Główne menu

Największe mity dotyczące pielęgnacji skóry u kobiet po 30-stce

Mity tworzą się błyskawicznie. Są powtarzane tak długo, że w końcu nikt nie zastanawia się nad ich prawdziwością. Po prostu są i funkcjonują, wpisują się w naszą rzeczywistość – niestety na szkodę każdego z nas. Dlaczego?

To proste – sprawiają, że popełniamy te same błędy od pokoleń i nawet nie wiemy, że robimy źle. Nasza czujność jest uśpiona. Szukamy rozwiązań, zamiast zastanawiać się nad przyczynami, które często tkwią w błędnych założeniach.

Twoja skóra starzeje się tak, jak skóra Twojej mamy

To wielkie uproszczenie. Oczywiście genetyka ma ogromne znaczenie, ale dużo bardziej – nawyki. Największym winowajcą przedwczesnego starzenia się skóry są takie czynniki, jak: ekspozycja na słońce, picie alkoholu, palenie papierosów, niewystarczająca ilość snu,  nadmierny stres.

Zmarszczki, ale również trądzik i zmiany na skórze mogą pojawiać się pod wpływem spania na boku, na brzuchu, unikania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, nieumiejętnego radzenia sobie ze stresem.

Wysokie filtry w kremach chronią przed wpływem promieni słonecznych

mother-515532_1280I tak i nie. Trzeba podkreślić, że istnieją dwa typy promieni UV – UVA i UVB.

UVA są odpowiedzialne za starzenie się skóry oraz UVB, które odpowiadają za efekt „opalenizny”. Numer określany jako SPF – określa, jaką ochronę UVB oferuje produkt. Niestety jeśli nie jest to wyraźnie napisane, nie mamy pewności, że krem chroni również przed promieniowaniem UVA odpowiedzialnymi za powstanie czerniaka.

Warto szukać produktów na rynku, które oprócz ochrony przed promieniami UVB, będą chronić przed negatywnym wpływem promieni UVA.

Drogie kosmetyki są lepsze od tańszych

To chyba jeden z największych mitów, w który wierzą kobiety na całym świecie.

Prawda jest taka, że większość specyfików posiada bardzo zbliżony skład (innowacyjne składniki rzadko są wystarczająco dobrze przebadane, dlatego można wątpić w ich skuteczność), a kremy działające powierzchniowo i tak nie załatwią wszystkiego. Znaczenie ma nasze podejście do pielęgnacji skóry, nawyki żywieniowe i wiele innych.

Kremy kosmetyczne mogą odmłodzić skórę

Wierzysz w to?

Niestety, to mit. Wraz z wiekiem w naturalny sposób kurczą się kości pod skórą, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, skóra staje się luźniejsza. Kremy co najwyżej mogą nawilżyć i odżywić skórę. Nigdy jednak nie zadziałają jak skalpel, o czym starają się przekonywać niektórzy producenci. W tak zaawansowany sposób może zadziałać tylko lekarz lub dobrze wyszkolony pracownik gabinetu kosmetycznego.

Większość uszkodzeń słonecznych pojawia się do ukończenia 18 roku życia

Istnieje przekonanie, że trzeba chronić przed słońcem głównie skórę dzieci. To nieprawda. Do 18 roku życia powstaje około 18-23% obrażeń słonecznych.

Kiedy powstają kolejne? Niestety w dorosłym życiu – dlatego tak ważne jest, by chronić skórę przez cały czas, niezależnie od metryki. Ponadto skórę należy chronić przed słońcem przez cały rok, a nie tylko latem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>