Główne menu

Poznaj naturalne sposoby na chrapanie i śpij spokojnie

Najczęściej chrapią mężczyźni. Typowy chrapacz ma około 40-50 lat lub więcej, spory brzuszek,  chrapie szczególnie głośnie po alkoholu czy ciężkim dniu w pracy. Kobiety śpią raczej bezgłośnie. Problem, jeśli się pojawia, to zazwyczaj w okolicy menopauzy lub w sytuacji, kiedy występują zmiany anatomiczne, na przykład w budowie nosa. Niezależnie od tego, czy chrapiesz Ty, czy Twój partner – ważne, by znać naturalne sposoby na chrapanie, bo głośny sen to nie tylko kłopot dla uszu, ale również dla zdrowia.

Jak pozbyć się chrapania w naturalny sposób? Przeczytaj.

 

Naturalne sposoby na chrapanie – mięta

Mięta pieprzowa (lekarska) to dobrze znana w Polsce roślina, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Jej systematyczne stosowanie pozwala zmniejszyć obrzęki zapalne w gardle i w nosie, dzięki temu usuwa przeszkody w sprawnej pracy układu oddechowego i ułatwia oddychanie. Mięta świetnie sprawdza się w przypadku chrapania wywołanego przez przeziębienie (wysuszenie śluzówki nosa), alergię czy też suche powietrze.

Jak stosować miętę? Świetnie sprawdzi się herbatka z mięty oraz dodanie kilka kropelek olejku miętowego do nawilżacza powietrza.

Naturalne sposoby na chrapanie – inhalacje

Chrapanie może być spowodowane przez infekcje górnych dróg oddechowych. W takim przypadku pomocne mogą być inhalacje nad miską z gorącej wody z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego. Inhalacje wykonujemy tradycyjnie pod ręcznikiem nad miską z wodą. Każdorazowo inhalacje powinny trwać około 10 minut, w trakcie których należy wdychać powietrze głęboko przez nos.

Naturalne sposoby na chrapanie – szafran indyjski

Na chrapanie świetnie działa również szafran indyjski, który wykazuje silne działanie antyseptyczne i antybiotyczne. Przynosi świetne efekty podczas usuwania stanów zapalnych, będących często przyczyną chrapania.

Jak zastosować kurkumę? W usuwaniu chrapania poleca się połączyć ją z mlekiem dla uzyskania możliwie najlepszych efektów i systematyczne spożywanie przed snem (dwie łyżeczki kurkumy rozpuszczamy w szklance ciepłego mleka).

Naturalne sposoby na chrapanie – oliwa z oliwek

Bardzo dobre efekty w redukcji chrapania przynosi oliwa z oliwek, która zawiera silną substancję przeciwzapalną zmniejszającą obrzęki w drogach oddechowych. W ten sposób ułatwia oddychanie. Wykazano, że oliwa z oliwek zmniejsza drgania w gardle powstające podczas chrapania.

Żeby oliwa z oliwek mogła zadziałać, trzeba stosować ją długotrwale. Każdego dnia przed pójściem spać należy połknąć kilka łyżeczek z oliwy z oliwek. Można połączyć oliwę z oliwek z miodem, by poprawić smak i zintensyfikować działanie.

Naturalne sposoby na chrapanie – pokrzywa

Na chrapanie można stosować również poczciwą pokrzywę, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyhistaminowe, dlatego sprawdza się w przypadku chrapania mającego podłoże alergiczne.

Stosowanie pokrzywy na chrapanie jest bardzo proste. Wystarczy zaparzenie suszonych liści przez około 5 minut i spożywanie po lekkim wystudzeniu.

Naturalne sposoby na chrapanie – rumianek

Rumianek to jeden z najlepszych naturalnych środków na chrapanie. Zioło zostało docenione z powodu właściwości przeciwzapalnych a także działania relaksującego na tkanki gardła, pozwalające uniknąć przykrych drgań i skutku- chrapania.

Rumianek zaparzamy w formie herbatki. Po lekkim ostudzeniu dodajemy miód.

W usuwaniu chrapania dobre efekty przynosi również olejek tymiankowy i eukaliptusowy. W aptece dostępne są również spraye do nosa i gardła, jednak ich skuteczność pozostawia u wiele osób wiele do życzenia.

  6 komentarzy

 • RademenesII

  Zacząłem chrapać w zeszłym roku, z początku faktycznie tylko po alkoholu. W Boże Narodzenie waga skoczyła do 107 kg i żona była budzona w zasadzie co noc. Po świętach spadłem do 102 i chrapanie ustało… Ale skrzętnie sobie zanotuje te sposoby.

 • Barbara

  Bardzo praktyczny wpis. Mój mąz jeszcze nie ma 4o-tki, a chrapie jak niedźwiedź. Muszę przeanalizować, który ze sposobów wymienionych przez Ciebie zaowocuje dobrze przespana nocą. 🙂

 • L.B.

  Znam kobietę, która chrapie. Chrapanie to jest okropne, kiedy musi się go słuchać. To jest problem,

 • Matka na Szczycie

  Muszę wypróbować na moim mężu 😉

 • Gosia

  Naturalne sposoby są najlepsze! Próbowaliśmy już z mężem inhalacji, ale widać to nie zapchane drogi oddechowe były winne. Zauważyłam, że mąż dużo bardziej chrapie, gdy jest sezon alergiczny, a więc wychodzi na to, że pora spróbować z pokrzywą 😉

 • e-Mezczyzna.pl

  Na mnie dobrze działał rumianek. Żona narzekała, że spać nie może,a teraz jest jak najbardziej okej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>