Główne menu

Ogłoszona pandemia COVID-19 uderza głównie w kobiety

Obostrzenia związek z pandemią Covid-19 mają negatywny wpływ na nasze życie. Okazuje się jednak, że szczególnie destrukcyjnie wpływają na nas…kobiety.

Dlaczego?

Singielki

Jeszcze nie tak dawno życie singielki, niezależnie od tego, gdzie ona mieszkała, było znośne lub… bardzo ciekawe. Można było podróżować bez przeszkód, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na koncerty, do restauracji, po prostu korzystać z życia. Opcji było tak wiele! Nie było miejsca na nudę.

Dzisiaj rzeczywistość diametralnie się zmieniła.

Chodzenie do pracy? Nie. Mamy pracę zdalną. Nawet jeśli pracuje się stacjonarnie, to często z uwagi na sytuację, kontakt z innymi został maksymalnie ograniczony. Spontaniczne relacje zostały utrudnione z uwagi na zalecenie trzymania dystansu, noszenia masek i ciągłą dezynfekcję.

W konsekwencji trudno się w pracy rozmawia, żartuje. Dawne wychodzenie na lunch, zostało zastąpione pospiesznym spożywaniem posiłku w samotności. Do tego doszedł strach przed utratą pracy i obserwowanie coraz częstszych zwolnień, co jeszcze bardziej pogorszyło atmosferę w firmie.

Po długich godzinach w pracy niewiele się zmienia. Pozostaje wrócić do domu do czterech ścian. I właściwie…są książki, filmy, upragniony relaks. Tylko jak długo to wszystko może cieszyć?

Osoby wyjątkowo rozrywkowe niestety już dawno zauważyły, że życie w okresie ogłoszonej pandemii to…smutna wegetacja i czekanie na lepsze czasy.

Trudno kogoś spotkać

Wiele kobiet po 30 odczuwa, choć nie zawsze się do tego przyznaje, uporczywą potrzebę znalezienia partnera życiowego. Zegar biologiczny tyka i coraz częściej myśli się o mężu/stałym partnerze i dzieciach. Tylko jak poznać kogoś teraz w erze zamaskowanych twarzy, izolujących się i przemykających na dużych odległościach?

Jak się spotkać, skoro tak wiele miejsc jest zamkniętych? Nie ma gdzie się ładnie ubrać, założyć sukienkę czy szpilki… Nawet nie trzeba się malować, bo zasłonięta twarz nie zachęca do tego.

Właściciele serwisów randkowych w ostatnich miesiącach zaobserwowali znaczący wzrost użytkowniczek między 30 a 40 rokiem życia. Spotkania w realu są tak ograniczone, że nawet osoby dotąd nieprzekonane, postanowiły szukać partnera online.

Gdy kobieta chce założyć rodzinę, czas jest ważny. W pewnym wieku liczy się każdy miesiąc, każdy rok…Samotność i brak perspektyw wynikających z covid-19 wpływa bardzo destrukcyjnie zwłaszcza na szanse spotkania drugiej osoby i założenia rodziny.

Rośnie przygnębienie a nawet ryzyko rozwoju depresji…

Mężatki i matki

Covid-19 znacząco zmienił życie także mężatek i matek. Jak się okazuje bowiem, to właśnie my kobiety zostałyśmy zmuszone do dodatkowej pracy…jako nauczycielki, korepetytorki, psychologowie.

Dzieci zamknięte w domu od miesięcy…. to nie jest normalny scenariusz. Po powrocie z pracy, po 8-10 godzinach, zostajemy zmuszone do pracy na kolejny etat. Niska jakość nauczania zdalnego wymusiła na nas wzięcie na swoje barki ogromnego ciężaru, którego przecież nie zgodziłyśmy się nosić.

Częsty brak empatii po stronie nauczycieli, wysokie wymagania wynikające z podstawy programowej, a także zmęczenie u dzieci zmuszonych do ciągłego siedzenia przed ekranem komputera dodały swoje. Do tego brak ruchu, pesymizm, a nawet depresja i trudne zachowania najmłodszych to wyzwanie, które naprawdę nie są z kategorii lekkich.

Do tego należy doliczyć ciągły pośpiech, zmęczenie i niepewność jutra – czy szkoły będą nadal otwarte dla młodszych dzieci, a może je zamkną?. Matki nie mają w tym czasie łatwo.

Utrata pracy

To właśnie my kobiety często podczas nauczania zdalnego najmłodszych dzieci korzystałyśmy z opieki. To my idziemy na chorobowe, gdy dzieci niedomagają. W konsekwencji to również my odbierane jesteśmy jako gorszy pracownik i to my musimy teraz liczyć się z widmem utraty pracy lub przejścia na gorsze, mniej płatne stanowisko. Tak pokazują statystyki.

Niestety ogłoszona pandemia Covid-19 wpłynie/wpływa negatywnie szczególnie właśnie na nas, kobiety. Już teraz można obserwować jej dramatyczne konsekwentnie (i to paradoksalnie dużo częściej gospodarcze, społeczne niż…zdrowotne). Niestety może być jeszcze gorzej…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>