Główne menu

Wysokie obcasy – dlaczego tylko na specjalne okazje?

Wysokie szpilki to marzenie wielu kobiet, symbol atrakcyjności, a nawet kobiecości. Na początku małe dziewczynki marzą, by mieć buty na obcasie, potem, by nauczyć się w nich chodzić a na końcu, gdy dorosną myślą o tym, żeby nie mierzyć się ze zdrowotnymi konsekwencjami chodzenia na szpilkach.

Niestety wysokie obcasy, które optycznie wydłużają i wyszczuplają nogi, są niezdrowe. Ich częste noszenie wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Członkowie Stowarzyszenia Podiatrów i Pedicurzystów w opublikowanym przez siebie raporcie, ostrzegają przed noszeniem butów na wysokich obcasach. Zauważają, że może prowadzić to do zniekształconej postawy ciała, podniesienia ryzyka zapalenia kości i stawów. Czy całkowicie rezygnować z obcasów?

Oczywiście, że nie. Jednak warto podejść do tematu rozsądnie…Tym bardziej, że całkiem płaska podeszwa również nie jest wskazana.

Wysokie obcasy

Jakie buty kupują Polki?

Co trzecia kobieta kupuje niewygodne obuwie. W myśl zasady – chcesz być piękna, to cierp, wybierają mniejsze buty, bardziej dopasowane, by cieszyć się złudzeniem bardziej kształtnych stóp.

Zamiast jednak kiepskich butów, specjaliści zalecają wybieranie:

  • obuwia z 3-4 cm obcasem,
  • z szerokim noskiem (unikajmy wszelkich szpiców),
  • jeśli musisz wybrać wysokie buty, zamiast szpilek sięgnij po obuwie na koturnie.

Poza tym zwróć uwagę na to, jak chodzisz:

  • stawiaj stopy od pięty do palców,
  • stawiając najpierw palce – działasz na niekorzyść swojej sylwetki

Inny rozkład masy ciała

Stopa utrzymuje ciało na trzech punktach – pięcie, pierwszej i trzeciej głowie śródstopia. Gdy pięta za pośrednictwem obcasa zostaje podniesiona, zmienia się sposób rozłożenia ciężaru masy ciała. Na przedniej części stopy spoczywa obowiązek utrzymania 3/4 masy ciała.

Częste noszenie szpilek prowadzi do obniżenia łuku stopy. Wysoki obcas powoduje bowiem przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedstopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy.

Dyskomfort, bolesność, obrzęki

Noszenie butów na wysokim obcasie w dłuższej perspektywie prowadzi do bolesności, obrzęków. Dyskomfort powoduje już wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Z czasem przyzwyczajenie nóg do wysokich obcasów sprawia, że chodzenie w butach na płaskiej podeszwie również nie jest przyjemne.

Poza bólem nóg dyskomfort powoduje ból pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Te przykre dolegliwości mogą towarzyszyć nam do końca życia.

Halluksy a wysokie obcasy

Częste noszenie obuwia, które ściska stopę i sprawia, że palce blisko do siebie przylegają to niestety nie najlepszy pomysł. Skutkuje w dłuższej perspektywie powstaniem nieestetycznych halluksów, które są bolesne i utrudniają sprawne poruszanie się. Koślawym paluchom sprzyja również noszenie obuwia z wąskim noskiem.

Zmianie ulega nie tylko ustawienie kości, ale również ścięgien oraz wiązadeł względem siebie.

W Polsce do operacji halluksów kwalifikuje się 200 tysięcy osób. Tylko niewielki odsetek decyduje się na leczenie zmian.

    Komentarz ( 1 )

  • Felka

    Są okazje i stroje do których nie wypada założyć płaskiego obuwia. Ale to sporadyczne przypadki 😉 lepiej zapobiegać niż leczyć…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>