Główne menu

Niedoczynność tarczycy a dieta – poznaj te zasady!

Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są coraz powszechniejsze, diagnozuje się je wyjątkowo często u kobiet po 30-stce. Doświadczenie wielu z nich świadczy, że w leczeniu tych schorzeń  kluczowa jest dieta. Nie tylko to, co jemy, ale również to, czego unikamy.

Niedoczynność tarczycy a dieta

Powszechnie znany jest wpływ stosowanej diety na samopoczucie pacjentów chorujących z powodu niedoczynności tarczycy. Większość po zastosowaniu się do wskazówek dietetycznych zauważa u siebie znaczącą poprawę. W konsekwencji tego możliwe staje się odstawienie leków, bo poziom hormonów stabilizuje się, a samopoczucie poprawia. Znikają przyczyny choroby, a nie tylko skutki.

Gdzie tkwi haczyk?

Niestety dieta przy niedoczynności tarczycy dla wielu osób jest wymagająca. Trudna w stosowaniu. Trzeba wyeliminować sporo produktów spożywczych. Oto lista najważniejszych.

Niedoczynność tarczycy: dieta, czyli czego nie jeść

Przy niedoczynności tarczycy warto wyeliminować produkty, które mogą wywoływać stan zapalny w organizmie. Na czele ryzykownej listy znajduje się gluten, czyli mieszanina białek znajdująca się w zbożach i w wielu przetworzonych produktach.

Gluten, jak się okazuje, szkodzi nie tylko osobom z celiakią, alergią, ale również z chorobami autoimmunologicznymi. Dieta bezglutenowa jest polecana osobom chorującym na tarczycę, pozwala bowiem uszczelnić jelita i pozbyć się substancji, które u wielu osób powodują reakcje obronne organizmu.

Gluten, a właściwie jego część gliadyna, ma budowę pod względem molekularnym podobną do komórek tarczycy. Dlatego gdy gliadyna trafia do organizmu i przecieka przez nieszczelne jelita, wywołuje reakcję odpornościową organizmu. W konsekwencji wysyłane na ratunek przeciwciała mogą atakować również tarczycę, która zbudowana jest z białek o budowie podobnej do gliadyny.

Dlatego też osoby chorujące na niedoczynność tarczycy przechodząc na ścisłą dietę bez glutenu (bez podjadania, czy nieświadomego jedzenia niewielkich ilości glutenu), zauważają u siebie znaczącą poprawę samopoczucia.

Jeśli wyeliminujemy gluten, a nie będzie poprawy, warto rozważyć usunięcie z diety nabiału. Dlaczego? Powodów jest kilka. Obecność kazeiny w mleku, na którą możemy być uczulone i nie mieć wiedzy na ten temat. Druga kwestia to również dostarczanie hormonów i antybiotyków, które u osób chorujących na tarczycę mogą bardzo namieszać.

 

Niedoczynność tarczycy a dieta

 

Na liście cenzurowanej znajdują się także soja i produkty sojowe, bogate w goitrogeny, które hamują stężenie jodu i obniżają jego zawartość w organizmie. W konsekwencji dochodzi do niedoczynności tarczycy. Udowodniono również, że soja zmniejsza wchłanianie l-tyroksyny z układu pokarmowego. Wykazano, że wystarczy podawać 30 gramów nasion soi przez trzy miesiące, by nawet u zdrowych osób pojawiły się objawy niedoczynności tarczycy.

Przy niedoczynności tarczycy należy również maksymalnie ograniczyć obecność w diecie surowych warzyw krzyżowych takich, jak: kalafior, brokuły, kapusta, jarmuż, brukiew, rzepa, gorczyca, szpinak, które dostarczają, podobnie jak produkty sojowe, mnóstwo goitrogenów, obniżających poziom jodu we krwi. Wyżej wymienione warzywa można jeść od czasu do czasu, ale po uprzednim gotowaniu, w trakcie którego część szkodliwych dla tarczycy substancji znika.

Niewskazana jest także kawa, ze względu na kofeinę, która wpływa na nadnercza, prowadząc do większego wydzielania kortyzolu, hormonu stresu, co niestety niekorzystnie wpływa na zdrowie tarczycy. Niestety niewskazana jest także czarna herbata i alkohol.

Problemem jest także mięso naszpikowane antybiotykami i hormonami, które niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną człowieka. Dzisiaj to trudne, ale warto poszukać dobrego dostawcy mięsa, maksymalnie dbając o jakość spożywanych posiłków.

Przy niedoczynności tarczycy należy unikać także jedzenia, które doprowadza do nagłych wahań poziomu cukru we krwi, a tym samym cukrów prostych, słodyczy. Dlaczego to ważne? Ponieważ niedoczynności tarczycy często towarzyszy zła reakcja na węglowodany, czyli szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, gwałtowny wyrzut insuliny, a potem pojawiają się objawy zmęczenia, zawroty głowy, nerwowość, lęki. W konsekwencji u osób chorych na tarczycę może rozwinąć się cukrzyca typu 2. 

Niedoczynność tarczycy a dieta – czyli co jeść?

Co zatem jeść, jeśli mamy stwierdzoną niedoczynność tarczycy?

  • białka – najlepiej jasne mięso i białko pochodzenia roślinnego, które powinno stanowić 30% każdego posiłku,
  • dobre tłuszcze – orzechy, olej lniany, kokosowy (zawiera kwas lauronowy, który wzmacnia układ hormonalny), awokado, wiejskie masło,
  • produkty spożywcze bogate w przeciwutleniacze – przeczytaj, gdzie ich szukać

    2 komentarze

  • L. B.

    Czytałam ostatnio o chorobie Hashimoto, a o niedoczynności tarczycy już dawno temu, bo też miałam podejrzenie tego. Ja i diety nie idziemy w jednej parze…

  • ChicaMala

    Chyba muszę się przyłożyć do diety. Tym bardziej, że robiłam testy na nietolerancje i muszę kilka rzeczy wykluczyć na jakiś czas, więc mogę i więcej. Chociaż osobiście martwi mnie gluten, bo mam wrażenie, że jest wszędzie 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>