Główne menu

Inf. prasowa
Osteoporoza atakuje kobiety – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!

Wiele osób nie zastanawia się, co to jest osteoporoza, zanim nie odczuje pierwszych objawów choroby. Sprawdź, na co należy zwracać uwagę i dowiedz się, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne opracowały w 2015 roku Raport Osteoporoza – cicha epidemia w Polsce. Według danych specjalistów pracujących nad zestawieniem osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób we współczesnym społeczeństwo. Rosnąca liczba chorych, a także bezobjawowy przebieg schorzenia sprawiają, że osteoporoza jest nazywana cichym zabójcą oraz cichą epidemią. Badacze uważają bowiem, że po pięćdziesiątym roku życia złamania pojawia się nawet u 30% kobiet i u 8% mężczyzn. Wiele z tych uszkodzeń (40% w przypadku kobiet po pięćdziesiątce i 13% w przypadku mężczyzn w tym samym wieku) niesie ze sobą życiowe ryzyko. Złamania będące wynikiem osteoporozy mogą być przyczyną niesprawności, kalecka, a w niektórych przypadkach także śmierci. Najczęstszym typem uszkodzeń o charakterze osteoporotycznym są złamania bliższego końca kości udowej (w skrócie bbk udowej). Lekarze alarmują, by nie bagatelizować pierwszych symptomów choroby, ponieważ ta może skutecznie utrudnić życie oraz doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Regularne badanie gęstości kości oraz profilaktyka osteoporozy powinny być priorytetem kobiet po trzydziestce, ponieważ w tym wieku rozpoczyna się proces utraty masy kostnej. Sprawdź, co to jest osteoporoza http://calperos.pl/o-osteoporozie.

Osteoporoza w liczbach

We wspomnianym raporcie zostały zaprezentowane liczby dotyczące problemów osteoporotycznych na całym świecie. Wyniki badań są alarmujące, ponieważ każdego roku wiele osób nieświadomych choroby cierpi z powodu jej konsekwencji. Według specjalistów w 2000 roku doszło do aż dziewięciu milionów złamań osteoporotycznych na całym świecie, z czego ponad półtora miliona było złamaniami bliższego końca kości udowej. Badacze, obserwując wzrost zachorowań, przewidują, że w roku 2050 liczba złamań bbk udowej na całym świecie wyniesie ponad sześć milionów. Zespół specjalistów obliczył także, że do złamań w Europie dochodzi średnio co trzydzieści sekund. Daje to zatrważające wyniki, ponieważ w 2000 roku zarejestrowano ponad trzy miliony złamań, z czego ponad sześćset tysięcy było złamaniami kręgosłupa, prawie pięćset tysięcy to złamania szyjki kości udowej, a pięćset siedemdziesiąt – złamania kości promieniowej.

Raport dla Polski także nie napawa optymizmem. W 2009 roku odnotowano prawie trzysta tysięcy złamań bliższego końca kości udowej. Ponad sto sześćdziesiąt tysięcy to z kolei wszystkie złamania osteoporotyczne. Badania donoszą, że podobnie jak na całym świecie na traumy są narażone bardziej kobiety. W 2010 z powodu osteoporozy ucierpiało bowiem prawie dwa i pół miliona pań oraz prawie pięćset tysięcy mężczyzn. Specjaliści przewidują, że wzrost liczby złamań będący skutkiem starzenia się społeczeństwa sprawi, że liczba złamań w latach 2025-2035 dramatycznie wzrośnie i wyniesie odpowiednio:

  • 2025 rok: 3 239 564 złamań o charakterze osteoporotycznym;
  • 2035 rok: 4 098 878 złamań o charakterze osteoporotycznym.

Liczby mówią same za siebie – zagraża nam osteoporoza. Profilaktyka jest zatem niezbędna, dlatego konieczne jest wzdrożenie programów edukacyjnych oraz prowadzenie działań mających na celu zwiększenie wiedzy na temat choroby. W przeciwnym wypadku z roku na rok coraz więcej osób będzie cierpieć z powodu traum wywołanych schorzeniem, a dla wielu z nich złamania będą śmiertelnie groźne (dosłownie!). Dowiedz się, na czym polega profilaktyka osteoporozy http://calperos.pl/profilaktyka.

Objawy osteoporozy – czy można je rozpoznać?

Osteoporoza jest chorobą, która przebiega właściwie bezobjawowo. Właśnie z tego powodu niezwykle istotna jest profilaktyka, ponieważ schorzenie daje o sobie znać zazwyczaj w wysokim stopniu zaawansowania. Oznakami choroby mogą być, m.in. przewlekły ból kręgosłupa, obniżenie wzrostu oraz garbienie. Osoby, które zauważą wspomniane symptomy powinny niezwłocznie zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia odpowiedniego leczenia lub wdrożenia profilaktyki osteoporozy. Ponadto warto, by wszystkie kobiety około czterdziestego roku życia oraz mężczyźni po ukończeniu sześćdziesięciu pięciu lat wykonali badanie gęstości kości (lub inne badanie na osteoporozę), które pozwoli sprawdzić stan zdrowia i pomoże określić ryzyko wystąpienia niebezpiecznych złamań.

Osteoporozaleczenie i interwencja lekarza

Leczenie osteoporozy ma na celu zachowanie masy kostnej powyżej tzw. progu złamań, dlatego osoby cierpiące na to schorzenie muszą przyjmować wiele środków farmaceutycznych. Konieczne są także regularne kontrole lekarskie. Większość lekarstw wymaga wieloletniego zażywania. W tym czasie niezbędne jest też przestrzeganie zasad profilaktyki osteoporozy oraz zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia. Współpraca na linii pacjent-lekarz, czyli zastosowanie właściwych leków oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty sprawiają, że ryzyko złamań może zostać wyeliminowane, a osoba cierpiąca na osteoporozę może cieszyć się sprawnym układem ruchu do późnej starości.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego lub bezzwłoczne zgłoszenie się na dyżur. Dotyczy to przede wszystkim osób, które po upadku odczuwają dotkliwy ból kręgosłupa, biodra, ud lub klatki piersiowej. Jeśli w wyniku upadku pacjent nie może się podnieść, a każda próba wstania sprawia ogromny ból, wizyta lekarza jest niezbędna, ponieważ mogło dojść do złamania kręgu lub szyjki kości udowej. Te same zasady obowiązują osoby, które odczuwają silny ból kręgosłupa wraz z towarzyszącym złym samopoczuciem lub osłabieniem. Wspomniane objawy wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla życia. Wizyta u lekarza jest również wskazana, jeśli w wyniku upadku na dłoń lub przedramię, pacjent odczuwa dotkliwy ból (czasami z towarzyszącym obrzękiem). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do złamania kości przedramienia.

Niebezpieczne skutki osteoporozy

Brak diagnozy, leczenia czy profilaktyki osteoporozy może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji i pogorszenia stanu zdrowia. Do najgroźniejszych skutków choroby należą:

  • złamania bliższego końca kości udowej (bkk udowej), które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych złamań. W wyniku ich powikłań umiera co piąta kobieta i co piąty mężczyzna. Z kolei osoby, które przeżyją, są aż w 50% niepełnosprawne. Złamania szyjki kości udowej w większości wypadków wymagają leczenia operacyjnego. Podczas zabiegu dokonuje się zespolenia kości. Czasami konieczne jest wszczepienie endoprotezy;
  • złamania kości promieniowej są skutkiem upadku i zazwyczaj nie wymagają leczenia operacyjnego. Konieczne jest natomiast unieruchomienie kości w opatrunku gipsowym. Aż 40% pacjentów skarży się na powikłania będące wynikiem wspomnianego złamania. Są to przede wszystkim nieprawidłowy zrost, zespoły bólowe, w tym kompleksowy zespół bólu regionalnego (choroba Sudecka);
  • złamania kręgosłupa występują aż u co czwartej kobiety po pięćdziesiątym roku życia i u co drugiej po ukończeniu osiemdziesięciu pięciu lat. Traumy są w większości przypadków (70%) bezobjawowe, a o przebytym złamaniu świadczy obniżenie wzrostu. Warto wiedzieć, że przy obniżeniu o 4 cm prawdopodobieństwo złamania jest bardzo wysokie. Takie traumy skutkują także pogłębieniem kifozy kręgosłupa piersiowego (tzwn. wdowi garb). W wyniku złamań powstają deformacje sylwetki, które z kolei prowadzą do zmniejszenia pojemności oddechowej płuc, pogorszenia wydolności układu krążeniowo-oddechowego i skłonności do zaparć. W grupie osób ze złamaniami kręgów zauważono zwiększenie śmiertelności w okresie 5 lat o 15-20%.

Osteoporoza jest chorobą, która dotyka przede wszystkim kobiety, dlatego warto wiedzieć, na czym polega schorzenie i jak można mu zapobiec lub opóźnić jego pojawienie się. Osłabienie kośćca można zaobserwować już po trzydziestce. Dobrym pomysłem jest więc skonsultowanie się z lekarzem i rozpoczęcie profilaktyki osteoporozy. Odpowiednia dieta i właściwy tryb życia oraz regularne wizyty u specjalisty pomogą zachować doskonałą kondycję, świetne zdrowie i zmniejszenie ryzyka wystąpienia schorzenia na długie lata.

Źródła:

  • http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2011_410_423.pdf
  • http://www.osteoporoza.pl/attachments/1907_Raport_System_OP_Minist-7_2015.02.10.pdf
  • http://www.osteoporoza.pl/attachments/1675_Broszura_Osteoporoza_27_portal_2012-04-27ec.pdf
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,osteoporoza—objawy–leczenie–profilaktyka–co-to-jest-,artykul,1578893.html

    2 komentarze

  • Kam.zaj

    Na osteoporozę choruję odkąd zaczęła mi się menopauza. Dowiedziałam się o tym, kiedy miałam uraz i pękła mi szyjka kości udowej, Stwierdziłam, że trzeba z tym walczyć. Oprócz leków, które zażywałam, zaczęłam stosować zabiegi polem magnetycznym w Terapion. Na początku zbytnio w samo działanie magnetoterapii nie wierzyłam, ale stwierdziłam, że spróbuje. Stosowałam zabiegi przez okres 4 tygodni. Zrobiłam ponowne badanie, okazało się, że gęstość kości znacznie się zwiększyła. Serdecznie polecam dla osób, które maja problemy z osteoporozą.

  • karodos.pl

    Ja wiem, że aby nie mieć problemów z osteoporozą powinno unikać się mleka, a jeśli już spożywać to w niewielkich ilościach, bo wypłukuje wapń z kości.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>