Główne menu

Art. sponsorowany
Oświetlenie na szynoprzewodach – czy warto je zastosować w domu?

W domowych wnętrzach stosuje się mocno zróżnicowane lampy – wszystko po to, by optymalnie doświetlić przestrzeń, zwiększyć jej funkcjonalność oraz zbudować wspaniały klimat, wpisujący się w założenia aranżacyjne i stylistyczne. Coraz więcej osób dostrzega, że oprócz podstawowych rozwiązań w przestrzeniach mieszkalnych warto wykorzystać rozwiązania na szynoprzewodach – praktyczne, wygodne i naprawdę estetyczne.

Z czego wynika popularność lamp na szynoprzewodach? W jakich wnętrzach się one sprawdzają? Czym wyróżniają się nowoczesne systemy szynoprzewodowe? O tym napiszemy poniżej.

Lampy na szynoprzewodach – nie tylko do sklepów i innych lokali usługowych

Zwykło się uważać, że systemy oświetleniowe na szynoprzewodach to rozwiązania typowo techniczne, które stosuje się przede wszystkim w sklepach i instytucjach, jako wygodny sposób na precyzyjne doświetlenie wybranych przestrzeni. Instalacje tego typu pozwalają bowiem na optymalne rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych, by dostarczyć tyle światła do danej strefy, ile jest potrzebne – zwłaszcza gdy wybierze się oprawy z opcją regulowania kąta świecenia (np. reflektory).

W ostatnich latach liczni użytkownicy i dekoratorzy wnętrz dostrzegli jednak olbrzymi potencjał takich rozwiązań w oświetleniu wnętrz mieszkalnych. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszli producenci, dostarczając szeroki wybór produktów, wpisujących się w rozmaite tendencje. Można zatem znaleźć typowo techniczne rozwiązania do aranżacji minimalistycznych i industrialnych, ale też efektowne lampy skandynawskie, a nawet oprawy glamour. Szeroki wybór rozwiązań posiada choćby sklep z oświetleniem LightPlus.

W jakich wnętrzach w domu zamontować szynoprzewody?

Lampy na szynoprzewodach to opcje bardzo praktyczne i uniwersalne. Wszystko zależy od wybranego typu opraw. Większe, okazałe produkty świetnie sprawdzają się jako oświetlenie do pomieszczeń reprezentacyjno-rekreacyjnych, gdzie stają się nie tylko praktycznym oświetleniem głównym lub strefowym, ale również stylową dekoracją i dopełnieniem wystroju. Montuje się je zatem w salonach, sypialniach, jadalniach i kuchniach.

Drobniejsze oprawy stanowią idealny pomysł na oświetlenie do ciasnych przestrzeni. Przydają się zarówno w niewielkich salonach, jak i w korytarzach, na klatkach schodowych czy w przedpokojach.

Różne rodzaje systemów i oprawy na szynoprzewód

Na estetykę systemu szynoprzewodowego wpływają w głównej mierze lampy. Można zdecydować się na:

  • reflektory,
  • oprawy wiszące,

utrzymane w rozmaitych stylach, wykonane z różnych materiałów, o wielu wzorach i kolorach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Dostępne są bowiem rozwiązania:

  • podtynkowe (niemal całe listwy skrywają się w powierzchni sufitu),
  • natynkowe (szynoprzewody są w całości widoczne).

Ciekawym produktem są szynoprzewody magnetyczne, które znacząco ułatwiają montaż całego systemu. Wystarczy bowiem po zainstalowaniu szynoprzewodu i podłączeniu go do zasilania, umieścić w nim lampy, by szybko i wygodnie doświetlić domowe przestrzenie.

Aby zapewnić sobie optymalny poziom doświetlenia, trzeba zastanowić się nad doborem rodzaju instalacji. Można zdecydować się na szynoprzewody jedno lub trójfazowe. Czym się różnią? Szyny jednofazowe pozwalają na podłączenie lamp do jednej fazy, trójfazowe – do trzech. W praktyce umożliwia to włączanie i wyłączenie osobno różnych lamp znajdujących się na jednej listwie. Przydaje się to zwłaszcza przy podziale wnętrza na konkretne strefy, by uzyskać warunki świetlne dopasowane do konkretnych potrzeb chwili. Jednofazowe szyny sprawdzają się w mniejszych wnętrzach, gdzie chce się równomiernie doświetlić wszystkie zakamarki.

Skuteczny sposób na modne oświetlenie wnętrz

Oświetlenie na szynoprzewodach stało się w ostatnim czasie niezmiernie modne. Trudno się dziwić – jest funkcjonalne, wygodne i zapewnia idealny poziom doświetlenia, zgodny z oczekiwaniami użytkowników. Dodatkowo duża dostępność efektownych opraw oświetleniowych sprawia, że takie rozwiązanie nabiera efektownego wyrazu i świetnie wpisuje się nawet w najbardziej eleganckie i stylowe wnętrza.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>