Główne menu

Inf. prasowa
Pękające naczynka i wrażliwa skóra – Iwostin krem na naczynka i inne sposoby

Pękające naczynka, które tworzą nieestetyczne pajączki na twarzy, idą w parze z suchą i wrażliwą cerą. Wbrew pozorom problem ten dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Skóra może zmagać się z czerwonymi, reagującymi między innymi na temperaturę naczynkami, niezależnie od wieku i prowadzonego trybu życia. Nie da się ukryć, że ten ostatni, przede wszystkim obejmujący stosowaną dietę i korzystanie z używek, ma niebagatelny wpływ na stan skóry. Co dzieje się w organizmie, że zaczynają pękać naczynka i jak sobie z tym radzić?

Iwostin krem na naczynka i Iwostin Sensitia krem nawilżający – niektóre ze sposobów

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób uporać się z pękającymi naczynkami i nadmiernie wrażliwą cerą, należy wyjść od funkcji skóry oraz przyczyn wspomnianego stanu. Gęsta siatka naczyń włosowatych, bardzo drobnych, to nic innego, jak omawiane naczynka. Ich zadaniem jest dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do komórek. Naczynka występują w skórze właściwej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie – największego narządu pod względem powierzchni w ludzkim organizmie – skóry.

Mechanizm rozszerzania lub zwężania naczynek w skórze związany jest z regulacją przepływu krwi. To dlatego czerwienimy się pod wpływem emocji, działania czynników zewnętrznych, w tym zmiennych temperatur, ale i wtedy, gdy napijemy się alkoholu, na przykład wina. Zewnętrznie odczuwamy to jako czerwienienie się, głównie na twarzy – na policzkach, ale i na dekolcie. O ile do takich sytuacji dochodzi sporadycznie, nie trzeba się martwić. Jeśli jednak czerwienienie się powoduje pękanie coraz większej liczby naczynek, a do tego są one mocno widoczne, skóra za to staje się przesuszona, wrażliwa i bardzo cienka, prawdopodobnie doszło do zaburzenia mechanizmów przepływu krwi.

Z pękającymi naczynkami i bardzo wrażliwą skórą można sobie radzić odpowiednią pielęgnacją. Z pomocą przychodzą dedykowane serie kosmetyków lub pojedyncze preparaty. Z tych pierwszych można wybrać Iwostin krem na naczynka lub Iwostin Sensitia krem nawilżający. Nie bez znaczenia pozostaje codzienna dieta, a także fizyczna ochrona, chociażby przed zmiennymi warunkami zewnętrznymi.

Jak reaguje skóra naczynkowa?

Czynniki zewnętrzne mogą powodować, iż naczynia włosowe będą nadmiernie na nie reagować. Tak się dzieje w przypadku skóry naczynkowej. Efektem są częste skurcze i rozkurcze naczyń włosowatych. Wzrasta ciśnienie krwi, a delikatne z natury ściany naczyń zaczynają zmagać się z naporem wynikającym ze wzrostu ciśnienia. Dochodzi do ich rozszerzenia. Ścianki stają się kruche i bardzo łatwo pękają. Przestają być szczelne, a zatem nie spełniają swoich funkcji.

Głębsze warstwy skóry muszą zmagać się z licznymi alergenami, które mają otwartą drogę. Dochodzi do stanów zapalnych oraz podrażnień. Skóra jest już nie tylko czerwona, ale wrażliwsza, bardziej sucha, a to powoduje powstawanie nieestetycznych pajączków lub cieni. Odczuwane może to być jako pieczenie, ściągnięcie i przegrzanie.

Stopień zaawansowania pękających naczynek

Pękające naczynka to problem, który może być rozpoznany na etapie jednej z trzech faz. W pierwszej z nich emocje oraz zmiany temperatur powodują, że zaczerwienia nie stanowią znacznej przeszkody, a rumień ma charakter przemijający. W drugiej fazie rozwija się forma trwała. Rumień ma charakter prawie nieprzemijający. Liczne rozszerzone lub popękane naczynka są widocznie głównie w okolicach nosa, policzków i brody.

Trzecia i ostatnia zarazem faza, to pojawiająca się sieć popękanych naczynek, które zaczynają się zlewać w sinoczerwone plamy. Jest to już stan przewlekły. Poza czynnikami zewnętrznymi, jak warunki atmosferyczne, do rozwoju cery naczynkowej może dochodzić w wyniku działania stresu, zaburzeń hormonalnych, ale i uwarunkowania genetycznego – wrodzonej wrażliwości czy skłonności do alergii.

Niewłaściwa dieta i choroby układu pokarmowego także mają znaczenie dla wrażliwej cery naczynkowej. Nie da się walczyć z uwarunkowaniami genetycznymi, jednak można sporo zrobić ze swoją dietą oraz lecząc stany zapalne występujące w organizmie. Z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi podejmowane w gabinetach kosmetycznych, dermatologicznych i lekarskich, a także pielęgnacja odpowiednimi preparatami. Pośród tych ostatnich można znaleźć Iwostin Capillin, w tym produkt, jakim jest Capillin krem intensywnie nawilżający.

Jak dbać i chronić skórę naczynkową?

Skóra naczynkowa, ale i ta, która jest mocno wrażliwa, choć jeszcze niezajęta przez nieestetyczne pajączki, wymaga stosowania kremów z wysokimi filtrami SPF chroniącymi przed działaniem promieniowania słonecznego, które jest szkodliwe w nadmiarze, w szczególności dla wrażliwej i suchej skóry. Ważne jest, aby wybierać produkty kosmetyczne dostosowane do potrzeb cery naczynkowej. W ich składzie nie powinien znajdować się alkohol, który podrażnia i dodatkowo wysusza. Nie jest wskazana również obecność cynku wykazującego zbyt silne działanie.

O skórę trzeba zadbać nie tylko latem, kiedy to silnie operuje słońce. W zimie mróz dodatkowo wysusza. Niekorzystnie na skórę wrażliwą oddziałuje chlorowana woda w basenie. Za każdym razem powinno się zatem dobrze natłuszczać skórę, by zapewnić jej właściwą warstwę ochronną.

Należy koniecznie uporać się ze schorzeniami mogącymi sprzyjać występowanie cery naczynkowej. Ważne jest, by efektywnie i skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, trądzik różowaty oraz niewydolność krążenia żylnego.

Znaczenie dla wrażliwej i naczynkowej cery ma codzienna dieta. Tak podatnej na zmiany skórze nie sprzyjają używki. W jadłospisie nie powinny znajdować się ostre przyprawy i gorące dania. Produkty bogate w witaminy C i E odpowiadają za wzmacnianie i uszczelnianie naczyń włosowatych, wspomaganie naturalnej warstwy ochronnej skóry, a także zapobieganie dalszym uszkodzeniom. Na stan naczyń krwionośnych doskonale wpływa witamina P, jej zadaniem jest również ochrona kolagenu i struktury komórkowej skóry. Z pozostałych składników warto zadbać o obecność selenu, który wykazuje zdolności ochronne i naprawcze, poza tym korzystnie oddziałuje na wszystkie warstwy skóry, aż po jej DNA.

Zarówno witamina E, jak i selen są w stanie ochronić przed szkodliwym działaniem promieni UV. W codzienną dietę warto zatem włączać owoce, w tym cytrusowe, a także czarną porzeczkę, jagodę czy żurawinę. Dobrze sprawdza się dzika róża i ziarna zbóż, poza tym orzechy, w tym migdały i ziemne. W jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, tłustych ryb, jajek i pestek dyni.

Cenne wskazówki w codziennej pielęgnacji cery naczynkowej

Naczynia krwionośne wymagają regularnego wzmacniania, stąd tak dużą wagę przykłada się do pielęgnacji skóry i stosowania zdrowego jadłospisu. To, że dziś cera jest gładka, promienna, a zaczerwienie pojawia się tylko pod wpływem mrozu lub emocji, nie oznacza, że z czasem nie zaczną pojawiać się pajączki. Wszelkie podrażnienia koniecznie trzeba łagodzić. Naskórek wymaga wygładzania. Do tego ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wspomnianym promieniowaniem UV.

Stosowane kosmetyki mogą obfitować w wymienione witaminy, ale cenione są również te produkty, w których składzie pojawiają się: arnika, kasztanowiec czy miłorząb – roślinne substancje o działaniu obkurczającym, wzmacniającym i uelastyczniającym. Do tego substancje łagodzące i uspokajające skórę.

Przyjrzenie się codziennemu jadłospisowi, właściwy dobór produktów kosmetycznych oraz zabiegów, to mnóstwo korzyści dla całego organizmu. Do tego to, co gnębi cerę wrażliwą i naczynkową najbardziej, czyli uporanie się z przesuszeniem i pojawianiem kolejnych pajączków. Do tego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zniwelować stres. Przydatna okazuje się być nauka radzenia sobie z emocjami. Połączenie wszystkich elementów sprzyja poprawie stanu skóry i pozwala pozbyć się nieestetycznych zmian.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.estina.pl/images/Autoryzowane_rozszerzone_naczynka.pdf
  • https://docplayer.pl/6976480-Wzmacnia-naczynka-pielegnacja-skory-naczynkowej.html

    Komentarz ( 1 )

  • Magdalena Szymańska

    Chyba musze wypróbować, choć bardziej upierdliwe w moim przypadku sa niepozamykane pory 🙁

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>