Główne menu

Niedojrzałość emocjonalna – objawy

Z dojrzałymi ludźmi życie jest prostsze. Nawet problemy i wyzwania dnia codziennego, szczególnie dotkliwe i uderzające, mogą zostać stosunkowo szybko rozwiązane. Nie ma takiej tragedii, z którą nie można by było sobie poradzić. Co innego jeśli na naszej drodze staje niedojrzałość emocjonalna. W czystej, a tym samym karykaturalnej postaci. Gdy druga osoba jest niedojrzała, wtedy nawet radość zamiast się mnożyć, dzieli się. Nie wspominając o problemach…Jakie objawy wskazują, że mamy do czynienia z niedojrzałością emocjonalną?

Niedojrzałość emocjonalna

Obwinianie wszystkich, tylko nie siebie

Osoba uważająca, że za wszystkie błędy odpowiadają inni nie ona sama – żyje wygodnie. Ma zazwyczaj wysokie poczucie wartości. Przynajmniej na zewnątrz, bo w środku bywa rozdygotaną trzciną chyboczącą na wietrze.

Nie dopuszczając do siebie odpowiedzialności za życie, zakłada pancerz, który ma ją chronić. To forma obrony, która ma pozwolić jej przetrwać. Niestety świadczy o sporych problemach, których z różnych powodów nie rozwiązała. Nie rozwiązała, bo nie umiała, nie chciała. Gdyby się z nimi zmierzyła, mogłaby dojrzeć. Niestety nie dała sobie na to szansy. I mamy tego konsekwencje.

Dlatego rzuca oskarżenia gdzie popadnie, obwinia wszystkich naokoło…i jest sama ze sobą coraz bardziej nieszczęśliwa.

Niedostrzeganie w sobie wad

Wytykanie innym drobnego potknięcia i brak umiejętności spojrzenia na siebie. Osoba niedojrzała emocjonalna ma dwie miary. Jedną łagodniejszą stosuje do oceny siebie i swoich decyzji. Drugą ostrzejszą przykłada do działań innych. W ten sposób zawsze dochodzi do wniosków, że sama jest doskonała, a inni…no cóż.

Ktoś może coś zrobić i jest źle. Jeśli ona zrobi to samo, to…nic się nie stało. Bo to i tamto. Zawsze jest jakieś dobre usprawiedliwienie, dlaczego ona musiała.

Oczekiwanie, że inni rozwiążą jej problemy

Z powyższym punktem wiąże się inny. Królewiczowanie. Postrzeganie siebie jako kogoś, komu trzeba usługiwać. Kto zasługuje na wszystko, co najlepsze. Brak gotowości do zmierzenia się z wysiłkiem. Zrobienia czegoś dla siebie i innych. Przeciwnie, oczekiwanie, że inni będą pracować „na nas”.

Pogardzanie osobami o niższym statusie

Kolejny charakterystyczny objaw niedojrzałości emocjonalnej? Bufoniada. Patrzenie na innych z góry. Pogardzanie tymi, którzy nie są w stanie nic dla nas zrobić. Nie mogę nic od Ciebie uzyskać? Zatem „spadaj”. Delikatnie to ujmując.

Przechwałki

Osoby niedojrzałe emocjonalnie mają silną potrzebę chwalenia się. Mówienie na prawo i lewo o wszystkim. O rzeczach, które przez innych są zachowywane dla siebie. Muszą zawsze być w centrum uwagi, zawsze podziwiani. Jupitery muszą być skierowane na nich. Osoby niedojrzałe emocjonalnie bardzo dużo mówią, a zdecydowanie mniej robią. Mają wielkie plany, z których zazwyczaj niewiele wychodzi.

Obrażanie się

Niedojrzałość emocjonalna próbuje kontrolować innych. Jedną z form, jak próbuje się to robić jest obrażanie się, ciche dni, odmawianie kontaktu. Człowiek nie porozmawia normalnie, bo napotyka mur. Nawet jeśli teoretycznie druga osoba się odzywa, to robi to w taki sposób, że nie sposób do niej trafić. Upiera się, że wszystko jest ok, jednak widać, że nie jest. Kontynuowanie rozmów z nią w podobnym tonie nie ma żadnego sensu. A to obrażalska osoba traktuje jako największą obelgę.

Uważanie się za osobę nieomylną

Niedojrzałość emocjonalna wyróżnia się też inną cechą. Jest nieomylna. Tak bardzo boi się, że popełni błąd, że nigdy się do niego nie przyznaje. Przed dziećmi, partnerem, rodzicami. Absolutnie nigdy nie przeprasza. Taki moment upadku mógłby zachwiać jej nikłym poczuciem wartości, dlatego absolutnie nie może na niego pozwolić. Ma rację. Zawsze. Nawet wtedy, kiedy naprawdę jej nie ma. Nawet wtedy ją ma.

Oczekiwanie idealnego życia

Osoba niedojrzała emocjonalna oczekuje, że wszystko ma być idealne. Nie bierze pod uwagę, że w życiu różnie bywa. Nigdy nie jest perfekcyjnie. Trzeba brać pod uwagę różne scenariusze i przede wszystkim mieć dystans do tego, co się dzieje.

Jeśli coś nie wyjdzie, to…wyciągnąć wnioski, dlaczego, a nie irytować się bez sensu i spalać emocjonalnie na tematach, na które nie ma się wpływu.

Z niedojrzałą emocjonalnie osobą zawsze jest pod górkę. W przyjaźni, w rodzinie, w życiu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>