Główne menu

Nowobogaccy – dlaczego tak nas denerwują?

Pieniądze szczęścia nie dają. Ale bez wątpienia ułatwiają życie i otwierają wiele drzwi, do tej pory zamkniętych na głucho. Dzięki pieniądzom kończą się problemy z rachunkami za prąd i zakupem butów dla dzieci, nie ma już ciułania grosza na skromne wakacje pod gruszą. Niektórzy ludzie jednak zbyt mocno uwierzyli w moc zer na swoim koncie i sądzą, że za pośrednictwem szeleszczących papierków da się zdobyć wszystko. Przekupić każdego. Nabyć te ulotne, niematerialne wartości.

Nowobogaccy

Dorobkiewicz nie chce po prostu podniesienia standardu swojego życia. On pragnie na dobre porzucić swoje niziny i wdrapać się na Olimp. Sęk w tym, że wspinając się do góry, nie ma w sobie nic z eleganckiego turysty przestrzegającego zasad. A i na górze manifestuje radość cokolwiek za głośno, chełpiąc się swoim wyczynem i patrząc wyniośle na te miernoty z dołu. Może więc i wszedł na ten upragniony szczyt, ale jego wyczyn budzi raczej niesmak, niż szczery podziw i uznanie.

 

Wyznawcy mamony

W posiadaniu pieniędzy nie ma niczego złego. Nie ma też powodu, by potępiać ludzi, którzy chcą mieć większe mieszkanie i spędzać wakacje na Seszelach. Problemem jest dopiero sposób, w jaki się swoje bogactwo traktuje. I przede wszystkim – jak z powodu tego bogactwa traktuje się innych ludzi.

Nie brak na szczęście takich, którzy wskakując na wyższy poziom, zmienili markę samochodu, ich charakter jednak nie zmienił się wcale. Ale niektórym ta sztuka absolutnie się nie udała. Bo sukces, niestety, potrafi mocno zamieszać w głowie. Zamiast zwykłej dumy z tego, że własnymi rękami udało się zbudować dobrobyt, pojawia się pycha i arogancja.

Nowobogacki ma jednego boga i jedną wartość: pieniądz. Ludzie bez majątku są dla niego nikim. Wręcz niczym, bo odmawia się im nawet człowieczeństwa. To nieudacznicy. Beznadziejni marzyciele. Nawet jeśli ich finansowy niedostatek wynika z tego, że porzucili karierę w korpo i zdecydowali się robić coś nietuzinkowego, lecz niedochodowego, nie znajdą u dorobkiewiczów zrozumienia. Ideały? Oczadziałeś, inteligenciku? Jakie tam ideały, koniec końców wygrywają zawsze najbogatsi, to z nimi cała reszta się liczy, to oni trzymają wszystko za twarz.

Zasady, zasady… To dobre dla ćwoków, którzy nie potrafią zarabiać i zasłaniają się mityczną „wyższością duchową”, podczas gdy to zwykły pic na wodę i próba usprawiedliwienia własnych niepowodzeń. Wszak powodzenie przelicza się wyłącznie na złotówki.

  40 komentarzy

 • Zdeterminowana Ana

  Nowobogaccy nas denerwują, bo na każdym kroku pokazują co posiadają, ile posiadają i jak posiadają..

  • Fgg

   Nowobogaccy nas denerwują bo często nie liczą się z nikim.
   Oszukać kogoś, wykorzystać – to dla nich coś normalnego. „Frajer się dał”, „życie” – to ich odpowiedź na to, że coś zyskali czyimś kosztem.

 • MM

  Genialnie opisane w punkt

 • Anita Barbara

  Dobrze napisane. Nowobogaccy rażą brakiem empatii i klasy. Ale trzeba im przyznać, że też śmieszą. Cóż…:)

 • Paulina

  A ja się z tym nie zgodzę. Właśnie prawda jest to ze jak ktoś jest nieudacznikiem to tłumaczy to wyższymi wartościami … ile to razy słyszałam kasjerke ze ona to nie będzie zmieniać pracy bo ona ma wartości a bogaci to k… I złodzieje. .. takie tam czcze gadanie usprawiedliwianie swojego nieudacznictwa. To samo tyczy się jak ktoś napisał ” szlachty i slug” nie po to ktoś wykupuje czlonkostwo w klubach biznesowych za grube tysiące żeby przyszła kelnerka i łaskę robiła ze żyję. To się idzie do właściciela ze skarga. Nie po to płaci się za parkowanie na strzeżonym osiedlu, trzymanie łódki /helikoptera w hangarze żeby ludzie którzy się tym zajmują odwalali fuszerke. A jak się jest szefem , odpowiada za klientów, rachunki , ZUSy, usy, czynsze, pracowników a pracownik czy się siedzi czy się leży to wypłata się należy to ciężko być dla niego „ludzkim”.

  • Aldi

   Czesto siedzą ci co łokci nie używali w życiu i kobiety co sie szybko zdecydowały na dzieci … I nie ma innej pracy w małym mieście dla ludzi bez perspektyw i dobrych studiow.. Z reszta co to sa dobre studia u nas? . Reszta z łokciami pcha sie do miasta i udaje wielkie kariery i wielce niezależne singielki i singli na wieczność bo o miłość i rodzine w świece pieniędzy i bezemovjonalnym trudno potem… To zakezy kto co lubi… I jakie miał możliwości…

  • Edyta

   Paulino, to nie jest krytyka ludzi zamożnych jako takich, a tylko tych, którym pieniądze za bardzo uderzyły do głowy – sądzę, że dość wyraźnie to rozgraniczyłam w swoim tekście 🙂 Kelnerka, sprzedawca czy pokojówka ma być dla klienta uprzejma i pomocna, ale nie ma się przed nim płaszczyć, spełniać wszelkich zachcianek i pokornie znosić upokorzenia, a tego właśnie buracki nowobogacki oczekuje. Dawanie ludziom pracy to żadna łaska, bez tych ludzi szef guzik by zarobił, a jeśli pracownik jest kiepski, to się go po prostu zwalnia, a nie miesza z błotem publicznie. To, że ktoś wydaje na coś choćby i kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie nie upoważnia go po prostu do traktowania pracowników jak śmieci. I nie, nie zgodzę się, że można wszystko kupić. Kupić można sobie dom, samochód, jacht, psa, nawet prywatną wyspę, ale nie kupi się sympatii, miłości, szczerego szacunku, przyjaźni, życzliwości, talentu, dobrego gustu, czasu, umiejętności… sporo tego, jak widać 🙂 no, ale to zależy, jakie kto ma priorytety 😉

  • Jolita

   ja rowniez sie nie zgadzam z tekstem. jest taki bialo-czarny. oczywiscie istnieja tacy ludzie, o ktorych pisze autorka, ale problemem jest, ze ci z biednych warstw spol. chyba ZAWSZE okreslaja tak kazdego, kto sie dorobil, a jednak nie posiada opisanych wyzej negatywnych cech. tzn. biedni nieudacznicy z zadroscia i dezaprobata beda patrzec na kazdego, kto sie wybil i nawet jesli nie bedzie on nosil koszulki z logo Gucci i bedzie uprzejmy o wysokiej kulturze osobistej, tacy ludzie beda w nim szukac negatywnych cech nuworyszow… tak to dziala. nowobogaccy gardza bieda, a biega gardzi nowobogackimi 😉
   a po ktorej stronie wolisz byc ty?:P

 • Paulina

  I tak jak za pieniądze prawdziwych uczuć może i nie kupisz .. tak pozostała resztę tak. Nawet dziecko możesz adoptować jak masz solidne warunki .. albo zapłacić za zapłodnienie. Dziś prawie wszystko można kupić .takie są czasy , dobrze czy źle ale tak jest .. i nie ma co tu zarzucać ze Ci co się dorobili tak myślą – myślą czy nie myślą czy się to komuś podoba czy nie ale to jest fakt. Za pieniądze można kupić wiele a i o miłość łatwiej jak się nie martwisz o rachunki tylko pod palmy z kimś lecisz…

 • Monika

  Pieniądze szczęścia nie dają, ale ich brak unieszczęśliwia.

 • panikara

  Bardzo mądry wpis! Nawet nie umiem dodać czegoś od siebie, bo o wszystkim już napisałaś 😉

 • Kasia

  Dużo mądrego w tym co napisałaś, jednak nie da się ukryć, że pieniądz rządzi światem. W każdym razie lepiej kasę posiadać niż jej nie mieć. Fakt, że Ci, którzy mając ją starają czuć się lepsi są po prostu śmieszni. Jednak trudno nie mając jej nie czuć się gorszym. I tu jest problem. W jakiekolwiek tarapaty w życiu nie wpadniemy, możemy być prawie pewni że kasa nam pomoże. A ci co ją mają doskonale o tym wiedzą i bazują na tym. Świat nie jest taki fair jak niektórzy go widzą i nie każdy jest zawsze kowalem swojego losu jak zwykło się mówić. Myślę, że warto w życiu dążyć do tego by pieniądze mieć, ale mimo wszystko pozostać sobą i mieć swoje priorytety.

 • Sport to Pestka

  Aby zdrowie było…tak mówił mój kolega ze studiów…i…racja! Cóż znaczą pieniądze bez zdrowia 🙂

  Nowobogaccy jeśli zatracą się w pieniądzu…to też sporo mogą stracić 😛 Fajnie, jeśli człowiek dorobi się pieniędzy a przy okazji zostaje dobrym i mądrym gościem 🙂

 • Królowa Karo

  Ja na takie sytuacje mam jedno powiedzenie… „Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nie”. I niech to będzie najcelniejszy komentarz do opisanych zachowań.

 • Agata

  Do posiadania pieniędzy ( czytaj- jak to mówią bycia „bogatym”, )trzeba dojrzeć . Pieniądz nawet wielki w rękach małego duchem człowieka jest równie mały jak on. A bywa ze mały pieniądz w ręku wielkiego człowieka moze czynić cuda . Wszystkim tym co nie wiedza co zrobić z nadmiarem środków życzę żeby z uciàżliwego nadmiaru nauczyli się robić małe cuda . A dzielenie społeczeństwa na nieudolnych i bogatych zostawmy politykom- oni potrafią skłócić wszystkich o wszystko. Ps. Uboga nie jestem, ale czuje sie bogata z innych powodów niż pieniądze

 • Pati

  Pieniądze. Czyli 90% naszych tematów. Ci co mają wykorzystują je do spełniania różnych celów w tym głupich zachcianek. Ci co ich nie mają zazdroszczą tym wielce bogatym. Ale Źle patrzymy na ten temat. Pieniądze pomagają w życiu ułatwiają życie ale za kasę nie kupimy zdrowia, miłości (noo gdzie nie gdzie kupisz sex ale możesz to przypłacić zdrowiem) i nie kupisz szczęścia.

 • Natalia

  Świetny artykuł!

 • Anna

  Jasne – pieniądze szczęścia nie dają – w rzeczy samej ale o wiele łatwiej płacze się w mercedesie niż na rowerze.

 • Anka

  Mnie jakoś nie denerwują, bo staram się unikać takich ludzi ale faktem jest że czasem włażą w oczy na siłę 🙂 Świetny tekst 🙂

 • piekno-z-natury

  Oj zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Niestety w swoim życiu możemy spotkać bardzo wiele ludzi, którym pieniądze za bardzo uderzyły do głowy. Szanuję jednak tych ludzi, którzy wiele w życiu osiągnęli, a przy tym zostali skromni. Sama miałam okazję poznać takich ludzi, naprawdę zamożnych ludzi, a w pierwszym i kolejnych zresztą kontaktach nigdy nie przypuszczałabym, że są tak dobrze sytuowani. Doceniali absolutnie wszystko co mieli, a przy tym potrafili cieszyć się z każdej, najmniejszej drobnostki. W Ich towarzystwie nikt nie mógł poczuć się gorzej. Oby więcej takich ludzi.

 • Ola

  Po prostu nie znoszę takich ludzi nie ma dla nich zadnego usprawiedliwienia

 • Rebecca Sharp

  Ja mam wrażenie, że czasami niektórym pieniądze psują życie. Biorąc pod uwagę i tych co nagle się wzbogacili i tych co mają pieniądze z pokolenia na pokolenie. Z jednej strony lepiej nie pokazywać, że ma się pieniądze, ale z drugiej po co się je ma – chyba po to, żeby wydawać. Pieniądze przyciągają „przyjaciół”, „miłość” a jak się traci pieniądze to wszystko to znika. Podkreśliłaś, że często nowobogaccy odcinają się od swojego środowiska. I to jest ich bardzo często błąd, bo nie mają już powrotu w razie czego. A poza tym nigdy nie powinno się zapominać o swoich korzeniach, nawet jeśli są to favele z Rio.
  Na pocieszenie powiem, że znam parę osób, którzy mają bardzo dużo pieniędzy a są to ludzie bardzo skromni i nie pokazują tego, czego ciężką pracą dorobili się przez swoje życie!

 • Aga

  :)))) nie można było tego zjawiska lepiej opisać…..

 • :Ull

  Doskonale, naprawde doglebnie przedstawiony problem. Niestety duzo z nas ma problem z pochodzeniem i byciem po prostu soba, po czesci to wynik zaprogramowania nas przez rodzine (oczekiwania rodzicow) i srodowisko ktory promuje takie a nie inne postacie, czyli celebrytow.
  Aspirowanie to uciekanie od siebie, zamiast adresowac problemu tworzona jest fasada.
  Cala branza rozwoju osobistego wmawia ludziom aby aspirowali, aspirowaie

 • Ryszard

  bogatym zazdrościmy za pracę się nie weźmiemy a dupę innym obrobimy taki jest Polski pleps,
  ja się cieszę że ludzie mają pragnienia , marzenia i umieją się cieszyć ze tarego szrota czy roweru

  • Jan Osik

   Wlasnie sie odezwal owy „pleps”.

   Rysiu, co innego jest zazdrosc (ktorej tez nie lubie, ani wobec siebie ani wobec innych) a co innego chamskie zachowanie wiesniaka, ktory dopiero sie dorobil pieniedzy i udaje jakiegos panicza. Sek w tym, ze ten wiesniak nie ma zielonego pojecia o charakterze ani kulturze osobistej i rzadnym pieniadzem nie zasloni swojego buractwa. A snobizm czyni z czlowieka pajaca.

   W Polsce nowobogactwo moze i bardziej razi niz na zachodzi (gdzie tez mozna odczuc), poniewaz w Polsce panowala komuna. Upadla komuna (chociaz nie do konca kolonialny status Polski, ale to sie zmienia powoli) i niektorzy, zamiast docenic lepsze warunki materialne za takie jakie one sa i na wlasciwym miejscu, nie wiedza jak sobie poradzic z tak gwaltowna zmiana w bogactwie. To jest wlasnie kwintysencja nowobogactwa: brak wlasciwego stosunku wobec bogactwa, bezguscie i brak umietnosci poradzenia sobie z bogactwem. To sie rzuca strasznie w oczy.

   Wiec radze nowobogaczom troche pokory. Pieniadz nie uszlachetnie, tylko przejaskrawia buractwo. Dziala na buractwo jak bedzyna na ogien. Pozatym, pewnie bedzie trzeba jeszcze pare pokolen zanim sie oswoicie z dobrobytem materialnym, jesli dzieci nie rozpieprza majatek lub korzysci zdobyte przez majatek. Afiszacja tylko imponuje innym burakom.

   A zazdrosnym radze nabrac troche charakteru i szerszych horyzontow. Zajmijcie sie soba. Interesowaniem sie prywatnymi sprawami drugiej osoby jest pozostaloscia zasciankowego myslenia. Jesli sie komus szczesci, to niech.

 • Piotr

  Polecam również dorobić sie samemu majątku i sprawdzenie jak na dorobienie sie reaguje środowisko. Okej jest pewna grupa buraków ale jest masa ludzi którzy sie zmieniają bo musza. Bo okazuje sie ze ich rodzina znajomi i otoczenie jest pazerne na pieniądze. To zmienia człowieka i na prawdę czasami to środowisko daje do zrozumienia, ze nie wolno go traktować na równi ani pozwolić na zbyt wiele bo można zostać nabitym w butelkę. Wiec ja bym polemizował ze powodem cierpkosci ludzi majetnych jest wyłącznie głowa sodowa która uderza do głowy. Po prostu lwia czesc tego środowiska dostała bardzo nieprzyjemny Feedback od środowiska w którym żyli.

  • dorota

   Piotr, dziękuję za ten komentarz. Na pewno daje do myślenia…

  • Jolita

   Piotr, dzieki za ten komentarz! Rowniez mialam sytuacje, kiedy z powodu polepszenia statusu materialnego MUSIALAM sie odciac od ludzi z przeszlosci, bo tak jak mowisz- okazalo sie, ze kluje ich w oczy moja sytuacja i nie raz dalabym sie „nabic w butelke”. to mnie duzo nauczylo o ludziach i ich slabosciach, uswiadomilo z kim mialam do czynienia przez cale zycie i bardzo rozczarowalo… kiedy juz „nie nalezysz” do nich- jestes przeciwko nim. ale show must go on, nie ogladac sie za siebie to jest czasem jedyny sposob, zeby isc do przodu…

 • kotwtrampkach

  Super tekst. Czytając miałem wrażenie iż autorka poznała moich teściów. Buta, arogancja i pałacyki a reszta to głupki i lenie.

  • Beata

   Jak można nazwać kasjerkę nieudacznikiem.??? Czyli ekspedientki ,które sprzedają pani produkty do życia codziennego i ten towar kasują, aby pani zapełniła lodówkę lub założyła nową kieckę to dla pani nieudacznicy???
   Przedstawiła się pani jako główny bohater tematu- nowobogacki. !!!!

 • Lukasz Dynia

  Polska to kraj trzeciego swiata a ludzie maja to na co zasluguja . To wiejskie lansownie i showmenstwo jest narodowa tragedia .90% obywateli polskii jest ulomna i powinna dostawac swidczenia klasy inwalidzkiej . Dziekuje

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>