Opuchnięte nogi – przyczyny i co można z tym zrobić?
Uczucie ciężkości nóg to domena zwłaszcza kobiet. Wiele z nas narzeka na opuchnięte nogi, dyskomfort w trakcie dłuższego stania czy siedzenia. Co on może oznaczać i jak sobie z nim radzić? Czy są niezawodne sposoby na opuchnięte nogi?
Opuchnięte nogi? Winne są gromadzące się płyny
Obrzęki nóg, stóp i kostek związane są zazwyczaj z nadmiernym gromadzeniem się płynów, czyli zatrzymaniem płynów w tkance nóg, znanym pod terminem obrzękiem obwodowym. Obrzęk jest najbardziej widoczny w dolnych partiach kończyn, ze względu na grawitację. Może wystąpić po jednej stronie ciała lub na obu nogach.
Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Od tych poważnych związanych z problemami krążeniowymi, z układem limfatycznym czy pracą nerek, poprzez banalne – noszenie obcisłych pończoch i niewygodnych butów, a kończąc na bardzo powszechnych – otyłości, przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwbólowych (ibuprofen), leków na wysokie ciśnienie, braku ruchu, długim staniu czy siedzeniu.
Opuchnięte nogi często towarzyszą nam w okresie ciąży.
Obrzęk nóg może mieć również związek ze stanami zapalnymi tkanek nóg, które stanowi odpowiedź na uraz lub chorobę. Niekiedy jest to objaw rozwijającego się reumatoidalnego zapalenia stawów.
Obserwuj i idź do lekarza
Jeśli zauważasz obrzęki na nogach, obserwuj, jakie czynniki zmieniają wygląd Twoich nóg, co pogarsza a co poprawia ich stan.
Nie czekaj z wizytą u lekarza. Spotkaj się z nim możliwie szybko i powiedz o swoim problemie. To ważne, bo przyczyn może być tak wiele, że należałoby wykluczyć te najgroźniejsze.
Jak leczy się opuchnięte nogi?
Istnieje kilka sposobów na opuchnięte nogi. Najpopularniejsze to:
- specjalne pończochy uciskowe, które pozwalają usunąć płyn z nóg,
- przyjmowanie diuretyków, pigułek, które pozwalają pozbyć się nadmiaru płynów,
- masaże i ćwiczenia,
- walka z otyłością, zwiększenie ruchu i zmiana diety.
Możesz również spróbować:
- spać z nogami uniesionymi nieco wyżej, układając je na poduszce,
- zmienić obuwie na wygodniejsze,
- często chodzić, unikając pozostawania ciągle w pozycji stojącej lub siedzącej,
- unikać zbyt dużego obciążenia nóg.
6 komentarzy
Ja miałam z tym problem jedynie w ciąży, ale też nie duży. Słyszałam, że w ciąży trzeba nosić buty o rozmiar większe, bo tak puchną stopy, ale ja nie musiałam kupować nowego obuwia.
To szczęściara. Mi po ciąży pozostały większe stopy 😉
No ja właśnie mam ten problem. Nogi mnie bolą okropnie, czasem spuchną. Chyba to przez problemy z krążeniem, bo pajączki mi się pokazały też ;/, a mój lekarz na to nic, tylko maść mi przepisał zmniejszającą widoczność żyłek.
Warto zastanowić się na przyczyną…Im szybciej tym lepiej i działać prewencyjnie.
Witam!
przez przypadek wpadłem na artykuł. „Opuchlizna” może być też spowodowana przez retencję wody w organizmie. To niestety można stwierdzić przez śledzenie kaloryczności diety, jak i śledzenie podziału makroskładników w diecie samemu lub przez osobę w temacie (trening online).
J.
ja od 5 lat praktykuje miąsz winogronowy z czerwonego winogrona ogrodowego ze zbioru działkoego trzymany prze cały czas w lodówce przez rok czasu. ę ten zimny miąsz winogronowy
teraz owijam nogi gazą od kostek do kolan,a wewnątrz kładę zimny miąsz winogronowy i . czekam na efekt .
Pozdrawiam i miłego dnia
Pawinci