Główne menu

Inf. prasowa
Nietypowy wybór do łazienki, ale czy na pewno zły? Mowa o pralko-wirówce

Najsłynniejsza pralka wirnikowa to popularna „Frania”, ciesząca się olbrzymią popularnością w epoce PRL-u. Mimo że obecnie producenci oferują ogromny wybór doskonałej jakości pralek elektrycznych, to powoli do łask wracają również pralki wirnikowe.

Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się nowoczesne pralko-wirówki, jakie mają zalety i czy warto się na nie zdecydować.

Jak działają pralko-wirówki?

Pralki wirnikowe z wirówką to kompaktowe urządzenia, które różnią się pod względem działania od popularnych pralek automatycznych. Główna różnica opiera się na braku przyłączy do sieci wodociągowej. Pralki wirnikowe są bowiem napełniane wodą za pomocą węża i ręcznie, a niekiedy nawet woda zostaje z nich w ten sam sposób odprowadzona. Aby zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania z urządzenia, wielu producentów wprowadza do sprzętów dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest np. grawitacyjny system odprowadzania wody.

W urządzeniach tych znajduje się nieruchomy bęben, natomiast wsad jest napędzany za pomocą specjalnego wirnika. Modele wyróżniają się wysoką mocą, dzięki czemu bez trudu poradzą sobie nawet z dużą ilością prania.

Zalety pralek wirnikowych

Nowoczesne pralki wirnikowe oferowane przez sprawdzone sklepy, takie jak https://www.neonet.pl/pralki/pralki-wirnikowe-wirowki.html, charakteryzują się prostą konstrukcją, co przekłada się na niezawodne działanie urządzeń. Ich atutem są również nieduże wymiary, co sprawia, że sprawdzają się znakomicie również w pomieszczeniach o małej powierzchni.

Sprzęty są także ekonomiczne w użytkowaniu. Urządzenia nie wykorzystują grzałek, dzięki czemu nie zużywają dużo prądu podczas prania. Ponadto w modelach tych można z łatwością odmierzyć potrzebną ilość wody. Należy jednak pamiętać, że do prania potrzebna jest ciepła woda, co powoduje, że należy ją wcześniej podgrzać np. poprzez bojler albo na kuchence gazowej.

Ważnym atutem tego typu sprzętów jest również ich atrakcyjna cena, zazwyczaj znacznie niższa niż podstawowych modeli pralek automatycznych. Wydajną, dobrej jakości pralkę kupisz już za kilkaset złotych. Modele cechują się ponadto solidną i stabilną konstrukcją, co sprawia, że pralki tego rodzaju psują się naprawdę rzadko. Ich prosta budowa pozwala im osiągnąć również dużą prędkość wirowania. Dzięki temu sprzęty są wyjątkowo skuteczne w odwirowywaniu wody z ubrań.

Kolejną zaletą pralko-wirówek jest ich lekkość. Modele nie ważą dużo, co sprawia, że łatwo je przenieść. Są więc bardzo uniwersalne i praktyczne. Działają również bardzo szybko. Nawet najprostsze wersje pralek mogą wyprać ubrania w czasie zaledwie 30, a nawet 20 minut, przy czym proces ten obejmuje nie tylko pranie, ale również płukanie oraz wirowanie.

Trzeba jednakże mieć na uwadze, że możliwości wirówek są znacznie mniejsze w porównaniu z modelami elektrycznymi. Korzystając z urządzenia, najlepiej prać osobno ubrania białe i kolorowe. Nie zaleca się również prania dzianin i swetrów, ponieważ odzież ta może się łatwo rozciągnąć podczas wirowania.

Dla kogo jest pralko-wirówka?

Dużą zaletą pralko-wirówek jest brak konieczności podłączenia ich do sieci wodociągowej. Z tej przyczyny rozwiązanie to jest szczególnie polecane osobom, które często się przeprowadzają. Sprawdzi się więc np. w przypadku studentów, którzy często zmieniają stancje. To też świetny wybór w sytuacji przeprowadzki do nowego mieszkania lub domu, w którym łazienka lub pralnia nie są jeszcze wykończone, a konieczne jest wykonywanie prania.

Pralka tego rodzaju sprawdzi się także w domkach letniskowych, altankach czy na kempingach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do bieżącej wody, a także tam, gdzie pierze się okazyjnie. Ze względu na krótki czas pełnego cyklu prania sprzęty te są też świetne dla osób, które chcą szybko i skutecznie odświeżyć swoją garderobę. Urządzenia będą również odpowiednie dla osób żyjących samotnie, które nie mają dużych ilości prania.

Jaką pralko-wirówkę kupić?

Szeroki wybór pralek wirnikowych z wirówką powoduje, że nie zawsze wybór konkretnego urządzenia jest prosty. Wybierając sprzęt, warto więc wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim ważna jest pojemność wsadu. Im jest ona wyższa, tym większą ilość ubrań można wyprać podczas jednego cyklu. Co istotne, pralki tego typu są wyposażone w duże bębny, porównywalne z modelami zainstalowanymi w pralkach automatycznych.

Dobrze również sprawdzić, czy sprzęt posiada dodatkowe funkcjonalności, w tym przede wszystkim grawitacyjny system odprowadzania wody czy funkcję odsysania wody. Nowoczesne pralki to dość proste modele, ale często wyposażone w dodatkowe programy piorące, np. pozwalające na skrócone pranie i wirowanie, idealne dla mniej zabrudzonych strojów, a także program do prania delikatnego. Ponadto należy też sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest obudowa urządzenia. Polecanym wyborem jest sprzęt z obudową z tworzywa sztucznego odpornego na korozję.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>