Nasiona słonecznika dla zdrowia i urody
Szukasz zdrowej i smacznej przekąski? Nasiona słonecznika spełnią pokładane w nich nadzieje. Nie tylko zaspokoją mały głód, ale również dostarczą długą listę korzystnie działających substancji. Mimo że pozyskuje się je latem, z żółtego i obróconego w stronę słońca kwiatu, są dostępne przez cały rok i bardzo łatwe w przechowywaniu. Świetnie smakują na surowo, prażone, jako dodatek do pieczywa czy sałatek.
Nasiona słonecznika – źródło dobrych olejów, magnezu i witaminy E
Słonecznik jest wysoką, wyprostowaną, zielną rośliną jednoroczną należąca do rodziny astrowatych, w rodzaju Helianthus (Helianthus annuus). Nasiona słonecznika mają 6 mm do 10 mm długości i kształt stożkowy o gładkiej powierzchni. Każda głowica kwiatu może pomieścić kilkaset jadalnych nasion oleistych.
Uważa się, że słonecznik pochodzi z Meksyku lub Peru. Niektóre źródła wskazują, że był wykorzystywany 5000 lat temu przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Po raz pierwszy słonecznik wprowadzono do Hiszpanii, następnie został zaadaptowany w innych krajach w Europie. Obecnie olej słonecznikowy jest chętnie stosowany. Jest jednym z najczęściej używanych olejów na świecie.
Słonecznik jest cennym źródłem wielonasyconych olejów. Nasiona zawierają kwas linolowy, kwas tłuszczowy poli-nienasycony, które stanowią co najmniej 50% kwasów tłuszczowych.
Warto jeść nasiona słonecznika, bo dostarczają magnezu, selenu i witaminy E (35.17 g na 100 g), uznawanej za witaminę młodości i piękna. Nasiona słonecznika działają przeciwzapalnie i mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Dzięki wysokiej zawartości magnezu ziarna słonecznika zmniejszają ciśnienie krwi, redukują ryzyko wystąpienia migrenowych bóli głowy, magnez jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kości i produkcji energii. Pierwiastek ten równoważny wapń, przyczyniając się do regulacji pracy mięśni. Wielu ekspertów o tym zapomina, a kluczowe jest zachowanie optymalnej ilości i proporcji magnezu i wapnia, traktowanie tych dwóch składników oddzielnie jest ogromnym nieporozumieniem.
Nasiona słonecznika są również doskonałym źródłem selenu, minerału śladowego, który ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie człowieka. Wiele badań sugeruje silną korelację odwrotną między spożyciem selenu a występowaniem nowotworów.
Ponadto nasiona słonecznika dostarczają witamin: B1, B6, kwasu foliowego, niacyny. Są również źródłem cennych przeciwutleniaczy, poli-fenoli takich jak kwas chlorogenowy, kwas chinowego i kwasy kawowy, które pomagają usuwać szkodliwe cząsteczki z organizmu. Ponadto kwas chlorogenowy obniża poziom cukru we krwi poprzez ograniczenie rozpadu glikogenu w wątrobie, dzięki temu wspomaga odchudzanie.
Słonecznik jest bardzo dobrym źródłem białka, aminokwasów typu tryptofan, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, zwłaszcza dzieci. Tylko 100 gramów nasion słonecznika zapewnia 21 gramów białka (37% codziennie zalecanej wartości)
Nasiona słonecznika – kilka rad, jak cieszyć się ich smakiem
- słonecznik to pyszne, orzechowe nasiona uwielbiane na całym świecie, również przez dzieci,
- 100 g nasion to około 584 kalorii,
- istnieje łatwiejszy sposób na dotarcie do ziaren słonecznika niż ręczne ich obłupywanie. Można zmielić je w młynku, następnie wrzucić do wody. Łupiny wypłyną na górę, gdzie można je sprawnie usunąć łyżką cedzakową,
- dodaj nasiona słonecznika do ulubionej sałatki z kurczakiem, indykiem lub tuńczykiem,
- dodaj nasiona słonecznika do jajecznicy – poczuj oryginalny smak popularnego dania,
- użyj rozdrobnionych w młynku nasion słonecznika zamiast mąki w popularnych przepisach.
3 komentarze
pieczemy chleb sami…i dodajemy słonecznik. prażymy słonecznik i dosypujemy go również do sałatek 😉
Według mnie w ogóle wiele osób zapomina o nasionach..tak jak o kiełkach. Może dlatego, że są małe, a szkoda, bo dostarczają wielu cennych składników
Ja też piekę sama chleb – słonecznik z ciepłym chlebkiem to jest to 🙂 Mniami…i ten zapach w całym domu 🙂