Główne menu

Art. sponsorowany
Olejowanie twarzy – od czego zacząć?

Olejowanie twarzy to skuteczny sposób na urozmaicenie swojej rutyny pielęgnacji skóry, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na czym polega oraz jak wykorzystywać tę metodę w poprawny sposób, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści?

Olejowanie twarzy – jak zacząć?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że do wykonania takiej pielęgnacji należy wykorzystywać naturalne oleje z kategorii olejów roślinnych, np. kokosowy, jojoba lub migdałowy.

Ważny jest także dobór oleju, który będzie odpowiadać danemu typowi cery, a następnie zastosowanie go w małej ilości. Wystarczy zaledwie kilka kropel (a w niektórych przypadkach nawet jedna) na cały dzień lub noc.

Ostatnim, na co należy zwrócić uwagę, jest łączenie tej praktyki z innymi krokami pielęgnacyjnymi. Po aplikacji oleju na tak przygotowaną skórę można zastosować dodatkowo kremy i balsamy nawilżające. Razem dadzą efekty, które będą widoczne już po pierwszym tygodniu używania.

Regularne olejowanie pozwala na uzupełnienie naturalnego balansu skóry, działa nawilżająco, wygładza oraz poprawia wygląd cery. Nie należy przesadzać z ilością oleju, ponieważ jego nadmiar może zatkać pory i spowodować powstawanie zaskórników oraz wyprysków.

Jakich olejków używać?

Najpopularniejsze produkty, które nadają się do używania na twarzy, to:

  • olej kokosowy,
  • olej z pestek winogron,
  • olej arganowy,
  • olej lniany,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej jojoba,
  • olej z pestek malin,
  • olej rycynowy,
  • olej konopny
  • olej z wiesiołka.

Wszystkie one mają swoje unikalne właściwości i cechy, które sprawiają, że nadają się do różnych typów cery. Przed zdecydowaniem się na użycie któregoś z listy należy zapoznać się z nimi.

Olejowanie twarzy – dlaczego warto spróbować?

Olejowane jest kluczowe przede wszystkim ze względu na liczne korzyści, jakie niesie ze sobą ten proces. Należą do nich:

  • zmniejszenie występowania stanów zapalnych;
  • poprawa kolorytu cery;
  • wspomaganie regeneracji naskórka;
  • przywrócenie równowagi bariery hydrolipidowej;
  • regulacja produkcji sebum.

Oleje nierafinowane, tłoczone na zimno, mają właściwości nawilżające, odżywcze, a nawet lecznicze. Mogą być skuteczną bronią w zwalczaniu trądziku, łagodzić podrażnienia, a także spowolnić proces starzenia. Jednocześnie olejowanie twarzy pomaga usunąć nagromadzony na skórze brud i zanieczyszczenia oraz rozpuszczać martwe komórki, co wpływa na poprawę ogólnego wyglądu cery.

Proces ten jest dosyć prosty i szybki, wręcz idealny na wieczorną rutynę pielęgnacyjną. Warto pamiętać, że olejowanie nie nadaje się dla każdego rodzaju skóry i przed tym należy skonsultować się z kosmetologiem.

Krok po kroku: olejowanie twarzy dla początkujących

Od czego zacząć olejowanie twarzy? Na początku dokładnie oczyścić skórę twarzy tonikiem, delikatnym żelem lub mydłem w płynie przy użyciu ciepłej wody. Nałożone olejki dadzą lepsze efekty wtedy, gdy pory nie będą zatkane brudem i martwym naskórkiem. 

Następnie należy nałożyć na twarz olej, a potem wmasować go delikatnymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia. Istotne jest, aby nie nakładać zbyt dużej ilości, ponieważ spowoduje to efekt odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza w przypadku cery ze skłonnościami do nadmiernego przetłuszczania.

Wybrany olej można wymieszać z podkładem lub kremem BB. Powstała wtedy mieszanka pomoże zachować jednolity koloryt cery. Niektórzy z tego powodu dodają także odrobinę serum z witaminą C. 

Olejowanie najlepiej stosować wieczorem, tuż przed snem, aby skóra miała czas na prawidłową regenerację. Jest to też pora zalecana z punktu widzenia psychologicznego, ponieważ taką pielęgnację można połączyć z relaksacyjnym masażem, który wykonuje się przy pomocy rollera jadeitowego. To prosty sposób na pozbycie się stresu skumulowanego podczas całego tygodnia. Po przebudzeniu należy oczyścić twarz za pomocą kosmetyku typu oil cleansing. 

Metodę tę stosuje się na początku raz w tygodniu, a potem stopniowo zwiększa się jej częstotliwość. W kontekście wyboru prawidłowego produktu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład i stosować wyłącznie kosmetyki naturalne, oferowane przez rzetelne marki, które nie używają do produkcji substancji syntetycznych.

Jak dobrać olej do swojego typu skóry?

Kosmetyki do olejowania należy dobierać z uwzględnieniem poszczególnych rodzajów cery. Dla posiadaczy suchej skóry nadadzą się oleje, które zawierają dużo kwasów tłuszczowych, m.in. olej z pestek winogron, konopi lub migdałów. W połączeniu z kwasem hialuronowym dadzą spektakularne efekty.

Natomiast osoby z tłustą skórą i cerą trądzikową powinny sięgać po oleje, które regulują wydzielanie sebum, np. olej z nasion czarnej porzeczki lub z dzikiej róży. W ich przypadku konieczne jest przemycie twarzy kilka godzin po nałożeniu produktów, a nawet delikatne przecieranie jej ściereczką w trakcie (aby zebrać nadmiar).

Na początek warto wybrać olejek z jojoby. Jest uniwersalny i bezpieczny, a z tego względu poleca się go do każdego typu skóry.

Olejowanie twarzy a problemy skórne – co warto wiedzieć?

Zalecane jest, aby osoby z łojotokowym zapaleniem skóry unikały olejów o wysokiej lepkości. Te zapychają pory, co prowadzi do zwiększenia intensywności występujących stanów zapalnych.

Zmagający się z trądzikiem powinny używać olejów niskokomedogennych, tj. nieobciążających i nienaruszających naturalnych właściwości ochronnych cery.

Olejowanie skóry odradza się też osobom, które mają jakiekolwiek rany otwarte. Zignorowanie tej porady może spowodować zakażenie, a w efekcie powstanie blizn. 

Bibliografia:

  1. K. Kościelecka, Olej konopny ‒ czym dokładnie jest, jakie ma właściwości i zastosowanie?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a805-Olej_konopny__czym_dokladnie_jest_jakie_ma_wlasciwosci_i_zastosowanie [dostęp: 06.03.23].
  2. J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2019.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>