Główne menu

Inf. prasowa
Naturalne sposoby na zdrowy sen

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Jego niedobór może nie tylko powodować zmęczenie, ale także obniżać naszą odporność i zmniejszać zdolności poznawcze. Zadbanie o tak zwaną higienę snu jest oparte na codziennych nawykach i może znacznie poprawić ogólne samopoczucie. Jakie zatem czynności możemy podjąć, żeby sen był bardziej wartościowy?

Dobór odpowiedniego materaca

Ta najważniejsza, a jednocześnie bardzo często bagatelizowana kwestia, może wzbudzać wiele wątpliwości. Wybór materaca dopasowanego do naszego ciała to trudna decyzja – jest wiele parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Dobry materac charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednią twardością – zaleca się kupno tych o średniej lub dużej twardości. Materace zbyt miękkie są znacznie mniej wygodne i nie wspierają prawidłowego ułożenia ciała w trakcie snu. Elastyczność i giętkość również odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu spokojnego snu. Wśród ofert dostępnych na rynku, mamy możliwość wyboru spośród wielu zastosowanych technologii – istnieją materace piankowe, sprężynowe czy hybrydowe. Równie ważną rolę ogrywa także wielkość. Im większa powierzchnia do spania, tym więcej opcji doboru wygodnej pozycji. Jakie rozmiary będą zatem godne uwagi? Materac 90×200 renomowanej marki Hilding spełnia warunki optymalnej wielkości pozwalającej na przemieszczanie i zmianę pozycji w trakcie snu. W przypadku łózka dla par, praktycznym rozmiarem będzie 160×200 cm. Sklep materacechorzow.pl ma w swojej ofercie materace o różnych rozmiarach i parametrach, które możemy dobierać według indywidualnych potrzeb.

Dobra osłona przed światłem

Wśród naturalnych metod zdrowego snu, niebagatelną rolę ogrywa także prawidłowa ochrona przez mocno penetrującym światłem pochodzących z ulicznych lamp. Miejskie osiedla są oświetlone bardzo ekspansywnie, a dodatkowe zanieczyszczenia powietrz odbijające promienie żarówek, potęgują ten efekt. Mózg potrzebuje całkowitej ciemności do prawidłowej regeneracji i pracy faz snu, czego nie da się osiągnąć bez zainstalowania ciemnych i nieprzepuszczalnych rolet. Niebieskie światło pochodzące z urządzeń elektronicznych również nie sprzyja zasypianiu – korzystanie z telefonu przed spaniem może skutecznie przyczynić się do bezsenności ze względu na opóźnianie działania melatoniny. Dlatego tak ważna jest redukcja czasu spędzonego przed ekranem smartfona.

Relaks przed snem

W stan głębokiego relaksu pomaga wejść wiele działań. Jednym z nich jest stosowanie aromaterapii. Najbardziej odpowiednimi olejkami do tej czynności są te z melisy, bazylii, rumianku, tataraku, chmielu, lawendy, kwiatu lipy, mandarynki, majeranku, kwiatu pomarańczy, róży aleksandryjskiej, drzewa sandałowego i fiołka. Wystarczy wmasować substancję w ciało, a następnie przez około 15 minut nie wychodzić z gorącej wody. Po osuszeniu możesz dodatkowo wykonać masaż ciała wraz z wybranymi olejkami. Dzięki temu twoje ciało będzie nie tylko zadbane, ale i zrelaksowane.

Czyste i wilgotne powietrze

Wietrzenie sypialni bezpośrednio przed spaniem dodatkowo wspiera lepsze zasypianie – dzieje się tak przeze wszystkim ze względu na duży komfort. Zwiększy to także ilość tlenu potrzebnego w pomieszczeniu. Dodatkowym urozmaiceniem będzie instalacja nawilżacza – dzięki temu pokój zyska odpowiednią wilgotność i pozbędziemy się częstego problemu zasychającej śluzówki gardła. Wywietrzona i odżywiona przestrzeń spowoduje, że nie tylko zasypianie będzie bezproblemowe, ale i sam sen będzie bardziej regenerujący dla naszego ciała, umysłu i zdrowia.

Świeża i pachnąca pościel

Dla wysokiej jakości snu konieczne jest dbanie o regularną wymianę pościeli i dokładne oczyszczanie. Na poszewkach i prześcieradłach zbiera się wiele drobnoustrojów takich jak bakterie, grzyby i roztocza oraz będące dla nich pożywką resztki skóry, włosy, pot oraz niewielkie okruszki. Pranie w wysokiej temperaturze, nie tylko chroni nas przed infekcjami i alergiami, ale także znacząco wspiera komfort psychiczny w trakcie snu. Aby dodatkowo urozmaicić samopoczucie, oprócz pachnącego płynu do prania, warto używać także ulubionych olejków eterycznych, którymi możemy skropić poszewki.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>