Główne menu

Inf. prasowa
Pęknięcie krocza po porodzie – leczenie i higiena.

Narodziny dziecka to piękny i jednocześnie bardzo trudny moment. Skutki pęknięcia krocza po porodzie mogą znacząco obniżyć jakość życia młodej mamy i odebrać jej przyjemność ze zbliżeń z partnerem po połogu. Wiele kobiet, które wkrótce czeka poród naturalny, zastanawia się, jak długo goi się rozerwane krocze. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja pękniętego krocza po porodzie?

Pęknięcie krocza po porodzie a higiena – jak dbać o krocze po porodzie?

Jak dbać o higienę intymną przy pękniętym kroczu po porodzie? Obszar między pochwą a odbytem powinien być często podmywany (najlepiej kilka razy dziennie). Ważne jest, aby kobieta korzystała z bieżącej wody i wykonywała ruchy myjące od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie. Do przemywania krocza należy używać łagodnego płynu do higieny intymnej lub zwykłego, szarego mydła. Dobrym rozwiązaniem będzie też przemywanie problematycznego obszaru naparem z nagietka lub rumianku. Natomiast niewskazane jest używanie myjek i gąbek, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii chorobotwórczych. Chcąc osuszyć krocze, można używać jednorazowego ręcznika papierowego, dzięki czemu nie naruszymy szwów i ran. Długie, gorące kąpiele warto zastąpić korzystaniem z prysznica. O czym jeszcze należy pamiętać? O każdorazowym, dokładnym myciu rąk po skorzystaniu z toalety i podmywaniu okolic intymnych. Ważnym elementem dbania o pęknięte krocze po porodzie jest noszenie odpowiedniej bielizny popołogowej – warto kupić majtki wykonane w 100% z przewiewnej, oddychającej bawełny. Chcąc przyspieszyć gojenie się rany, należy kilka razy w ciągu dnia wietrzyć krocze. Aby uniknąć zaparć, które mogą spowodować rozejście się rany, należy też stosować lekkostrawną dietę, pozbawioną produktów wzdymających (zwłaszcza roślin strączkowych, gazowanych napojów, mleka i produktów mlecznych, a także tłustych, smażonych dań).

Jak długo trwa gojenie pękniętego krocza po porodzie? W zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia krocza (zgodnie z klasyfikacją wyróżnia się IV stopnie) i indywidualnych predyspozycji kobiety, regeneracja okolic intymnych zajmuje od tygodnia do kilku tygodni. 

Pęknięcie krocza po porodzie naturalnym – jak przebiega leczenie?

Niewielkie pęknięcia krocza po porodzie (I stopień, tj. pęknięcie pochwy i skóry krocza bez naruszenia mięśni) zwykle goją się samoistnie. W przypadku bardziej rozległych uszkodzeń (II stopień rozległości urazu obejmuje pęknięcie pochwy, krocza i mięśni dna miednicy) lekarz zakłada kobiecie szwy, które rozpuszczają się w ciągu kilku tygodni. Natomiast pęknięcie krocza po porodzie III i IV stopnia są poważnymi urazami i wymagają leczenia operacyjnego. Częstość występowania pęknięć krocza przy porodzie siłami natury jest bardzo zróżnicowana – według różnych źródeł pęknięcia I stopnia dotyczą nawet co trzeciej rodzącej, II stopnia od 0,8 do 8,5% pacjentek, a pęknięcia III lub IV stopnia od 0,4% do 2,5% kobiet. Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu? W celu ochrony krocza w trakcie porodu lekarze często decydują się na nacięcie krocza.

Częste powikłania związane z pęknięciem krocza przy porodzie

Najczęstszymi konsekwencjami urazów krocza są:

  • krwotoki, 
  • zakażenia, 
  • dolegliwości bólowe, 
  • wypadanie narządów miednicy, 
  • przetoka pochwowo-odbytnicza.  

W dalszej perspektywie pacjentki, u których doszło do pęknięcia krocza po porodzie, mają również problemy z nietrzymaniem moczu, stolca i gazów. U części kobiet spada też zadowolenie z życia seksualnego (u niektórych  występuje dyspareunia, tj. odczuwanie bólu podczas zbliżeń). Warto wspomnieć, że niejednokrotnie powikłania pojawiają się po latach od wystąpienia urazu. 

Podsumowując, staranna i codzienna pielęgnacja pękniętego krocza po porodzie pozwoli młodej mamie uniknąć komplikacji i groźnych powikłań, przyspieszając powrót do pełni zdrowia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>