Główne menu

Art. sponsorowany
Nie lekceważ chrapania! Czy można poradzić sobie z tą dolegliwością?

Choć często jest traktowane jako uciążliwa, ale nieszkodliwa przypadłość, chrapanie może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak bezdech senny. Niewłaściwe podejście do tego problemu może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, w tym chronicznego zmęczenia, problemów z koncentracją, a nawet zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Z kolei zrozumienie mechanizmów stojących za chrapaniem oraz dostępnych sposobów leczenia może znacząco poprawić jakość życia zarówno osób, których bezpośrednio to dotyczy, jak i ich bliskich. Nie lekceważmy więc chrapania – warto podjąć kroki, aby skutecznie sobie z nim poradzić.

Chrapanie może stanowić duży problem

Niektórzy mylnie myślą, że chrapanie wynika głównie z dużego zmęczenia, lecz prawda jest zupełnie inna. Oczywiście przyczyn chrapania może być wiele, dlatego kluczowe staje się znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go. Niegroźne będzie chrapanie spowodowane polipami nosa, skrzywieniem przegrody nosowej, przerostem migdałków, otyłością, alergią czy paleniem tytoniu. Okazuje się także, że za chrapanie może odpowiadać coś poważniejszego niż niewłaściwa pozycja spania lub wady anatomiczne. Za szczególnie groźny uznaje się bezdech senny, czyli schorzenie wymagające leczenia. Pamiętaj jednak o tym, że już samo chrapanie jest zaburzeniem snu. Obniża jakość wypoczynku nocnego zarówno Tobie, jak i osobie śpiącej obok Ciebie.

Chrapiesz? Pomyśl o zakupie nowej poduszki i materaca

Jeśli masz problem z chrapaniem, spróbuj zmienić pozycję snu. Bardzo często chrapiemy po prostu dlatego, że śpimy na plecach. Postaraj się to zmienić – zasypiaj na lewym boku. Specjaliści uznają tę pozycję za zdrową, mającą pozytywny wpływ na organizm. Kadzenie się na prawym boku też nie jest złym pomysłem.

Ponadto warto dobrze się przyjrzeć komfortowi w sypialni. Kluczowe jest to, aby spać na wygodnej poduszce i odpowiednio dobranym materacu. Zadbaj o odpowiednią ilość przestrzeni na swobodne zmiany ułożenia ciała. W przypadku łóżek jednoosobowych za optymalny uznaje się materac 120×200: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200 lub nawet 140×200; dla pary najbardziej komfortowa jest większa szerokość – od 160 do 200 cm. Materac zarówno zbyt miękki, jak i za twardy również może być problemem. Zainwestuj w dobrej jakości materac, jak najlepiej dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Podnieś jakość swojego snu, a szybko poczujesz różnicę.

Najgorsze jest spanie na wznak i na wysokiej poduszce, bo nasila to chrapanie. Również jeśli Twoja głowa zapada się na poduszce lub odchyla się za mocno do tyłu, nie dziw się, że chrapiesz. Nawet przybranie niewłaściwej pozycji ciała na materacu sprzyja bezdechowi sennemu. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowego ułożenia głowy – nie znajduje się ona w linii prostej z kręgosłupem. Dobrym wyborem są też kołdry naturalne, które absorbują wilgoć, przeciwdziałają przegrzewaniu się ciała i dzięki temu wspierają spokojny sen.

Jak radzić sobie z chrapaniem?

W przypadku chrapania dobrym rozwiązaniem będzie zakup preparatów, które ułatwiają oddychanie. Polecane są osobom, które mają niedrożne drogi oddechowe. Możesz spróbować z olejkami eterycznymi – wkrop je do dyfuzora i pozostaw go włączonego na całą noc. Dostępne są też rozmaite środki do gardła, tabletki ziołowe i maści z wyciągami roślinnymi, które ułatwiają oddychanie.

Bardzo pomocne będzie nawadnianie się, czyli przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. W ten sposób pozbędziesz się suchości w jamie ustnej, szczególnie w gardle. Nawilżysz śluzówki i rozrzedzisz wydzielinę, co przełoży się na łatwiejsze oddychanie. Zredukujesz w ten sposób problem z chrapaniem podczas snu i podniesiesz jakość wypoczynku. W przypadku upośledzonej drożności nosa przepisywane są leki, które redukują przekrwienie błony śluzowej i zatok. Stosuje się też rozszerzacze nosa, a w ostateczności zabiegi operacyjne.

Warto pomyśleć też o zmianie stylu życiu. Ważna będzie regularna aktywność fizyczna. W połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą ułatwia utrzymanie optymalnej masy ciała. Otyłość sprzyja chrapaniu, dlatego najlepiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Związane z tym korzyści odczuje cały organizm. Zaleca się, by ograniczyć spożywanie tłustych pokarmów, ostrego jedzenia i przetworów mlecznych. Istotne znaczenie ma również odstawienie używek w postaci alkoholu, tytoniu.

Ćwiczenia na problemy z chrapaniem

Na problemy z chrapaniem pomocne są specjalne ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie szyi, szczęki i języka. Pomaga przykładowo naciskanie czubkiem języka na podniebienie, po czym przesuwanie nim ku dołowi. Możesz też unosić tylną część podniebienia i języczka jak podczas wymawiania głoski A. Terapia miofunkcjonalna polega na wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, dzięki którym aktywuje się mięśnie twarzy i poprawia ich funkcjonowanie. Jest to sposób na wyuczenie się właściwego wzorca oddychania przez nos podczas nocnego wypoczynku.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>