Główne menu

Inf. prasowa
Native speaker, czyli kto?

Język to bardzo płynna materia. Może się wydawać, że jego zasady gramatyki i doboru słownictwa są dość proste. Jednak w rzeczywistości ich perfekcyjne opanowanie podczas uczenia się języka obcego – tak, aby brzmieć w nim naprawdę naturalnie – jest ogromnym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby nauczyć się „prawdziwego” języka? Pomoże Ci w tym native speaker. Zobacz, kim jest i czemu warto korzystać z lekcji z taką osobą.

Trudno jest nauczyć się języka obcego „w próżni”. W tym procesie potrzebujesz wsparcia osoby, która pomoże Ci lepiej zrozumieć jego strukturę i rytm, a przede wszystkim – pomoże zamienić teoretyczną wiedzę w praktykę językową. W końcu angielskiego, niemieckiego czy chińskiego uczysz się po to, żeby go używać, a nie tylko znać biernie.

To właśnie dlatego znalezienie dobrego lektora jest tak ważne. Od jego umiejętności uczenia, nastawienia oraz znajomości nauczanego języka zależą w dużej mierze Twoje postępy. Ciekawym rozwiązaniem mogą być lekcje z native speakerem.

Native speaker – najlepsze źródło językowej wiedzy

Native speaker to po prostu rodzimy użytkownik danego języka. Jest to osoba, która poznawała go od pierwszych chwil swojego życia i wzrastała otoczona nim. Ty jesteś native speakerem języka polskiego. Dlatego znasz ten język „na wylot” od strony praktycznej. I chociaż może nie do końca wiesz, czemu np. „poszłem” nie jest poprawną formą – zdajesz sobie sprawę, że to błąd i wychwycisz go w ułamku sekundy. Na tym właśnie polega moc lekcji z native speakerem.

Ucząc się pod okiem rodzimego użytkownika języka, a nie lektora innej narodowości, masz pewność, że:

  • porozumiewasz się z nim naturalnym językiem – takim, którego używa się np. w Wielkiej Brytanii czy USA. Dzięki temu przyswajasz zwroty, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć „język ulicy” – ten używany w sklepach, restauracjach czy w środowisku pracy, a nie tylko jego literacką wersję,
  • nie popełniasz kardynalnych błędów, które mogą umknąć uchu i oku lektora-Polaka,
  • uczysz się poprawnej wymowy słów i masz szansę wyszlifować swój akcent (pamiętaj tylko, aby wybrać lektora, który posługuje się wersją języka, która Cię interesuje, np. amerykańską lub brytyjską).

Czy lekcje z native speakerem to zawsze najlepsze rozwiązanie?

To zależy od sytuacji. Istotne są np.:

  • Twój poziom zaawansowania językowego – lekcje z nativem, który nie zna Twojego języka, w sytuacji, gdy Ty znasz tylko kilka słów po angielsku, może wywołać problematyczną barierę językową. Dlatego na poziomach początkujących najczęściej wybierani są nauczyciele-Polacy,
  • charakter lekcji – z native speakerem najlepiej wypadają konwersacje, podczas których rzucacie się w wir naturalnej rozmowy. Pamiętaj jednak, że nie każdy native jest absolwentem kierunku filologicznego. Może więc mieć (ale nie musi!) problem z wyjaśnieniem zagadnień gramatycznych.

Niemniej jednak, jeżeli Twoim celem jest wypracowanie płynnej i naturalnej komunikacji – lekcje z rodzimym użytkownikiem języka to strzał w dziesiątkę. 

Gdzie zapisać się na lekcje z native speakerem?

Lekcje z native speakerami w tradycyjnych szkołach językowych, choć są dostępne coraz częściej, cieszą się ogromną popularnością. Dlatego może Ci być trudno znaleźć od ręki miejsce na zajęciach, których potrzebujesz. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja online. Dzięki np. Tutlo niemal natychmiast wyszukasz ofertę lekcji z native speakerem języka angielskiego w wybranej wersji i skorzystasz z nich o dogodnej porze. Jeśli nigdy nie próbowałeś korzystać z zajęć z rodzimym użytkownikiem języka, którego się uczysz – spróbuj i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać!

    Komentarz ( 1 )

  • uczyłam się angielskiego

    Ja jak uczyłam się z nativem to bardzo się stresowałam z tego powodu. Teraz uczę się przez Internet, więc na luzie, zawsze wtedy kiedy mam wolną chwilę lub ochotę. Bardzo sobie cenię. Po prostu się do tego nie nadawałam do takich bezpośrednich lekcji.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>