Od czego zależy ochota na seks?
Jak często powinniśmy uprawiać seks i kiedy można uznać, że mamy problem? To kwestia bardzo indywidualna. Jednemu wystarczy raz na miesiąc, innemu raz dziennie to…za mało. Są takie okresy w życiu, kiedy najchętniej w ogóle byśmy nie wychodziły z łóżka i takie, kiedy potrzeby seksualne są na ostatnim miejscu. Jednym słowem nie ma uniwersalnych zasad. Najważniejsze to się dobrać, tak, żeby obie strony były zadowolone. Tylko co w sytuacji, gdy on chce częściej, a ona nie ma ochoty? Lub u niej libido jest wysokie, a u niego…pojawia się ciągłe zmęczenie? Od czego tak naprawdę zależy ochota na seks?
Nasza ochota na seks zależy w dużym stopniu od gospodarki hormonalnej. Sterowana jest przez hormony wydzielane przez nas organizm. Dlatego kobieta zazwyczaj odczuwa wzmożoną ochotę na seks w dwóch momentach – w okresie płodnym, kiedy do głosu dochodzą estrogeny oraz przed miesiączką, kiedy wzrasta poziom testosteronu.
Stres
Nic tak nie wpływa negatywnie na libido jak stres. Pod jego wpływem zmienia się gospodarka hormonalna, wydziela się kortyzol, który skutecznie ostudza każde emocje. Gdy się denerwujemy, zazwyczaj nie mamy ochoty na amory.
Innymi słowy najlepsze warunki na współżycie są wtedy, gdy czujemy się zrelaksowane, odprężone, nieobarczone nadmiernie fizycznie i psychicznie.
- Co możesz robić? Uprawiaj sport, w ten sposób możesz zminimalizować stres oraz pozwolić organizmowi na wydzielanie dobrych hormonów, sprzyjających pożądaniu.
Zmęczenie
Drugi ważny czynnik, który wpływa na to, że nie mamy ochoty na seks to zmęczenie. Gdy życie stawia przed nami wybór- albo się wyspać, albo jeszcze nieco „wysilić” w łóżku, często zwyczajnie z przyczyn prozaicznych wybieramy tę pierwszą opcję.
Badania pokazały, że wystarczy jedna dodatkowa godzina wartościowego snu na dobę, by kolejnego dnia kobiety wykazywały większą ochotę na seks.
- Zadbaj o relaks. Rób sobie drobne i te większe przyjemności jak najczęściej. Wysypiaj się.
Brak czasu na bycie razem
Ochota na seks często rośnie na wakacjach, czy w weekend. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że czujemy się wtedy bardziej wypoczęte. Również z innego powodu – mianowicie więcej czasu spędzamy razem. Mamy możliwość po prostu pobyć, poprzytulać się, gdzieś razem wyjść, porozmawiać. Szansa na intymność, która jest fundamentem libido u wielu osób rośnie.
- Badania pokazują, że satysfakcja z życia seksualnego rośnie wraz ze stażem związku. Kluczowe jest jednak, by dbać o siebie, wspierać się, spędzać ze sobą czas. Zachować równowagę między pracą a życiem rodzinnym.
Poród
Nasz ochota na seks często spada po narodzinach dziecka i w pierwszych latach, gdy dziecko jest małe. Po pierwsze winna jest zmieniona gospodarka hormonalna, po drugie zmęczenie i nadmiar obowiązków.
Wiele kobiet, jak wykazały badania, po spełnieniu się w roli matki, naturalnie tracą zainteresowanie seksem. Problem braku seksu w małżeństwie mogą pogłębiać: niezadowolenie jednej ze strony dotyczące częstotliwości współżycia, krytyka, naleganie. Kobieta, która czuje się osaczona, zmuszana do seksu zazwyczaj reaguje, broniąc się i zamykając jeszcze bardziej. To dość złożony problem.
- Jeśli ochota na seks nie wraca po połogu, zastanów się, czy nie warto porozmawiać z ginekologiem seksuologiem na ten temat.
Stan zdrowia
Niskie libido może być jednym z pierwszych objawów depresji. Często towarzyszy także innym chorobom – cukrzycy, anemii, nadciśnieniu, chorobom serca, nowotworom i chorobom tarczycy. Czasami problemy z libido są efektem przyjmowania niektórych leków.
- Warto co jakiś czas profilaktycznie wykonywać podstawowe badania.
2 komentarze
ochota na seks zależy od wielu czynników tak naprawdę
szczegolnie od jednego – kasy, im wiecej tym wieksza ochota