Główne menu

Jakie naprawdę są blondynki?

Blond to kolor, który od dawna wzbudza skrajne emocje. Jednych zachwyca, dla innych jest powodem do zazdrości, jeszcze innych drażni. Te ambiwalentne uczucia widoczne są chociażby w kawałach o blondynkach, które bazują na przekonaniu, że za śliczną buzią otoczoną jasną bujną fryzurą nie może kryć się nic więcej. Czy aby na pewno?

Tylko 2% kobiet na świecie jest naturalnymi blondynkami

Naturalny blond, to wbrew pozorom, rzadki kolor. Może się nim pochwalić jedynie 2% kobiet. Nie oznacza to, że blond nie jest popularny. Okazuje się, że jedna na trzy kobiety poddająca się koloryzacji zmienia swój kolor włosów na blond.

Wiele dzieci ma jasne włosy, jednak wraz z wiekiem, miej więcej do ukończenia 10 roku życia ich kolor zmienia się na ciemniejszy. Wszystko za sprawą wzrostu ilości naturalnego pigmentu – eumelaniny.

Obecnie uznaje się, że istnieje aż 30 odcieni blondu.

Blondynki są inteligentne

Znacie to?

Przychodzi kobieta do lekarza i skarży się na ból.
– Gdzie panią boli? – pyta się lekarz.
– Wszędzie…
– Jak to wszędzie, proszę być bardziej dokładną.
Kobieta dotyka kolana palcem wskazującym:
– Tu mnie boli.
Następnie dotyka lewego policzka:
– O tu mnie boli.
Potem dotyka prawego sutka:
– O tu też mnie boli – mówi z grymasem bólu kobieta.
Lekarz popatrzył na kobietę ze współczuciem i pyta się:
– Czy Pani jest naturalną blondynką?
– Tak.
– Tak myślałem – kontynuuje lekarz – ma pani złamany palec.

To pierwszy lepszy odnaleziony kawał o blondynkach, utrwalający stereotyp, że jak kobieta ma jasne włosy, to na pewno zatrzymała się z rozwojem umysłowym na poziomie wczesnej podstawówki. Nie może być bystra, rozgarnięta, czy mądra. Przecież jest blondynką!

Tymczasem to nieprawda.

Stereotyp o głupich blondynkach jest niezgodny z prawdą. Naturalne blondynki mają nawet statystycznie wyższe IQ od kobiet o odmiennym kolorze włosów.

Badanie udowadniające tę tezę przeprowadzono na 10 tysiącach Amerykanek i opublikowano w „Economics Bulletin”. Okazało się, że naturalne blondynki mają przeciętnie IQ o 3 punkty wyższe niż naturalne brunetki.

Ale stereotyp głupiej blondynki jest bardzo silny

Stereotyp „głupiej blondynki” jest tak silny, że ma wpływ na naszą ocenę rzeczywistości.

Przeprowadzono eksperyment, podczas którego przed przeprowadzeniem testu pokazywano Francuzom zdjęcia atrakcyjnych blondynek i brunetek. Okazało się, że po wpatrywaniu się w zdjęcie uroczej jasnowłosej kobiety mężczyźni robili więcej błędów niż po oglądaniu zdjęcia pięknej brunetki.

Naukowcy tłumaczą wyniki tych badań mocno ugruntowanym przekonaniem o niższym IQ jasnowłosych kobiet. A może przyczyna była inna? Taka jak zachwyt nad pięknem blondynek? 🙂

Lepiej oceniane przez mężczyzn

Od lat toczy się spór na temat osobistych preferencji mężczyzn, którzy podobno wyżej nad brunetkami mają cenić urodę blondynek. Choć napisano mnóstwo artykułów na temat tego, dlaczego mężczyźni wolą blondynki i jaką przewagę mają jednak brunetki, to prawda jest brutalna.

Mężczyźni wolną blondynki, ale przewaga jasnego koloru włosów jest niewielka, najwyżej 3-punktowa.

Psychologowie podkreślają, że podział na blondynki i brunetki to tylko wymysł społeczeństwa. Różnice bowiem są w gruncie rzeczy niewielkie albo żadne.

Blondynki więcej zarabiają i mają bogatszych mężów

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z University of Queensland, którzy odkryli, że blondynki zarabiają więcej niż ich rówieśniczki z innymi kolorami włosów. Natomiast badacze z Cornell University w 2009 roku odkryli, że kelnerki blondynki otrzymywały wyższe napiwki. Mają też zazwyczaj atrakcyjniejszych i bardziej zamożnych mężów.

A do tego częściej imprezują

Wraz z wiekiem kolor włosów nam ciemnieje, do momentu, kiedy zaczynamy siwieć. Nic dziwnego, że jasne włosy, według wielu, odejmują lat, sprawiają, że czujemy się atrakcyjniejsze.

Być może dlatego blondynki częściej i chętniej się bawią. Wykazano, że jasnowłose kobiety nawet dwa razy częściej wychodzą na imprezy niż ich ciemnowłose koleżanki.

Jasnowłosi niebieskoocy szukają kobiet podobnych do siebie

Według psychologów, mężczyźni mający jasne włosy i niebieskie oczy najczęściej szukają kobiet o blond włosach i niebieskich oczach. To dlatego, że instynktownie dążą do przekazania swoich cech potomstwu. W związku z tym, że niebieskie oczy i blond włosy to cechy recesywne, by zostały przekazane dalej, nie mogą być zdominowane przez cechy odmienne. Poza tym znalezienie kobiety o podobnym typie urody gwarantowało niegdyś mężczyznom, że urodzone dzieci będą na pewno jego (można było to łatwo potwierdzić, bez konieczności wykonywania niegdyś niedostępnych badań).

Blond włosy są delikatniejsze i jest ich więcej

Przeciętna blondynka ma więcej włosów niż brunetka. To dlatego, że struktura blond włosów jest delikatniejsza. Przeciętna osoba ma około 100 tysięcy włosów, blondynki mogą ich mieć nawet 146 tysięcy.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>