Główne menu

Wysokie obcasy – dlaczego tylko na specjalne okazje?

Żylaki a obcasy

Im cieńszy obcas, tym większy wysiłek dla kręgosłupa podczas chodzenia, tym większe obciążenie nóg. Obcasy sprzyjają powstawaniu żylaków.

Czy noszenie wysokich obcasów ma jakieś zalety? Okazuje się, że tak. Według jednych z badań, ma mieć wpływ na mięśnie dna macicy, co ma mieć z kolei przełożenie na odczuwaną satysfakcję seksualną.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez obcasów

Najważniejsza jest profilaktyka. Im bardziej zadbasz o siebie, tym masz większe szanse na chodzenie na wysokich obcasach bez skutków ubocznych. Poza tym zamiast przerzucać się z wysokich obcasów na płaską podeszwę, lepiej wybierz obuwie na obcasie około 3-4 centymetrowym, który według ortopedów jest najzdrowszy.

Specjaliści wcale nie polecają klasycznych balerin. Zaskoczona? Wszystko z powodu twardości podłoża. Większość dnia poruszamy się po chodnikach, podłogach, które wystawiają nasze stopy na próbę. Nie jest to miękka trawa, ziemia, piasek, po którym poruszali się nasi przodkowie. Dlatego wybieranie całkiem płaskich butów też nie jest dobrym pomysłem. Często bowiem skutkuje tym, że stopa ześlizguje się do wewnątrz, a place stóp układają się w zdeformowanych pozycjach. W zupełnie płaskich butach ciężar ciała tak obciąża stopę, że rośnie ryzyko żylaków. Wszystkie te argumenty sprawiają, że najlepsze są buty z obcasem 2,5-5 cm. Wisienką na torcie może być fakt, że według jednych z badań, osoby noszące buty z obcasem do 5 centymetrów mają…mocniejszą przeponę miedniczą, która ma bezpośredni wpływ na satysfakcję w życiu intymnym.

Zdrowe stopy w wysokich obcasach…

Przede wszystkim ruch. Silne, sprawne mięśnie są Twoim sprzymierzeńcem.

Po drugie, gdy tylko możesz, noś obuwie z szerokim noskiem – wygodne i praktyczne.

Po trzecie chodź na boso. Najlepiej po miękkiej, sprężystej powierzchni.

Kupuj zawsze obuwie dopasowane, wygodne, z szerokim przodem.

W wolnej chwili odpoczywaj z nogami powyżej poziomu serca – co ma pozytywny wpływ na krążenie.

Stosuj ciepłe-zimne kąpiele, kończ zawsze polewając skórę zimnym strumieniem.

Nosząc obuwie na wysokim obcasie, zakładaj je zamiennie z butami na niższym obcasie lub koturnie.

Na rynku pojawiły się buty pięciopalczaste. Wyglądają śmiesznie, ale są doskonale dopasowane do stopy i jeśli wysoka cena Cię nie odstraszy, warto spróbować pochodzić właśnie w nich.

    Komentarz ( 1 )

  • Felka

    Są okazje i stroje do których nie wypada założyć płaskiego obuwia. Ale to sporadyczne przypadki 😉 lepiej zapobiegać niż leczyć…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>