Główne menu

Osoby krytykujące są nieszczęśliwe. Czy jest na nie sposób?

Możemy ocenić również to inaczej, zastanawiając się, co myślimy w sytuacji, gdy zbije się szklanka. Jeśli pierwsza nasza myśl to „co za głupek/niedorajda/itd” lub przeklinanie losu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy problem z nadmiernym krytycyzmem.

Jak krytykować skutecznie?

Jeśli chcesz uzyskać zmianę zachowania drugiej osoby, niezależnie od tego, czy jest to partner, dziecko, współpracownik, najpierw pochwal, następnie powiedz, jak się czujesz z danym zachowaniem, które Ci nie odpowiada, zaproponuj pomoc w poszukiwaniu rozwiązania, ale pozostaw prawo wyboru osobie krytykowanej.

Nie krytykuj cech osobowości, charakteru – „jesteś taki nieodpowiedzialny” lub jeszcze gorzej „kompletny palant z Ciebie”, raczej opisz, jak się czujesz: „poczułam się bardzo źle, gdy zapomniałeś o naszej rocznicy. Było mi smutno, czułam się zawiedziona. Wiem, że masz wiele na głowie i musisz pamiętać o tak wielu rzeczach, ale rocznice są dla mnie bardzo ważne. Miło by jakbyś znalazł sposób, by o nich pamiętać”.

Wyrażaj swoją opinię, ale rób to spokojnie, bez zbędnych emocji oraz z szacunkiem dla opinii drugiej osoby, akceptując odmienne potrzeby i inny punkt widzenia.

Jak uwolnić się od negatywnego wpływu krytyki?

Jak żyć niezależnie od tego, co sądzą o nas inni? Jak uwolnić innych od obowiązku myślenia i mówienia o nas dobrze?

Wiele kobiet odczuwa ulgę, gdy uświadamia sobie, że sukces, na przykład zawodowy, nie polega na tym, że ich praca będzie przez każdego doceniana. Nigdy nie osiągnie się takiego stanu, że każda zapytana osoba będzie miała na określony temat dobrą opinię.

Robiąc cokolwiek, musimy przygotować się zarówno na to, że zyskamy zwolenników jak i krytyków. Dlatego tak ważne jest, by przekwalifikować nasze umysły w taki sposób, by dać sobie prawo do życia, jakie nam odpowiada, nie oglądając się na komentarze, od których nigdy się nie uwolnimy. One zawsze będą. To my musimy nauczyć się z nimi żyć.

 

  36 komentarzy

 • kakak

  Jak zwykle świetny i dający do myślenia artykuł

  • J

   nie zgadzam się z tym, że krytykują inni którzy byli krytykowani. Znam przypadki zupełnie inne. moim zdaniem zależy to od charakteru. oczywiście taka osoba jest nieszczęśliwa ale to są chyba zaburzenia osobowości bo nie wierze aby normalny człowiek był w stanie dzień w dzień kogoś krytykować. Są po prostu ludzie którzy czerpią niejako satysfakcję z gnębienia innych. nie jest to normalne. można krytykować kogoś – konstruktywnie (niezwykłą rzadkość) a można kogoś gnoić (b. częste) pod pozorem „pomocy”.

   • Tomasz

    Moja dziewczyna ze wszystkim jest na nie. Jestem od niej sporo starszy i doswiadczony przez życie. Chce dla niej jak najlepiej. Lecz ona pomimo swoich 26 lat jakby się zatrzymała życiowo. Nic ją nie interesuje, nic nie chce zmienić, nic ją nie cieszy, dosłownie z niczego nie umie czerpać przyjemności, satysfakcji. Na dom narzeka, na pracę narzeka, ostatnio nawet na mnie też.
    Trudno to wytłumaczyc w tych paru slowach, ale czuję , że sie oddalamy od siebie. Nie wiem jak mam sobie dać rade z tym wszystkim.

  • Agata

   Czyli co? Odejść od takiego partnera? Nie jestem zwolennikiem rozpadów związków partnerskich, tym bardziej że nadal kocham, ale ileż można znieść tej codziennej krytyki?

 • Jula

  Niestety taki był mój tata strasznie to męczące gdy ktoś tak wszystko neguje

  • dorota

   No tak. Rodzice chcą dla dzieci jak najlepiej, ale niektórzy rodzice zatrzymują się w czasie i nie zauważają, że ich dzieci dorastają i same decydują o sobie. Krytykowanie na każdym kroku strasznie oddala od siebie, budzi niezrozumienie i dystans.

  • Anka.

   Krytyka zabija innych. Jeśli dołączy do tego rodzina krytykanta, to osoba poddana krytyce nie ma szans.

   Argumenty: tatuś jest taki dobry. On nie chciał źle, zrozum go.

   Tak Tak, zrozum go pozwól zadręczyć się na śmierć. jak nie to jesteś zła.

 • Zbigniew Jerzy

  Napisałaś, „Osoby krytykujące są nieszczęśliwe. Czy jest na nie sposób?”. Jak każdy masz prawo oceniać chociaż ocenianie jest formą krytyki. Posługując się Twoją retoryką zawartą w tezie artykułu można by wnioskować iż co najmniej 1/5 populacji jest nieszczęśliwa. Ok taki klimat. Tylko co z tym sposobem na tych nieszczęśliwców. Może eksterminacja? Pomimo tego iż nie stronię od krytyki, ba nawet używam. konstrukcji „moim zdaniem” mogącej sugerować moją wszechwiedzę, nie jestem nieszczęśliwy. Podpowiadam jaki jest na mnie sposób, duża ilość C4 lub Syntex’u, resztki pozbierać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i spalić.

  • dorota

   Zbigniewie, wiesz, że szanuję Twoją opinię i lubię czytać Twoje komentarze.
   Tym razem jednak mam wrażenie, że nie zrozumiałeś artykułu tak jak chciałam to pokazać. Tak to jest niestety ze słowem pisanym…Chociaż i rozmawiając twarzą w twarz można się nie porozumieć i nie zrozumieć.
   Jak we wszystkim chodzi tutaj o skalę i styl. W artykule mowa o typie natrętnego krytykowania. Jest też fragment o tym, jak można a nawet należy (w niektórych sytuacjach) krytykować. 🙂

  • Elżbieta

   Dla mnie najgorsze jest to, że krytykuje mnie syn.
   Pomagam mu, załatwiam jego sprawy prowadzę jego biznes ( działalność gospodarcza) robię pranie, przygotowuję posiłki i sprzątam również u niego w mieszkaniu.
   Może robię za dużo , nie wiem gdzie leży przyczyna czy jestem „ kozłem ofiarnym „ ?

 • Zbigniew Jerzy

  Dorota, zrozumiałem i wydaje mi się że wiem o co Tobie chodzi. Często spotykam na swojej drodze tzw wszechwiedzących malkontentów lub upraszczając wiecznych krytykantów. Z racji tego że wyznaję czasami zasadę że, z koniem nie należy się kopać, odpuszczam polemikę i robię swoje. Dodałbym jeszcze że, krytykanci czerpią przyjemność z nerwowych reakcji krytytykowanych. i są przekonani do stosowania krytyki jako jedynego i najlepszego sposobu motywacji. Co do rozmowy tête à tête, obawiam się skutków.

  • dorota

   Masz rację – piranie żerują na krwi…Więc nie ma co pokazywać, że zostało się zranionym.

   A jakich skutków się obawiasz? 😉

 • elka

  mój mąż taki jest.. Krytykuje i obraża wszystko i wszystkich. On zawsze wszystko zrobiłby inaczej i oczywiście lepiej. Ciężko z nim żyć ale widzę, ze on sam jest nieszczęśliwy. Ma to też toksyczny wpływ na rodzinę, na mnie i nasze dziecko bo rodzi ciągłe konflikty. Zresztą, gdzie nie pójdziemy to tak jakby aż czekał żeby coś, kogoś skrytykować. Całe jego jestestwo bazuje na krytykowaniu. Nie potrafi się cieszyć z tego co ma. Chciałabym mu i nam jakoś pomóc ale nie mam pojęcia jak. To tak głęboko w nim siedzi…

 • Anna

  Rodzina mojego męża sprawia, że w wyniku kolejnej krytyki w naszym kierunku poszukuję odpowiedzi na pytanie: O co im tak naprawdę chodzi? Ten artykuł pomógł mi utwierdzić się w przekonaniu, ze niestety to oni są nieszczesliwi i chyba zazdrosni. Jesteśmy parą od 1,5 roku, małżeństwem od 4 miesięcy, a od 3 miesięcy noszę nasze dzieciątko pod sercem. Oboje z mężem jesteśmy przeszczęśliwi.
  Tak się akurat złożyło, że krotko przed poznaniem męża wzięłam kredyt na mieszkanie i już przy urządzaniu był przy mnie i mi pomagał. Mieszkanko jest małe, przytulne, ładnie urzadzone i uwielbiamy je. Po każdej podróży chetnie wracamy do naszego DOMU.
  Jednak już pierwsza wizyta rodziny męża nie obyła sie bez krytyki…Ojciec chodził po mieszkaniu i wyszukiwal na siłę błędów fachowców, a na koniec powiedział, że za te pieniadze to on by dom postawił… Niestety przez 30 lat małżeństwa domu nie postawił. Łatwiej było zamieszkać z tesciami.
  Niedawno powiadomilismy o tym, że spodziewamy się dziecka, a teściowa: no to teraz macie za małe mieszkanie… Mamy dwupokojowe mieszkanie i sądzę, że dla małżeństwa i dziecka jest wystarczające. Tym bardziej nie rozumiem komentarza teściowej, bo sama z mężem i szesciorgiem dzieci mieszkali na podobnym metrażu…dzieci upchane w jednym pokoju na łóżkach piętrowych…
  Wczoraj dzwoni szwagierka i pyta czy znamy płeć, a my, że jeszcze nie. Czy chcemy chłopca czy dziewczynkę? Mąż mówi, że obojętnie, najważniejsze żeby było zdrowe. Szwagierka narzuca, że koniecznie musi być chłopak. No jak to? Pierwsza dziewczyna??? A imiona macie wybrane? Takie??? Nie mogliście wybrać lepszych imion???
  To tylko kilka komentarzy z ich strony… Niestety nie wiem jak reagować na takie zachowania…na razie milczę i dopiero mężowi na osobnosci mówię, że nie podoba mi się ich postawa. Boję się, że któregoś razu wybuchnę, ale wolę się przygotować i postąpić bardziej opanowanie i dyplomatycznie… Gdzieś wyczytałam, że warto pociągnąć temat, dopytać o szczegóły ich opinii i że jest nadzieja, że w końcu znudzą ich zbędne komentarze.

  • dorota

   Anno, temat znam aż za dobrze. Mam podobne wspomnienia i z własnego doświadczenia napiszę tak. Też przez długi czas dla tak zwanego świętego spokoju milczałam, mój Mąż udawał, że ogłuchł. Zdarzało się, że przykre komentarze wypowiadane były w takich momentach, żeby on nie słyszał. Po przejściu dość długiej drogi wiem, że z osobami, które tak bezpośrednio ingerują w Twoje życie trzeba twardo, konkretnie, ale jednocześnie grzecznie. Nie można milczeć, udawać, że się nie słyszy, czy obrać pozę na przeczekanie, bo z czasem jest znacznie gorzej (a może być bardzo źle, gdy na świecie pojawi się Wasze dziecko). Idealnie nigdy nie będzie, ale można dojść do takiego momentu, w którym zwyczajnie bliscy zaczną się z Tobą liczyć i nie będą pozwalać sobie na takie traktowanie w myśl zasady – traktują Cię tak, jak sobie pozwalasz. To trudne, długo się tego uczyłam. Jednak teraz potrafię powiedzieć – „Wybacz, ale nie chcę tego słuchać. To dla mnie niemiłe. Może zmienimy temat?” i za chwilę zaproponować kawę czy herbatę. O dziwo takie zachowania i systematyczne pokazywanie, gdzie są moje/nasze granice skutkują. Jednak momentem przełomowym okazała się chwila, gdy Mąż jednoznacznie pokazał, że nie będzie akceptował niektórych zachowań i skutecznie uciął dyskusję.

   • milion

    Witam Anna
    Zanim wybuchniesz co bedzie nieuniknione…mozesz z nimi porozmawiac na spokojnie – powiedz im co powiedzieli, jak sie z tym czujesz, zapytaj co chcieli osiagnac mowiac to tak a nie inaczej i czy zalezy im na Tobie i na Waszym udanym zwiazku czy nie, oraz odpowiedz im dajac Twoje argumenty np.: tesciu lepiej by wybudowal niby a tego nie zrobil.
    Nie boj sie jak Cie odbiora bo oni nie boja sie jak odbierasz ich Ty.
    I na koniec dodam, ze wszystko z Toba w porzadku a z nimi niebardzo po tym co napisalas…gdybys mialla jakiekolwiek watpliwosci
    Pozdrawiam Aniu i powodzenia z baranami

  • Zuza

   Pani Aniu, to zazdrość i zawiść. Sama wiele razy stykałam się z takimi osobami. Nawet teraz. Koleżanka wysłała mi artykuł Pani Dorotki, bo już nerwowo nie wytrzymałam dziś przez szefową, kryrykującą moje prywatne sprawy. Zazdroszczą nam. Mamy tak naprawdę lepiej .Musimy się nauczyć to doceniać. Trzymam kciuki za Panie i wszystkich gnębionych przez zawistne kreatury.

 • Anna

  Doroto, serdecznie dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam!

 • Krystyna

  a co zrobić z osobami krytykującymi, którym nie da się przetłumaczyć, podsunęłam ten artykuł takiej osobie, ale tak jakby jego nie dotyczy,,,

 • Karolina

  Niestety pełno tego wokół. Łatwiej czepiać się innych niż skupić na własnych problemach i coś z nimi zrobić.

 • Małgorzata

  Polecam krytykującym nagminnie

 • Monika

  Polecam książkę Dale Carnegie Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.

 • Agnieszka

  Super artykul….bardzo dziekuje.
  Staram sie zroumiec zachowanie kolezanki w pracy.Jest ode mnie starsza i mam respekt ale choc mnie wciaz tresuje bym byla perfekcyjna i robila wszystko jak ona,jednak wciaz mnie krytykuje. To mnie przerasta.
  Zmienilam prace,nie mialam w handlu doswiadczenia.
  Chcialam byc szybko dobra i zaciskalam zeby,wiem,ze radze sobie super….ale coraz czesciej mysle ze mam smutna przez nia dusze.
  Gdy pytam powinnam juz wiedziec.Gdy nie pytam tez zle,bo mam pytac.Moglabym podac tysiace przykladow na uprzykrzanie godzin pracy.
  Za wszystko moge byc w kazdym momencie skrytykowana.Jest to juz dla mnie stres…
  Zaraz popelniam glupie bledy,gdy przy mnie stoi i mnie krytykuje….
  Wiem,ze jestem dobra i jestem lubianym czlowiekiem.Mam wesola dusze ,oddam wiele dla dobra innych…
  Ta krytykujaca pania tez darze sercem,ale coraz bardziej jest mi przykro.Bardzo przykro…
  Ten artykul pozwolil mi ujrzec ta nieszczesliwa osobe w innym swietle,zrozumiec takie zachowanie,ale jednak nie chce byc jej kozlem ofiarnym.Obraza sie tez szybko.Mowila mi ze matka jej nie kochala,ze byla czarna owca w rodzinie,Mowila mi ze matka byla przykra,ale i ona przekazuje takie uczucia dalej….a z drugiej strony mam czasem wrazenie ze bardzo mnie lubi ale chyba nigdy tego nie okaze,…..
  Nie chce jej krzywdzic slowami jak ona mnie.
  Nie chce jej zasmucac….
  Jednak czuje sie depresyjnie i nie umiem pozbyc sie tego uczucia…..
  Co robic ?
  Agnieszka

 • ANIA

  co robic jak sie czuje jakas nie wiem jak ktos mnie ciagle kryrykuje a mam 17 lat siostra np muwi ze jestem popier…… pier…..i inne o byle co a ona jest starsza a ja juz mam dosyc pomocy

  ANIa

 • Marcin Malinowski

  Bardzo konstruktywny, zwięzły i zrozumiały artykuł. Ale w moim społeczeństwie jest kilka aspektów które nadal poddaje analizie. Jestem w centrum integracji społecznej. Stworzyli dla naszej grupy sklep charytatywny. Stowarzyszenie przenosiło nas z budynku do budynku, wszędzie było zimno. Nie stać ich na ogrzewanie, mam wrażenie że mają złudne wyobrażenia na temat sklepu charytatywnego, na chłopski rozum i na skutek doświadczeń życiowych i przeczytanych książek wiem nie które rzeczy a reszte biore na logike. Myślą że jak jakiś sklep da im ciuchy na sprzedaż to wiele z nich będzie w dobrym stanie, nie piorą tych ciuchów. A dla potrzebujących mówią że mają rtv i agd jak to nie prawda a poza tym mało ciuchów już tam zostało. Uważają mnie za krytyka. Co prawda w swoim życiu miałem wiele problemów. Też nie umiałem słuchać krytyki. Miałem stwierdzone zaburzenia osobowości. Czasem na niektórych krzycze jak zwracają na mnie uwagę, ale potem analizuje tą krytykę, ale czy na tej podstawie mogę twierdzić że jestem krytykiem nawet jeśli czasem w ten sposób odchodzę od zweryfikowania własnych błędów? Mam wrażenie że jak staram się łagodnie jak Bóg przykazał zwrócić komuś uwagę to nie jestem pewny siebie i po rozmowie mam wrażenie że nie powiedziałem więcej. Że nie udało mi się zwrócić uwagi albo że te osoby kompletnie mnie olewają. Co robić? Uciekać? Czy rozmawiać? Bo ja już nie wiem. Długo by tu opisywać ale musze uciekać do pracy. Proszę o odpowiedz na maila .

 • Emilia

  Nie do końca zgodzę się z generalizowaniem co do przyczyn nadmiernego krytykanctwa. Krytykiem równie dobrze może zostać osoba niekrytykowana przez otoczenie (rodzina,znajomi) w najmłodszych latach, wychowana w przeświadczeniu nieomylności i wyjątkowości, która następnie zderzyla się z rzeczywistością wchodząc w dorosłość, dostrzegając, że aby być docenionym,pochwalonym należy również dac cos od siebie, a adwersarz,szef czy kolega z zespołu nie jest naszą mamą przekonana o naszej lepszosci. Niemniej taka postawa zawsze rozwija się jako mechanizm obronny, służący wyparciu i zaprzeczeniu oraz odbudowaniu nadwatlonego ego. Żadna skrajność zatem nie jest dobra-to taka dygresja,aby nie wychować małego krytyka dla jego wwłasnego dobra 🙂

 • Printer

  Zauważyłem, że osoba cicha, uległa, częściej może być krytykowana, bo po prostu na to pozwala. Słabe osobniki są łatwiej pożerane… Treba się uczyć asertywności. Umieć postawić na swoim kiedy trzeba.

 • Karolina

  Najwięcej krytykuje ten co nie ma nic do roboty patrzy na to co inni robią źle. Wystarczy piłeczka odbijanie tak samo reagować jak atakująca osoba krytykując. Takie nie widzą że inni oddalają odsuwają się od nich. Zaślepieni są wadami innych zamiast własnymi. Ludzie powinni reagować

 • Tomek

  Bardzo dobry artykuł , właśnie się dowiedziałem jakim jestem palantem . Teraz wiem ile musze pracować nad sobà i że w ogōle muszę coś z tym moim podejściem zrobić . Tyle tylko , że nie wiem od czego zaczàć . Dało mi to prawdziwego kopa w twarz na ogarnięcie sie . Dzięki .

 • Jason

  Dorota, muszę Ci powiedzieć, że to naprawdę świetny artykuł. Rozłożyłaś problem na wszystkie podkategorie jakie tylko były możliwe, a w dodatku Twoja ocena jest obiektywna (czego w dzisiejszych czasach niestety brakuje społeczeństwu). Taka jest psychologia człowieka i w pełni się z tobą zgadzam 🙂 Jesteś naprawdę bardzo inteligentną kobietą.

 • Mariusz

  Świetny artykuł.Napisany z wuczuciem ale jednocześnie podkreslajacy istote problemu osób krytykujacych.Mi pozwolił na obiektywne spojrzenie na samego siebie.
  Dzięki Dorota

 • Anna

  W naszym związku mąż prowadzi własną działalność, która nie przynosi dochodu (żadnego). Ja zarabiam i utrzymuję rodzinę.
  Jednak ciągle jestem krytykowana, wyzywa mnie od wieśniaczek, mówi że źle wychowałam dzieci i że mam z nimi zły kontakt. Sam dzieciom robi tylko wykłady, a one od niego stronią jak tylko mogą , ale on tego nie zauważa tylko mnie obwinia.
  Przy swoich rodzicach i dzieciach mnie krytykuje.
  Siebie uważa za dżentelmena, a zachowuje się jak „burak”
  Jest niechlujny, zapuścił sobie wąsy które wchodzą mu do buzi , ale na złość nie chce ich ściąć.
  Podsłuchuje moje rozmowy z dziećmi.
  Obraza mnie i dzieci . Prowokuje do kłótni, a potem idzie spokojnie spać tak jakby wyprowadzenie kogoś z równowagi było dla niego uspakajające. Ostatnio wypominał mi od wieśniaczek i chorych psychicznie , choć u niego w rodzinie chorowano na schizofrenie,
  Co mam z tym zrobić jak żyć coraz cześciej się oddalam zamykam
  Anna

 • Tomek40

  Niestety taka jest prawda. Wiele lat mi uplynelo na walce z mama z jej krytycznym stosunkiem do mnie. Uwazalem że jestem inny niz ona, ale niestety wyroslem na takiego samego .Uswiadomilem to sobie pod wplywem wypowiedzi bylego przyjaciela…Moje chamstwo sprawilo ze odsunalem ludzi od siebie lub sam ich odsunalem. Moja wada jest ze zawsze musze miec racje….Nie wiem dokad zmierzam, z kim. Jestem nieszczesliwy i sprawiam ze ludzie ktorzy byli obok tez sa nieszczesliwi. Chcę siebie zmienic, chcę pracowac nad soba, moze jeszcze jest sens

 • Ewa

  Moja matka przez całe życie mnie krytykuje ciągle robię coś nie tak niczego nie rozumiem na niczym się nie znam. jeżeli zwrócę jej o to uwagę obraża się strzela fochy i ciągle się tłumaczy że to ona musiała pracować żeby ona wychowała trójkę dzieci że jej nikt nie pomagał i tak dalej i tak dalej. na wszystko i na wszystkich narzeka na własne dzieci na własne synowe a teraz już nawet na wnuki. Mam jej najzwyczajniej dość po prostu dość.ciągle słyszę że wszyscy nie tak robią jak trzeba że ona tak robiła i było dobrze i że inni powinni też tak robić. wszelkie próby jakiejkolwiek rozmowy która miałaby doprowadzić do porozumienia kończą się fiaskiem nie można do niej dotrzeć i nie wiem czy w ogóle się da. A najlepsze jest to że to co robi robi tak samo jak kiedyś jej matka.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>