Co oznacza ból w lewym boku? Problemy gastryczne czy ginekologiczne?
Ból to sygnał ostrzegawczy, SOS od naszego organizmu. Nie bierze się znikąd, ma zazwyczaj konkretne przyczyny. Choć trudno zdiagnozować je za pośrednictwem jakiegokolwiek tekstu, nawet tego najbardziej szczegółowego, to można prognozować, jakie są jego źródła, związane z miejscem odczuwania bólu i jego charakteru. Co oznacza ból w lewym boku? Czy powinien nas zmotywować do wizyty u lekarza?
Ból w lewym boku – najczęstsze przyczyny
O bólu w lewym boku mówi się najczęściej, gdy pojawia się dyskomfort po lewej stronie brzucha. Powodów może być mnóstwo:
- choroby układu pokarmowego,
- nadmierne nagromadzenie gazów (związane z przejedzeniem, nietolerancją pokarmową),
- niestrawność (zazwyczaj pojawia się w górnej części brzucha, czasami może pojawić się w dolnej),
- nieprawidłowości w układzie rozrodczym (ból po lewej stronie brzucha może wskazywać na zapalenie przydatków, ciążę pozamaciczną, torbiel jajnika i pęknięcie jajnika)
- dyskomfort w układzie wydalniczym,
- kamica i kolka nerkowa – oprócz bólu pojawia się parcie na pęcherz, gorączka, nudności i wymioty,
- po urazie może wskazywać na pęknięcie śledziony, co stanowi bezpośrednie ryzyko dla życia, w takim wypadku ból określany jest jako kłucie pod żebrami z lewej strony.
Jeśli ból w lewym boku pojawia się nagle i szybko narasta…
Ból po lewej stronie brzucha, który ma charakter ostry, pojawia się nagle i szybko narasta, wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Może mieć poważną przyczynę, która zagraża życiu i zdrowiu. Dlatego nie wolno zwlekać z poszukiwaniem pomocy.
Lekarz po badaniu fizykalnym i przeprowadzonym wywiadzie zleci badanie, pozwalające ustalić, jaka jest przyczyna bólu. Przy okazji często wykonuje się badanie USG przez powłoki brzuszne i dopochwowo, zleca się morfologię krwi z oznaczaniem parametrów zapalnych, parametrów pracy nerek i wątroby. Czasami wykonuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
Ból w lewym boku o charakterze przewlekłym
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli ból po lewej stronie brzucha pojawia się i znika, towarzyszy przez tygodnie, miesiące, a nawet lata, jeśli trudno dokładnie wskazać jego źródło oraz natężenie, bo ma on charakter zmienny.
Jeśli ból ma charakter przewlekły, również warto szukać pomocy, ale nie ma powodu do paniki. Warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i zastosować się do rad uzyskanych w gabinecie. Leczenie uzależnione jest od przyczyny i charakteru bólu.
9 komentarzy
W każdym przypadku ostrego lub przewlekłego bólu trzeba iść do lekarza, to chyba oczywiste. Miałam problemy w tych sprawach, które skończyły się operacją, więc wiem co mówię.
Kurcze mnie takie bóle często dotyczą, chyba muszę wkoncu to skonsultowac.
Ja zawsze się boję, że taki ból to wyrostek;)
Najgorsze jest to, że takie bóle lekceważą nawet lekarze, a wtedy do kogo sie udać?
Zawsze trzeba kontrolować swój stan zdrowia i w razie czegoś iść do lekarza 🙂
dokładnie.. bólu nie należy ignorować, w szczególności, jeżeli na co dzień nie występują żadne inne bóle 🙂
Mi od 2009 roku doskwiera ból w lewym boku. Zrobiłam wszystkie badania jakie były możliwe USG, tomograf komputerowy z kontrastem, 5 razy gapskostropię, stosuje dietę, nie pije alkoholu, nie palę a ból mam dalej jak miałam. Bałam się że to trzustka ale okazało się że z nią jest ok, wszystkie narządy są w porządku bo wszystko sprawdzam regularnie. A boli dalej jak bolało i nie ma mądrego na mój problem. Mam bakterie Helicobacter może to ona mi tak doskwiera.
W moim przypadku ból w lewym boku kojarzył mi się ze sprawami kobiecymi ze względu na wcześniejsze przejścia. Jeden cudowny lekarz-dr Dorski-Rzeszów stwierdził, że to problemy w okolicy esicy. Poszukałam przyczyny – 6 miesięcy odbijania się od różnych przychodni i badań- niestety wszystko prywatnie….dziś wiem…MAM MARTWICE JELIT I OSTRĄ CELIAKIE- badajcie się kochane…..jedno badanie na transglutaminazy tkankowe IgA i IgG oraz IgA całkowite i wiecie, że to CELIAKIA-CHOROBA TRZEWNA!!! Bardzo poważna choroba autoimmunologiczna, którą dostajemy w genach. Nieleczona w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Obejmuje całe rodziny, bo jest genetyczna- jak Ty chorujesz- to Twoje dzieci też. Jeżeli potrzebujesz wiecej wiadomości skontaktuj się ze mną…ja już to wszystko przerobiłam na sobie…niestety moja córka lat 10 też ma ostrą celiakie a od urodzenia AZS i ostre alergie wziewne i pokarmowe…badajcie się kobiety!!!! Edyta Kalandyk Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kobieta-kobiecie.
Robiłam nie dawno badanie usg w bardzo dobrej placówce REKLAMA miła obsługa i nie jest długi termin oczekiwania, zawsze ida pacjentowi na rękę z uzgodnieniem ter-minu.