Główne menu

Otarcia intymne – jak sobie z nimi radzić?

Seks powinien być przyjemnością. Nie zawsze jednak jest to możliwe, na drodze do czerpania radości z bycia we dwoje stają często podrażnienia intymne, które są przyczyną dyskomfortu. Kiedy i dlaczego powstają otarcia intymne? Jak sobie z nimi radzić i jak zapobiegać?

Otarcia intymne po seksie

Wiele kobiet narzeka na dyskomfort po współżyciu. Seks sprawia przyjemność, wszystko przebiega tak, jak powinno, jednak następnego dnia pojawia się niemiłe uczucie, pieczenie, ból, dyskomfort, które przyćmiewają całą wcześniejszą przyjemność. Zamiast uczucia rozluźniania i błogości, pojawia się rozczarowanie. Dlaczego tak się dzieje, skoro seks jest czymś tak naturalnym? Skąd te problemy?

Przyczyn problemów może być wiele. Do najważniejszych zalicza się:

 • niewystarczająca gra wstępna, zbyt krótka lub za mało skuteczna, która nie pozwala na odpowiednie przygotowanie kobiety do penetracji, organizm nie produkuje wystarczającej ilości śluzu, czego skutkiem jest niewystarczające nawilżenie pochwy,
 • suchość pochwy – z którym niektóre kobiety mogą mieć problem niezależnie od dnia cyklu, inne narzekają na suchość po miesiączce lub też przed nią. Czasami winne są zaburzenia hormonalne i niewystarczająca produkcja estrogenu, wskazująca na menopauzę, ciążę. Przyczyną problemów może być zażywanie niektórych leków, antykoncepcja, przemęczenie czy stres. Nierzadko winne są wizyty na basenie (z powodu drażniącego działania chloru) czy nieprawidłowa dieta.
 • zbyt intensywny seks – przyczyna może być też inna. Kobieta może być dobrze przygotowana do seksu, czerpać z niego pełną satysfakcję, ale akt może być na tyle intensywny, a ruchy tak dynamiczne, że dochodzi do podrażnień, których istnienie ujawnia się, gdy opadają emocje.

Jak objawiają się otarcia intymne?

 • ból w okolicy intymnej,
 • ból podczas stosunku,
 • pieczenie,
 • krwawienie,
 • swędzenie,
 • obrzęk i zaczerwienienie,
 • nadkażenia i stany zapalne.

Co robić, gdy się pojawią otarcia intymne?

Otarcia intymne można szybko zminimalizować, sięgając po domowe metody.

Przede wszystkim warto umyć okolice intymne, wykorzystując do tego celu preparaty do higieny intymnej, na rynku są produkty o działaniu łagodzącym.

otarcia intymne
Dobrze również użyć specjalnego żelu, który wykazuje działanie regenerujące i osłaniające. Daje szybką ulgę, minimalizując przykre objawy. W aptece znajdziemy wiele tego typu produktów dostępnych bez recepty. Można sięgnąć również po globulki dopochwowe z kwasem mlekowym i hialuronowym.

Jednak najskuteczniejsze, tak jak w wielu przypadkach, jest zapobieganie.

Jak zapobiegać otarciom intymnym?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad przyczynami podrażnień i im zapobiegać.

Jeśli przyczyną jest suchość pochwy, warto sięgnąć po lubrykant. Zbyt intensywny seks? Może dobrze nieco zwolnić? Brak gotowości do miłosnych uniesień? Powinna pomóc dłuższa gra wstępna.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, czy przyczyną otarć nie są inne czynniki, na przykład noszenie zbyt ciasnej bielizny, zbyt obcisłych spodni. Na co dzień dobrze nosić bawełnianą bieliznę, a koronkowe stringi pozostawić na specjalną okazję. Powodem problemów może być też sport, zwłaszcza długa jazda na rowerze. Jeśli wybierzemy zbyt twarde, małe siedzonko, to wrażliwe miejsca mogą zostać podrażnione. Niebezpieczne może okazać się również bieganie, które powoduje często ocieranie nogi o nogę i podrażnienia skóry ud.

Do otarć może dojść również po badaniu ginekologicznym, a także na skutek leczenia dopochwowego, na przykład przyjmowania luteiny w ciąży. Często problemy powoduje niewystarczająca lub zbyt intensywna higiena osobista.

  7 komentarzy

 • Iwona

  No i właściwie wszystko na temat 🙂 Lubrykant to bardzo dobra sprawa – warto go mieć w domu.

 • bagienny

  Można też lepiej podkręcić mężczyznę, wówczas on będzie też nawilżał ;]

 • Kasia i jej kobiecy świat

  Mnie podrażnia chlorowana woda na basenie i bielizna, dlatego unikam basenów i nosze tylko bawełniane figi 🙂 Koronka tylko na specjalne okazje 🙂

 • motyl

  Otarcia podowuje także owłosienie intymne. Zapobiega temu golenie się w tych miejscach.

  • Maja

   A widzisz, a u mnie jest dokładnie odwrotnie – po goleniu mam tak silne otarcia i uczucie ciągłego swędzenia, ze nie jestem w stanie funkcjonować, bo przeciez nie zawsze jest możliwosc podrapania się, nie sposób robić tego co kilka sekund raz po raz. Brrrr!

   • Nin

    1. Nie golić zbyt dokładnie. Nowoczesne golarki robią to przesadnie dobrze. Powoduje to często zapalenie mieszków włosowych. Zwykle kilka godzin później.
    2. Jeżeli już to nastąpi, to zasypka dla niemowląt pozwala przetrwać pierwsze dwa dni.
    3. Osoby uczulone na roztocza mają trudniej. Pomagają leki antyhistaminowe (Alertec, Clemastin, Rupafin itp.)

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>