Art. sponsorowany Niskie poczucie własnej wartości. Czy można to zmienić?
Czasami czujemy się niepewni siebie, a do tego wątpimy w swoje umiejętności albo myślimy o sobie negatywnie. Kiedy jednak niskie poczucie własnej wartości towarzyszy nam przez dłuższy czas, warto zastanowić się, z czego to wynika.
Poczucie własnej wartości a niskie poczucie własnej wartości
Każdy człowiek ma możliwość określenia swojej własnej wartości oraz całkowitej oceny samego siebie albo poszczególnych elementów swojej osobowości, charakteru lub wyglądu. To właśnie poczucie własnej wartości wpływa na sposób, w jaki widzi siebie dana osoba, a także co o sobie myśli i w konsekwencji – jak się ocenia.
Niskie poczucie własnej wartości pojawia się wtedy, gdy określamy siebie jako nieużytecznych, bezwartościowych, nieatrakcyjnych czy też niedających się kochać. Wiele osób raz na jakiś czas myśli o sobie właśnie w taki sposób, przeważnie w stresujących sytuacjach. Z niskim poczuciem własnej wartości wiąże się posiadanie negatywnej opinii o sobie.
Skutki niskiego poczucia własnej wartości
Niska samoocena ma związek nie tylko z gorszym samopoczuciem – poza tym mogą pojawić się również inne problemy, takie jak:
- problemy w relacjach,
- negatywne nastawienie do siebie,
- zbyt duży perfekcjonizm – taka osoba ma ciągłe poczucie porażki, ponieważ jej osiągnięcia nigdy nie są wystarczające,
- brak zadowolenia ze swojego ciała, co wiąże się z niską samooceną,
- duża wrażliwość na krytykę – tutaj nawet mała uwaga może być bardzo dotkliwa, a do tego każda taka krytyka wydaje się uzasadniona,
- odczuwanie lęku, stresu oraz strachu – długotrwałe pozostawanie w takim stanie może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń lękowych,
- zadowalanie innych, aby móc zasłużyć na ich sympatię, miłość oraz szacunek, kosztem własnego samopoczucia.
Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Aby można było podnieść poczucie własnej wartości, trzeba być dla siebie wyrozumiałym, dawać sobie prawo do popełniania błędów. Na początku będzie to bardzo trudne, ale wraz z upływem czasu stanie się łatwiejsze.
Warto skupiać się na elementach, na które mamy jakikolwiek wpływ i które jesteśmy w stanie zmienić. Myślenie o aspektach, nad którymi nie mamy kontroli, będzie nas unieszczęśliwiało, a w konsekwencji może również prowadzić do problemów emocjonalnych.
Warto robić rzeczy, które sprawiają nam radość i świętować nawet najdrobniejsze sukcesy. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec pozytywne cechy swojego charakteru.
Dobrym rozwiązaniem jest również praca nad asertywnością. Z byciem asertywnym związane jest mówienie we własnym imieniu, również odmawianie.
Warto skupić się głównie na swoim rozwoju i obserwować go na przestrzeni czasu, porównywanie się do innych może negatywnie wpłynąć na postrzeganie siebie samego.
Warto unikać bardzo ogólnych określeń – takich jak zawsze, nigdy, wszyscy, wszystko, nikt. Stosowanie ogólników lepiej zamienić na wejście w szczegóły danej sytuacji i przemyślenie ewentualnych rozwiązań. Należy też zastanowić się nad pozbyciem się z otoczenia elementów, które sprawiają, że czujemy się gorzej.
Zostaw komentarz