Główne menu

Opuchnięte nogi – przyczyny i co można z tym zrobić?

Uczucie ciężkości nóg to domena zwłaszcza kobiet. Wiele z nas narzeka na opuchnięte nogi, dyskomfort w trakcie dłuższego stania czy siedzenia. Co on może oznaczać i jak sobie z nim radzić? Czy są niezawodne sposoby na opuchnięte nogi?

Opuchnięte nogi? Winne są gromadzące się płyny

Obrzęki nóg, stóp i kostek związane są zazwyczaj z nadmiernym gromadzeniem się płynów, czyli zatrzymaniem płynów w tkance nóg, znanym pod terminem obrzękiem obwodowym. Obrzęk jest najbardziej widoczny w dolnych partiach kończyn, ze względu na grawitację.  Może wystąpić po jednej stronie ciała lub na obu nogach.

Opuchnięte nogi

 

Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Od tych poważnych związanych z problemami krążeniowymi, z układem limfatycznym czy pracą nerek, poprzez banalne – noszenie obcisłych pończoch i niewygodnych butów, a kończąc na bardzo powszechnych – otyłości, przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwbólowych (ibuprofen), leków na wysokie ciśnienie, braku ruchu, długim staniu czy siedzeniu.

Opuchnięte nogi często towarzyszą nam w okresie ciąży.

Obrzęk nóg może mieć również związek ze stanami zapalnymi tkanek nóg, które stanowi odpowiedź na uraz lub chorobę. Niekiedy jest to objaw rozwijającego się reumatoidalnego zapalenia stawów.

Obserwuj i idź do lekarza

Jeśli zauważasz obrzęki na nogach, obserwuj, jakie czynniki zmieniają wygląd Twoich nóg, co pogarsza a co poprawia ich stan.

Nie czekaj z wizytą u lekarza. Spotkaj się z nim możliwie szybko i powiedz o swoim problemie. To ważne, bo przyczyn może być tak wiele, że należałoby wykluczyć te najgroźniejsze.

Jak leczy się opuchnięte nogi?

Istnieje kilka sposobów na opuchnięte nogi. Najpopularniejsze to:

 • specjalne pończochy uciskowe, które pozwalają usunąć płyn z nóg,
 • przyjmowanie diuretyków, pigułek, które pozwalają pozbyć się nadmiaru płynów,
 • masaże i ćwiczenia,
 • walka z otyłością, zwiększenie ruchu i zmiana diety.

Możesz również spróbować:

 • spać z nogami uniesionymi nieco wyżej, układając je na poduszce,
 • zmienić obuwie na wygodniejsze,
 • często chodzić, unikając pozostawania ciągle w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • unikać zbyt dużego obciążenia nóg.

  6 komentarzy

 • Matka na Szczycie

  Ja miałam z tym problem jedynie w ciąży, ale też nie duży. Słyszałam, że w ciąży trzeba nosić buty o rozmiar większe, bo tak puchną stopy, ale ja nie musiałam kupować nowego obuwia.

 • L.B.

  No ja właśnie mam ten problem. Nogi mnie bolą okropnie, czasem spuchną. Chyba to przez problemy z krążeniem, bo pajączki mi się pokazały też ;/, a mój lekarz na to nic, tylko maść mi przepisał zmniejszającą widoczność żyłek.

 • Joel

  Witam!

  przez przypadek wpadłem na artykuł. „Opuchlizna” może być też spowodowana przez retencję wody w organizmie. To niestety można stwierdzić przez śledzenie kaloryczności diety, jak i śledzenie podziału makroskładników w diecie samemu lub przez osobę w temacie (trening online).

  J.

 • WLodek

  ja od 5 lat praktykuje miąsz winogronowy z czerwonego winogrona ogrodowego ze zbioru działkoego trzymany prze cały czas w lodówce przez rok czasu. ę ten zimny miąsz winogronowy

  teraz owijam nogi gazą od kostek do kolan,a wewnątrz kładę zimny miąsz winogronowy i . czekam na efekt .
  Pozdrawiam i miłego dnia

  Pawinci

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>