Główne menu

Największe sekrety intuicji. Jak działa intuicja?

Kobieca intuicja pozwala bezbłędnie rozszyfrować intencje drugiej osoby. W mig odsłania to, co ktoś inny chce skrzętnie ukryć. Przepowiada przyszłość i często jest nieomylna jako wizjonerka. Niestety nie wszyscy mogą się nią cieszyć w równym wymiarze. Dlaczego jedni posiadają sporą intuicję, inni mniejszą? Kto umie korzystać z wewnętrznego głosu, a kto nie umie go rozszyfrować? Oto największe sekrety intuicji.

Czym tak naprawdę jest intuicja?

Intuicja rozumiana jest jako zdolność do natychmiastowego rozumienia czegoś bez sięganie po wiedzę, świadome zasoby. Uwzględnia raczej bazowanie na metafizycznych podpowiedziach, spływających poza świadomością, znikąd. Jest jak błysk, nagłe olśnienie, przeczucie. Intuicja przychodzi niepostrzeżenie, nie wiadomo kiedy i jak. Udowadnia, że wiemy więcej niż nam się wydaje. Pozwala zrozumieć coś od razu, bez analitycznego rozumowania. Zaciera granicę między instynktem a rozumem. 

W praktyce intuicja ma wiele wspólnego z naszym doświadczeniem i umiejętnością czytania emocji. Każdy z nas wyposażony jest w radar, który pozwala mierzyć, jak wyglądają sygnały niewerbalne wysyłane przez rozmówcę w stosunku do tego, co on sam mówi. Czy mowa ciała odzwierciedla słowa? A może niekoniecznie?

Jednak to, na ile pozwalamy mówić naszej intuicji decyduje o jej wzroście lub stłamszeniu. To dlatego niektórzy wyróżniają się lepszą intuicją, inni gorszą. Ci pierwsi po prostu się w nią wsłuchują, lepiej rozumieją emocje i nie walczą z nimi…

 intuicja

Osoby o dobrej intuicji odbierają więcej sygnałów, dzięki temu cechują się lepszą oceną sytuacji. Lepiej dogadują się z innymi, mają wyższe umiejętności negocjacyjne, częściej odnoszą sukces.

A kobieca intuicja?

Statystyczna kobieta ma zdecydowanie lepszą intuicję niż statystyczny mężczyzna (udowodniło to chociażby badanie  przeprowadzone na University of Cambridge wśród 90 000 osób).

Nie oznacza to jednak, że panowie nie działają pod wpływem niewytłumaczonych impulsów. Intuicja jest przecież niezastąpiona w pracy lekarza, strażaka czy detektywa.

Jednak to kobiety, co nie jest informacją zaskakującą, są bardziej spostrzegawcze, mocniej wyczulone na odbieranie i interpretację sygnałów niewerbalnych.  Lepiej odczytują gesty, nieznaczne grymasy, sygnały wypisane na twarzy. Widzą więcej szczegółów i są wprawione w wywieraniu wpływu na innych. Jeśli kobieta jest mocno wrażliwa, jej intuicja jest jeszcze silniejsza. Życie bowiem w zgodzie z emocjami i blisko nich sprawia, że łatwiej rozszyfrować intencje innych oraz przewidzieć przyszłość, uwzględniając zmienne występujące w każdej sekundzie życia.

To właśnie moc kobiecej intuicji podkreślają lekarze, którzy instruują młodszych kolegów, by nigdy nie bagatelizować lęków młodych mam. To nikt inny, jak właśnie mamy są w stanie powiedzieć najwięcej o zdrowiu swojego dziecka. To one odczytują już niewielkie sygnały świadczące o nieprawidłowościach. Dziecko może wyglądać na zdrowe, ale wprawne oko mamy wie, że w nocy rozwinie się gorączka…I tak się właśnie dzieje ku zaskoczeniu wszystkich dookoła!

Przeczytaj – czy istnieje kobieca intuicja?

Jak wykorzystać moc intuicji?

Intuicji zatem nie warto bagatelizować. Z drugiej strony nie ma sensu odbierać jej jako wartości będącej w opozycji do rozumu. Lepszym wyjściem jest próba znalezienia złotego środka przy podejmowaniu decyzji, korzystając z intuicji i wiedzy, razem.

 • Intuicja przychodzi do nas, kiedy jesteśmy otwarte, zrelaksowane i wyciszone.
 • By nie zniekształcić napływających sygnałów, trzeba wyzbyć się pokusy ich oceniania, krytykowania.
 • Słuchaj intuicji i nie bądź w stosunku do niej cyniczna. Wielu ludzi sukcesu zawdzięcza swoje dobre decyzje właśnie mocy intuicji.
 • Badania pokazują, że tylko 20 procent szarej materii mózgu jest poświęcone świadomym myślom, a 80 procent obsługuje nieświadome myśli. Rola intuicji w naszym życiu jest zatem większa niż nam się wydaje.
 • Nie działaj jednak pod wpływem emocji. Te są często złym doradcą. Jeśli masz podjąć jakąś ważną decyzję, prześpij się z problemem, przemyśl swoją sytuację, pomyśl, nie bazuj tylko na intuicji. Intuicja również zawodzi. Nie jest nieomylna.
 • Jeśli chcesz dać głos intuicji, pisz dziennik. Przelewanie myśli i emocji na papier, pozwala otworzyć umysł, wyłączyć swojego wewnętrznego krytyka i lepiej zrozumieć sytuację. Pomocne będzie również wyjechanie poza miasto i pobycie na łonie natury, z dala od ludzi.

Potraktuj swoją intuicję jak najlepszą przyjaciółkę!

  4 komentarze

 • Królowa Karo

  Ja wierzę w intuicję i bardzo się w nią wsłuchuję. Nigdy mnie nie zawodzi.

 • jotka

  Parę razy zaufałam swojej intuicji i dobrze na tym wyszłam 🙂

 • Ultra

  Nie ulega wątpliwości, że intuicja jest u kobiet bardziej widoczna, bo one od razu reagują, analizują, zastanawiają się. Ale oprócz intuicji trzeba włączyć rozum i rozsądek.
  Serdecznie pozdrawiam

 • Iwona Góra Blog

  Moja intuicja ma skuteczność 90%, przychodzi znienacka niezależnie od tego, czy jestem wyciszona czy nie. To jak mały aniołek, który coś mi szepta do ucha:)

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>