Palenie papierosów a problemy zdrowotne u kobiet
Napisano na ten temat dużo. Może i wszystko? Były kampanie informacyjne, ulotki, pogadanki w szkołach, lekcje wychowawcze, programy edukacyjne. Mimo to nadal palenie papierosów jest jednym z najczęstszych nałogów. Wpływa bardzo destrukcyjnie na zdrowie mężczyzn i kobiet. Najprostszym sposobem, żeby uchronić bliskich od palenia jest…rzucić palenie. Bardzo trudne zadanie – jednak gest mówiący wszystko.
Przestrzeganie dzieci a jednocześnie spalanie paczki czy pół paczki papierosów dziennie to niestety branie odpowiedzialności za to, że wkrótce nasza córka czy nasz syn również będzie palił. Dzieci nie robią tego, co im mówimy. One robią to, co sami czynimy.
Wiesz, że powinnaś rzucić palenie
Palenie trzeba rzucić. Nie ma żadnych wątpliwości.
Rzadko osoba paląca nie ma w planach rzucenia nałogu. Trudno znaleźć taką, która nigdy nie próbowała.
Statystyki są niestety porażające….
Z powodu skutków palenia papierosów umiera (dane CDC – Centers for Disease Control and Prevention) więcej osób niż razem wzięte zgony spowodowane wypadkami komunikacyjnymi, spożywaniem alkoholu, narkotyków, samobójstwami, zabójstwami i z powodu HIV.
Palenie papierosów prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Wszystko z uwagi na przyspieszony
rozkład kolagenu, utratę jędrności i napięcia skóry.
Palenie powoduje śmierć
Główną przyczyną śmierci są choroby serca. Jednak nie wśród kobiet. W przypadku pań między 40 a 79 rokiem życia główną przyczyną śmierci są nowotwory, w tym na pierwszym miejscu…nowotwór płuc.
Niestety palenie papierosów niesie też inne ryzyko, zwiększa ryzyko udaru mózgu aż o 300%.
Dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy i raka sromu.
Źle wpływa na płodność
Kolejna zła wiadomość to taka, że palenie jest bardzo niebezpieczne dla kobiet planujących ciążę.
Zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka o niskiej wadze urodzeniowej i poronienia aż dwukrotnie. Jeśli kobieta pali w ciąży, jej dziecko jest dwukrotnie bardziej narażone na nagłą śmierć łóżeczkową.
Później wcale nie jest lepiej. Bierne palenie zwiększa w sposób znaczny ryzyko astmy, czy chorób płuc. Dzieci osób palących częściej chorują na infekcje ucha środkowego.
Twoja córka jest szczególnie zagrożona
Czy wiesz, że jeśli palisz, ryzyko, że Twoja córka będzie również palić jest ogromne? Dużo wyższe niż to, że po papierosy sięgnie Twój syn (choć on najpewniej też będzie palaczem). Dzieje się tak dlatego, że firmy zarabiające na palaczach ogromne pieniądze wiedzą, że najsłabszym ogniwem w społeczeństwie są młode dziewczyny, których poziom samooceny jest niestety najniższy. To właśnie one najczęściej sięgają po papierosy, aby wyróżnić się, dopasować do towarzystwa, podnieść zdeptane poczucie własnej wartości.
Niestety palenie uzależnia bardziej niż nawet heroina (na co wskazują wyniki badań). Możliwe jest uzależnienie się już po jednym papierosie.
Rzuć palenie
Rzucenie palenia nie jest proste, jednak jest możliwe. Statystyki pokazują, że każda nieudana próba
przybliża nas do sukcesu. Zatem należy próbować.
Przede wszystkim należy sprawić, żeby palenie nie było automatyczne. Paradoksalnie należy się na nim skupić i palić w sposób świadomy. To pierwszy krok. Drugi to: tworzenie dziennika palaczki, zapisywanie kiedy i z kim palisz, jak się czułaś, gdy to robiłaś. Chodzi o to, żeby zrozumieć, co wyzwala u Ciebie potrzebę palenia.
Znajdź inną aktywność, sposób na relaks, inny niż palenie. To, że wiele osób tyje po paleniu jest konsekwencją tego, że zamieniają papierosy na jedzenie, jeden nałóg zamieniają w drugi. Przemyśl, co zrobisz z palcami, gdy przestaniesz palić, jak sobie poradzisz ze stresem.
Konsekwencje palenia na zdrowie kobiet są niestety porażające. Nie ma organu, czy układu, który by z tego powodu nie tracił. Stąd należy spróbować każdej metody, żeby rzucić palenie i jednocześnie zmniejszyć ryzyko, że po papierosy sięgnie kolejne pokolenie.
Zostaw komentarz