Niedobory witaminy B12 coraz powszechniejsze
Niedobory witaminy B12 to powszechny problem. Tak częsty, że określany jest jako „globalny”. Dotyczy nie tylko wegetarian, ale również cukrzyków, osób z insulinoopornością, osób stosujących ubogą w składniki odżywcze, wysokoprzetworzoną dietę, a także wszystkich 50+. Często niedobór B12 występuje u osób z problemami trawiennymi, w tym głównie z wchłanianiem jelitowym. Niestety skutkiem tego są poważne problemy zdrowotne, których rozwiązanie jest stosunkowo proste. Warto o tym pamiętać.
Jak organizm informuje o niedoborze witaminy B12?
Niedobór witaminy B12 daje różne objawy. Wśród nich najczęstsze to:
- wyczerpanie,
- przyspieszone bicie serca,
- zawroty głowy,
- drżenie mięśni,
- mrowienie kończyn,
- niedokrwistość, anemia złośliwa,
- zaburzenia pamięci,
- rozdrażnienie,
- osłabienie węchu i smaku,
- piski i szumy uszne,
- przy dużych niedoborach – depresja.
Przewlekły niedobór witaminy B12 zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Witamina B12 ma szerokie działanie
Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie. Zapotrzebowanie na B12 dla dorosłej osoby to 2 mikrogramy na dobę.
Obecność witaminy B12 jest niezbędna do zdrowego i sprawnego funkcjonowania organizmu. To jedna z największych i najbardziej złożonych witamin.
Witamina ta jest niezbędna do tworzenia czerwonych krwinek w układzie krwionośnym, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, jej obecność jest kluczowa przy reakcjach metabolicznych tłuszczy, białek i cukrów.
Gdzie można znaleźć witaminę B12?
Witamina B12 znajduje się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, dlatego uważa się, że osoby niejedzące mięsa są najbardziej narażone na niedobory B12. Nie jest to do końca prawda, niedobór stwierdza się najczęściej u osób spożywających wszystkie grupy produktowe, w tym mięso. Dzieje się tak dlatego, że w diecie wielu osób dominuje żywność wysoko przetworzona, uboga w witaminy. Niedoborom witaminy B12 sprzyja też palenie papierosów i picie alkoholu.
Witaminę B12 znajdziemy głównie w:
- podrobach,
- jajach,
- ryby
- mięso wołowe,
- mięso cielęce,
- mleku,
- serze.
By stwierdzić niedobór witaminy B12, wystarczy proste badanie krwi. Po otrzymaniu wyników można zdecydować się na suplementację. Warto skonsultować się z lekarzem przed zakupem odpowiedniego produktu.
Zostaw komentarz