Główne menu

Objawy menopauzy mogą pojawić się już po 38 roku życia

Symptomów menopauzy możesz doświadczyć znacznie szybciej niż się spodziewasz. Eksperci informują, że już po 35-38 roku życia możesz obserwować u siebie symptomy zbliżającej się menopauzy. Te mogą występować nawet u kobiet około 30 letnich i trwać przez kolejne 10 lat.

Zanim pojawi się menopauza

Menopauza to dobrze znany termin, który kojarzony jest z utratą płodności u kobiety i zatrzymaniem cykli miesięcznych. Kobieta przestaje jajeczkować i nie może zajść już w naturalny sposób w ciążę i mieć dzieci.

Na długo jednak przed menopauzą występuje premonopauza, która jest dużo mniej znana. Jest to czas, kiedy kobiety zaczynają zauważać, że ich cykl miesięczny się zmienia, staje się nieregularny i trudny w przewidzeniu. Przyczyną są oczywiście zaburzenia hormonalne. Po premenopauzie przychodzi perimenopauza i klasyczna menopauza.

Jak rozpoznać menopauzę i okres ją poprzedzający?

Menopauza to czas, kiedy kobieta nie jest już płodna. Można to stwierdzić po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki.

Jak z kolei wyznacza się premenopauzę? Można ją rozpoznać po tym, kiedy dotąd regularny cykl miesięczny przestaje być regularny i jego długość jest krótsza lub dłuższa o 7 dni lub więcej lub wtedy, kiedy zdarzają się cykle bez krwawienia miesięcznego. Premenopuza oznacza czas przed menopauzą.

Tych dwóch powyższych terminów nie należy mylić z innym – perimenopauzą, kiedy kobieta doświadcza najwięcej objawów menopauzy. Perimenopauza występuje bezpośrednio przed menopauzą. Choć terminy perimenopauza i premenopauza często stosowane są zamiennie, to według ekspertów to błąd, bo odnoszą się do innych okresów w życiu i znaczą jednak co innego.

Można to w uproszczeniu przedstawić tak. Najpierw występuje premeopauza, następnie perimenopauza i na końcu menopauza.

objawy menopauzy

Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy?

Nie ma sposobu, by określić dokładny wiek, kiedy rozpoczyna się premenopauza, bo zazwyczaj o jej istnieniu dowiaduje się dopiero po czasie. Można jednak wziąć pod uwagę pewną średnią, a ta wskazywana jest na 40 rok życia. To właśnie miej więcej w tym czasie wiele kobiet zauważa u siebie zaburzenia regularności cyklu miesięcznego, co nie znaczy, że zajście w ciążę w tym czasie nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – płodność jest zachowana!

Gdy kobieta kończy 49 lat, może obserwować u siebie nawet 60 dniowe cykle bezmiesiączkowe. Klasycznie w okres menopauzy wchodzi się zazwyczaj w 51-52 roku życia.

W niektórych przypadkach pierwsze objawy menopauzy mogą jednak wystąpić już po 30 roku życia. Jednak zanim uznamy, że winne jest przekwitanie, warto sprawdzić inne przyczyny, np. choroby tarczycy.

Jakie to objawy?

Najczęściej podobne do tych kojarzonych z menopauzą:

 • nieregularne cykle miesięczne – znacznie dłuższe lub znacznie krótsze,
 • uderzenia gorąca,
 • drażliwość, niepokój, depresja,
 • pogorszenie snu,
 • suchość pochwy.

Czy będziesz miała objawy menopauzy już po 30?

To, jak szybko pojawią się u Ciebie objawy menopauzy zależy przede wszystkim od genetyki, czyli spuścizny po przodkach. Jeśli spojrzysz na historię rodziny, porozmawiasz z mamą czy babcią, to dowiesz się, kiedy możesz spodziewać się przekwitania. Wczesna menopauza zazwyczaj występuje rodzinnie.

Możesz również przewidywać przyszłość w tym zakresie, obserwując swój styl życia. Bardzo częstym czynnikiem przyspieszającym menopauzę jest palenie papierosów. Problemem może być także nadmierna waga. Dlatego tak ważna jest dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

  2 komentarze

 • Magdalena Szymańska

  U mnie może być wczesna, mam małą rezerwę jajnikowa i problemy z zajściem w ciążę 🙁

 • Paulina

  U mnie coś jest nie tak.
  Skończyłam 40. Jednak od 39 roku życia, moje miesiączki zaczęły trwać do 2 dni! Przez całe życie trwały 6 dni. Jedne były skąpe, inne bolesne, aż się skręcałam. Do tego, z mojej stałej wagi 49 kg, skoczyłam na 60 kg. Nie mogę opanować chęci jedzenia. Nigdy wcześniej nie tyłam…. Do tego zrobiłam się wrażliwa, rozkrzyczana, raz płaczącą, raz agresywna. Moja mama była taka sama w okresie menopauzy, ale nie było to tak wcześnie…. Obawiam się, że to jest już to i będzie tylko gorzej. Na szczęście mam już dwóch synów, więc nie martwię się o płodność, może zniknąć, ale ta burza nastroju? Omg!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>