Główne menu

Ogród na parapecie. Co można posadzić w marcu?

Zainteresowanie uprawą roślin z roku na rok wzrasta. Z wielkim entuzjazm podchodzimy do sadzenia kwiatów i warzyw w donicach na balkonach i w domach na parapetach. Marzec to doskonały czas, by sprawdzić się w tym zakresie i zacząć prace ogrodnicze – nawet jeśli nie mamy ku temu najlepszych warunków. I nawet jeśli nigdy wcześniej nie próbowaliśmy… Na początku możemy zaplanować miniogród na parapecie. Oto, jak się za to zabrać. I co na pewno uda się nam uprawiać w warunkach domowych.

Ogród na parapecie

Szczypiorek

Najprościej zasadzić w marcu cebulkę, by wyhodować swój własny szczypiorek na kanapki, czy do jajek. Jak to zrobić? Można cebulkę wsadzić na ½ lub 2/3 jej wysokości do ziemi. I poczekać kilka dni aż cebula wypuści zielone pędy.

Można też ułożyć ciasno cebule w plastikowym pojemniku, wyłożonym watą. To prostszy i szybszy sposób. W tym celu można wykorzystać pojemnik na przykład po ciastkach. Do tego typu uprawy nie potrzebujemy ziemi. Wykładamy pojemnik watą, podlewamy, by wata była wilgotna i wykładamy na nią ciasno cebulki.
Następnie podlewamy watę raz dziennie, by była ciągle wilgotna. Szczypior wyrośnie nam po około 2-3 tygodniach. Pamiętamy o codziennym podlewaniu.

Niektórzy uprawiają cebulę w szklankach z wodą, co jest równie prostym i szybkim sposobem na wyhodowanie szczypiorku.

Rzeżucha

Bardzo prosta w uprawie jest także rzeżucha. Wystarczy jej zapewnić wilgotne podłoże i będzie szybko rosła. Doskonale sprawdzi się posiana w pojemniku, płaskim lub w formie klasycznej górki (na niewielkiej misce). Po kilku dniach nasze oczy będzie cieszyła piękna zielona roślina, idealna do zebrania i ułożenia na kanapkach.

Bazylia

Kupiłaś bazylię w doniczce? Możesz wyhodować sobie samodzielnie przyprawę na później. Wystarczy, że odetniesz zdrową gałązkę o wysokości około 10 centymetrów, oberwiesz dolne liście i włożysz sadzonkę do szklanki z wodą. Po kilku dniach zaobserwujesz, że bazylia puszcza korzenie.

Następnie wkładamy sadzonkę do ziemi, do doniczki i ustawiamy na nasłonecznionym miejscu.

Rukola

Bardzo prosta w uprawie jest również rukola. Nasiona do doniczek można siać już pod koniec marca, aż do września. Pierwsze liście zobaczymy po kilku dniach. Jeśli zdecydujemy się na zbieranie tylko większych liści, będziemy mogły cieszyć się smakiem domowej rukoli przez dłuższy czas.

Marchewka

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz hodować marchewki. Jednak. Uwaga, warzywa te potrzebują dość wysokich doniczek, około 20 centymetrowych.

Dobra wiadomość jest taka, że marchewka rośnie dość szybko i jest stosunkowo prosta w uprawie.

Możesz hodować marchewkę także z nasion.

Szybszy sposób to ten, który pozwoli wyhodować warzywo poprzez odcięcie górnej część marchwi (tę, którą zazwyczaj wyrzucasz do śmieci) i wsadzenie jej do wody. Po kilku dniach pojawią się zielone liście i to będzie odpowiednia chwila na wsadzenia marchwi do doniczki z ziemią. Dwa razy w tygodniu podlewamy hodowane marchewki, stosujemy też nawóz do warzyw.

Rzodkiewka

Rzodkiewkę możemy sadzić w marcu do gruntu (przykrywając agrowłókniną, jeśli pojawiają się przymrozki). Możemy też zasadzić ją w doniczkach.

Bez trudu wyhodujemy ją także w donicach na parapecie w domu czy na balkonie. Dobra wiadomość jest taka, że rzodkiewkę można uprawiać niemal przez cały okres wegetacyjny – od marca do września, plony będziemy zyskiwać co 4-6 tygodnie.

Pomidory

Gdy już złapiemy wprawę, będziemy mogły zdecydować się na uprawę innych roślin w warunkach domowych, na przykład pomidorów. One również doskonale będą nam rosły na słonecznym, ciepłym parapecie.

Pomidory siejemy w trzeciej dekadzie marca i w pierwszej dekadzie kwietnia (nie później niż 15 kwietnia). Sadzonki przenosimy dopiero, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli w praktyce po 25 maja.

Jakie kwiaty sadzić w marcu?

Oprócz warzyw do doniczek możemy w marcu sadzić kwiaty. Najlepiej nadają się do tego: dalia paciorecznik, czy begonia.

Na balkonie możemy posadzić bratki, pierwiosnki, stokrotki. W przypadku zapowiadanych większych przymrozków zaleca się przykrycie ich agrowłókniną.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>