Niacynamid – nowe rozwiązanie w kosmetyce. Już znasz?
Niacynamid to jeden z najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych. Sprawdza się w pielęgnacji cery niemal każdego typu. Ma działanie nawilżające, wzmacniające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, redukujące podrażnienia. Może skutecznie wzmacniać cerę i chronić ją przed przedwczesnym starzeniem. Czy ma jakieś wady?
Niacynamid – bardzo uniwersalny składnik
Niacynamid to nic innego jak witamina B3, PP, niacyna. Składnik, który ostatnimi czasy zyskuje na znaczeniu. Jest chętnie wykorzystywany i naprawdę wysoko oceniany. Znajdziemy go w wielu kosmetykach – kremach, serach do twarzy, jako główny składnik lub uzupełniający działanie innych.
Uniwersalna witamina
Niacynamid to witamina rozpuszczalna w wodzie. Organizm nie umie jej magazynować. Pozyskiwana jest z nikotynamidu, czyli kwasu nikotynowego i tryptofanu.
Niacynamid występuje w mięsie, zielonych warzywach, drożdżach, grzybach i roślinach strączkowych.
Dla każdego typu skóry
Niacynamid stosowany może być z powodzeniem do każdego typu cery: suchej, wrażliwej, tłustej, a nawet trądzikowej. Ma tak silne działanie nawilżające, że może być stosowane w leczeniu skóry atopowej. Wykazano w randomizowanych badaniach, że niacynamid pod tym względem działa lepiej niż wazelina. Może sprawdzić się również w przypadku innych chorób autoimmunologicznych. To dlatego, że ma bardzo wszechstronne działanie.
Może być stosowany również latem. Nie zwiększa wrażliwości na działanie promieni UV.
Jak działa niacynamid?
- Spowalnia starzenie,
- koi podrażnienia,
- wyrównuje koloryt skóry,
- pozwala zmniejszyć widoczność przebarwień,
- działa przeciwzapalnie, pomaga zmniejszyć niedoskonałości,
- usprawnia pracę gruczołów łojowych,
- zmniejsza pory skóry,
- zapobiega łuszczeniu się skóry,
- chroni przed powstawaniem wolnych rodników,
- pomaga w produkcji kolagenu i elastyny,
- zwiększa produkcję białek naskórka, keratyny i filagryny,
- wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, chroniąc przed utratą wody.
Jak stosować niacynamid?
Niacynamid to składnik, który należy wprowadzać spokojnie, najlepiej od stężeń 3%. Można go stosować na początek kilka razy w tygodniu rano i wieczorem.
Bardzo ważne, żeby nie stosować równocześnie innych kwasów, żeby nie doprowadzić do podrażnień, skóry.
Trzeba mieć świadomość, że niacynamid może powodować wysyp na skórze. Na początku jego używania często cera się oczyszcza. Z czasem jednak skóra się przyzwyczaja i negatywnego efektu już nie obserwuje się. Żeby zmniejszyć ryzyko takiego efektu, warto wprowadzać składnik ten pomału i ostrożnie.
Zostaw komentarz