Główne menu

Naucz się kochać siebie i zacznij żyć naprawdę!

Osoby kochające siebie to te, które zrozumiały, że nie można być prawdziwie szczęśliwym, jeśli jest się obojętnym, samowystarczalnym, pewnym wszystkiego, skłonnym do sarkazmu, osądzania, perfekcjonizmu.

Osoby szczęśliwe nie będą grały na siłę „fajnych”, nie będą dążyć wszystkimi siłami, by się dopasować, czy wtopić w tłum. Wiedzą, że to bez sensu, że potrzeba potwierdzenia własnej wartości w oczach innych jest oznaką słabości. Przeczytaj więcej na ten temat.

Pęd a miłość do siebie

Jesteśmy wybrakowani, nieszczęśliwi, bo nie potrafimy kochać siebie. Zabawę uważamy za stratę czasu, radość za niepoważną udawaną rozrywkę, a odpoczynek za coś nieistotnego, na co kiedyś, czyli w niesprecyzowanym momencie znajdziemy czas.

Oddajemy się poważnym zajęciom, zbawiamy świat, przesiadując całymi dniami w pracy, zaspokajając potrzeby innych, czujemy się idealne, niezastąpione, a gdy w końcu mamy chwilę wytchnienia, narzekamy, że jesteśmy zbyt zmęczone, by coś zrobić, tracimy resztę nadziei, że uwolnimy się z tego kołowrotka. Nie umiemy zadbać same o siebie. A gdy próbujemy, czujemy się winne, że „marnujemy czas” na głupoty.

 

Kreujemy się na ludzi fajnych, wpasujemy się w model dzisiejszego świata, kiedy mieć to znaczy być…lepszą, tą, która sobie świetnie radzi, nadąża, sprawdza się. Uśmiechy do obiektywu, wpisy na portalach społecznościowych, udawanie kogoś, kim się nie jest, żeby przekonać siebie, że jest dobrze.

Jak zatem pokochać samego siebie?

For what is a man, what has he got?
If not himself, then he has naught

/Bo czym jest człowiek, Co on takiego ma?
Jeżeli nie jest sobą, nie ma nic./Frank Sinatra „My way”

Pozwól sobie na słabości

Oznacza to tyle – pokaż się taka, jaka jesteś naprawdę. Nie udawaj, przestać grać kogoś, kim nie jesteś. Nie bój się odsłonić. To bowiem słabe strony naszego charakteru czynią nas prawdziwymi. Idealni ludzie nie istnieją,  osoby z krwi i kości – z przywarami, niedociągnięciami – one są prawdziwe. To je można pokochać, w pełni zaakceptować, zaprzyjaźnić się.

Czy wiesz, jaka jesteś? Znasz swoje wady? Umiesz o nich mówić?

Nie krytykuj się

Daj sobie po prostu prawo, by każdego dnia coś spieprzyć. Robisz tak wiele rzeczy, masz sporo na głowie, a jesteś tylko człowiekiem. Dlatego nie katuj się za każde potknięcie, nie karz za to, co się nie udało. Następnym razem się uda. A jak nie? I tak za dwa lata nie będziesz tego pamiętać.

Staraj się, pracuj nad sobą, ale nie zakładaj, że zawsze wszystko będzie Ci się udawać. To niemożliwe.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Dlaczego tak często traktujemy siebie jak wroga? Potrafimy być ciepłe, wyrozumiałe, zdystansowane wobec błędów innych, na przykład dzieci, a od siebie wymagamy coraz więcej i więcej, nie znajdując w tym wszystkim ukojenia i poczucia satysfakcji, że tak wiele nam się udaje.

Daj sobie ciepło, wsparcie, wykaż się zrozumieniem.

Daj sobie czas

Nie musisz wszystkiego wiedzieć od razu, znać się na wszystkim, potrafić wykonywać każdą czynność w perfekcyjny sposób. Daj sobie czas, szansę, by być niedoskonałą.

Nie zmuszaj się do niczego

Traktuj się jak kogoś, kogo kochasz. Osobę, którą do niczego nie musisz zmuszać, która jest niezależna i tak naprawdę wie, co dla niej jest dobre, bo ma kontakt sama z sobą, jest mądra i świadoma swojej wartości i własnych potrzeb.

Jeśli do czegoś musisz się zmuszać, oznacza to, że czas najwyższy coś zmienić, by wykonywać daną czynność bez przykrych uczuć i strachu, że sprzeniewierzasz się sobie.

Zrób sobie przerwę od codzienności

Każdy jej potrzebuje. Momentów, kiedy wysiadasz z samochodu w drodze do pracy, metra, autobusu, zapominasz o wzroku zoombie, „motorku w tyłku”, kawie w dłoni, zaczynasz smakować życie, wgryzać się całymi zębami w chrupiące pieczywo, pół dnia chodzisz w piżamie lub nago (jak kto woli) i nigdzie się nie spieszysz.

Daj sobie chwilę, by pomyśleć. Być sama ze sobą. Musisz znaleźć czas, by żyć i zatroszczyć się o siebie. Teraz. Nie jutro.

  13 komentarzy

 • Ania

  Trudno jest odkryć i zaakceptować siebie bo bycie sobą nie jest trendy. Teraz jak nie jesteś fit, activ, bio to się nie liczysz. Jesteśmy bombardowani newsami o ludziach pięknych, wiecznie aktywnych, w podróży, w akcji a przecież to co dobre dla reszty świata nie musi być dobre dla mnie. Jestem w domu, w kapciach, w dresie, jestem sobą, jestem szczęśliwa. Nikomu nie zazdroszczę, podziwiam odważnych, aktywnych, ale jestem tu gdzie jestem bo mogę tu być, bo tego chcę.

 • Olka

  kochać siebie to nie egoizm 🙂 straciłam kogoś nie udało się trudno . Ale podniosłam się 🙂 życie jest za krótkie by narzekać . Więc trzeba się wziąć w garść i ruszyć do przodu , korzystać z witaminy D którą daje nam słońce i uśmiechać się mimo wszystko 🙂 zamierzam zapisać się na Zumbe taniec połączony z fitness 🙂 to doskonały pomysł 😀

 • Mejka

  Idelany artykuł!

 • Lucyna

  Super artykuł bardzo trafnie ujęte:)

 • Magdalena

  Trafione w punkt.

 • Teresa

  Mądrze powiedziane

 • Agnieszka

  Kochać siebie to byc dla siebie dobrym:) dostarczać sobie wszystko co najlepsze:wartosciowe jedzenie, relax,ruch czas na odpoczynek. Kochać siebie to kochać każdą komórkę swojego ciała, kochać kazda swoją decyzję, reakcje, nawet jesli umysl odbiera coś jako pomyłkę, błąd. Kochać siebie to czuć ze zasluguje na wszystko co najlepsze!:) i nie mieć w zwiazku z tym wyrzutów sumienia! Czasem wydaje mi sie, ze 80% społeczeństwa ma wpojone ze kochac siebie w całości to coś złego…

 • Martyna

  Zgadzam sie oczywiscie, to jest dopiero sztuka.. U mnie jest tak, ze poznaje siebie, i kurka, sposoby na milosc do siebie trzeba by aktualizowac

 • Agata

  Ten cytat to raczej Frank Sinatra. Robbie nagrał cover.

 • Iwona

  Jakie to prawdziwe

 • Aneta

  Jak zwykle-w samo sedno-piekielnie trudna robota

 • Iwona

  Bardzo ciekawy artykul, duzo pozytywnej aury, chwil do rozwazania. Ja osobiscie uwazam, ze warto byloby dodac cos o dbaniu o swoje zdrowie, o zadbaniu o siebie. Bo niestety wiele kobiet czesto zapomina o tym. Dbajac o swoja rodzine, meza, dzieci odstawia siebie na dalszy plan. 'Kochaj siebie i zyj naprawde’ – swietne motto!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>