma różne podłoża – od złego nasienia partnera, poprzez stres. Mężczyźni częściej sięgają po używki oraz nie dbają o dietę/skórę. I co z tego, że „ciągle wytwarzają” nasienie jeśli jest ono nikłej jakości?
Dlatego powinniśmy wybierać mężczyzn świadomych i dbających o siebie, niż później „walczyć” z brakiem potomstwa.
Całe szczęście – mam jeszcze czas 😛 Moja pani ginekolog od lat mi powtarza, że nie ma co się spieszyć. I że najlepiej jest urodzić przed 35 rokiem życia, a nie jak się przez lata powtarzało – przed 30.
To rzeczywiście może być trudne starać się o drugie dziecko, kiedy pierwsze pojawi się w wieku 34 lat. Ja uważam, że dobrze, iż takie badania są, bo przynajmniej chociażby ja nie będę się tak stresować wiekiem. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze przy planowaniu ciąży jest zapewnienie dziecku dobrego startu i wcale tu nie mówię o luksusach. W moim rozumieniu i osobiście dla mnie jest to posiadanie męża i mieszkania, gdzie to dziecko może się wychowywać. Ale każdy ma oczywiście inne wymagania i różnie się życie układa.
Myślę, że niemal nigdy nie da się stwierdzić, że dana osoba urodziła za wcześnie czy za późno, bo nigdy nie wiemy co by było gdyby… Kwestii biologicznych nie da się pominąć i one sprawiają, że zegar tyka… ale to nie jedyny czynnik. Zresztą nie zawsze mamy do końca wpływ na to kiedy w ciążę zajdziemy, czasem człowiek się stara i stara i dopiero po latach się udaje, a ktoś inny „wpadnie”…
Pierwsze dziecko urodziłam miesiąc przed 35 urodzinami, w lipcu urodze mając już 37. Zero problemów z zajściem w obie ciążę, cieszę się ze swojego dojrzałego macierzyństwa. I ci z tego,że późno, nie czuje się starą matką tylko dojrzałą kobietą realnie patrzącą w przyszłość. Według mnie to bardzo dobry wiek na dzieci.
W wieku 34 lat będę miała syna lat 16 a córka 11 lat
To prawda, że 34 lata to najlepszy wiek na powiększenie rodziny, ale dla mężczyzny.
Dla kobiety to jakieś 10 lat wcześniej…