Główne menu

Ten nowotwór zabija najwięcej kobiet!

Gdybyś miała wskazać największego zabójcę wśród nowotworów, co byś wytypowała? Raka piersi, szyjki macicy? Źle obstawiasz.

Statystyki zaskakują. Wśród kobiet…najczęściej zabija rak płuc. Częściej umieramy z powodu raka płuc niż raka piersi. Jest on odpowiedzialny za dwa razy więcej zgonów niż każdy inny typ nowotworu i jest główną przyczyną zgonu kobiet po 45. roku życia. Częściej na raka płuc chorują kobiety niż mężczyźni.

Według badań American Lung Association (ALA), tylko 1% kobiet wskazuje na nowotwór płuc jako zagrożenie dla kobiet. 99% nie ma pojęcia, że to właśnie ten nowotwór może zepsuć im zdrowie.

Nowotwory najczęściej dotykają płuc. Każdego roku na całym świecie umiera na raka płuc 1,3 milionów ludzi. Jest to bardzo źle rokujący nowotwór.

nowotwór zabija najwięcej kobiet

Nowotwór nie-palaczy

Nowotwór płuc kojarzony jest z paleniem papierosów. Choć prawdą jest, że palenie zwiększa ryzyko jego wystąpienia, to niestety niepalenie nie chroni przed rozwojem choroby. Na nowotwór płuc chorują również osoby, które w swoim życiu nie wypaliły ani jednego papierosa.

Co druga osoba nie pali

W badaniu przeprowadzonym wśród 1000 kobiet, które zachorowało na raka płuc, wyniki pokazały jasno, że tylko połowa z nich była czynnymi palaczami. Pozostałe były biernymi palaczami lub nie miały w otoczeniu nikogo palącego papierosy. Nie ma reguły. Nowotwory, jak wskazują lekarze, są „zapisywane” w genach. Problemem jest również zanieczyszczenie środowiska oraz praca w trudnych warunkach.

Rozpoznanie

Niestety rozpoznanie nowotworu jest trudne. Rak płuc często nie daje objawów. Rozwija się w takim miejscu, w którym nie jest łatwo go zdiagnozować. Gdy pojawiają się objawy, zazwyczaj jest już za późno.

Na pewno powinny zaniepokoić: trudności z oddychaniem, przewlekły kaszel,

Profilaktyka

Jak chronić się przed rakiem płuc?

Przede wszystkim unikając dymu tytoniowego, czy to wdychanego w sposób czynny, czy bierny. Po drugie należy zwrócić uwagę na zanieczyszczenie otoczenia azbestem, ołowiem, niklem, berylem, radonem lub chromem, które także przyczyniają się do rozwoju nowotworu. W przypadku predyspozycji rodzinnych wskazane jest pozostanie pod opieką lekarza i wykonywanie badań – okresowych badań RTG klatki piersiowej.

Niektórzy twierdzą, że za wzrost zachorowań na raka płuc odpowiedzialne są cząstki radioaktywne z Czarnobyla i pochodzące z prób broni jądrowych. Inni są zdania, że problemem mogą być związki chloru stosowane w różnych środkach czyszczących w łazienkach, czyli pomieszczeniach o słabej wentylacji…

    Komentarz ( 1 )

  • Kasieńkaa

    Coś o tym wiem… Moja mama zachorowała na raka płuc a nigdy nie zapaliła ani jednego papierosa. Źle to trochę zwiastowało bo zachorowała w dość młodym wieku co oznaczało że mogła być obciążona genetycznie. Razem z bratem zdecydowaliśmy zrobić gadanie genu CDKN2A. Gen ten odpowiada za zwiększone ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Wyniki na całe szczęście wyszły prawidłowo, jednak po tej sytuacji staramy się nie przebywać w pomieszczeniach w których ludzie popalają.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>